Nerede Kalmıştık?

Blogta paylaştığım en son yazının tarihine baktığımda 7 Şubat tarihini görüyorum ve o yazıyı yazmamın üzerinden 1 yıl geçtiğine inanamıyorum. Bu yüzden “Nerede Kalmıştık?” başlıklı bir yazı ile bloga dönüş yapmak iyi bir fikir olabilir diye düşündüm. Hem size kısa kısa bu sürede neler oldu onları anlatırım hem de bundan sonra blogda paylaşacağım içerik başlıklarından bahsederim.

En sonki yazımda iş değişikliğinden bahsetmiştim. Hatırlarsanız kısa bir süre çalıştığım Avustralyalı sigorta şirketinden koşarak ayrılmıştım. Hazır işsiz kalma seçeneğini değerlendirirken uzun zamandır hayalini kurduğum şeyi gerçekleştirmek üzere Şubat ayında Hindistan’a yoga eğitmenlik eğitimi almaya gitmiştim.

Mart’ın sonuna doğru Hindistan’dan dönmüştüm. Bir yandan Melbourne’daki hayatıma yeniden adapte olmaya çalışırken diğer yandan da öğrendiğim ve deneyimlediğim her şeyi blogda sizlerle paylaşmak için can atıyordum. Blog yazılarına ek olarak bir de yoga ile ilgili bildiğim her şeyi paylaşmak adına bir Youtube kanalı açmayı planlıyordum. Hatta ilk videonun büyük bir kısmını çekmiştik bile. Ben büyük bir motivasyonla bu planları yaparken hayat benim için arka planda başka planlar hazırlıyormuş…

8 yıllık birlikteliğimizde hayatımızın en karmaşık zamanlarını yaşarken Nisan ayında hamile olduğumu öğrendik. Bu inanılmazdı! Çünkü bir bebek sahibi olmak planlarımızda olmadığı gibi biyolojik olarak da normal yollarla bebek sahibi olma olasılığımız oldukça düşüktü. Hem şok olmuştuk hem de çok mutluyduk. Fakat hayatımızdaki bu beklenmedik değişimle birlikte tek odaklandığımız şey benim hamileliğim oldu. Çünkü kendimizi bir anda hiç bilmediğimiz bir sağlık sisteminin içinde bulduk. Bu yüzden ne YouTube kanalı açmaya ne de blog yazılarına devam etmeye motivasyonum yoktu. Böylelikle bu kadar uzun süreceğini tahmin etmediğim bu ara başlamış oldu.

 

Mayıs, Haziran ve Temmuz ayları Melbourne’ın kış ayları ve kış mevsimi tahmin edilenin tersine Melbourne’da oldukça soğuk geçiyor. Ben normalde pek kış insanı değilim fakat hamilelikle birlikte kış mevsimi daha da çekilmez oldu. Bu aylarda bizi heyecanlandıran ve mutlu eden en büyük şey bebeğimizin büyümesiydi. Bununla birlikte Mayıs ayında İstanbul’dan Melbourne’a taşınmamızın üzerinden 1 yıl geçmişti ve biz bir an önce tatile İstanbul’a gitmenin hayallerini kuruyorduk. Mayıs ayında buradaki vizemizi uzattık fakat vizemizin çıkması Haziran ayını buldu. Vizemiz çıkar çıkmaz hemen İstanbul’a bilet aldık.

İstanbul seyahati bizi çok heyecanlandırıyordu. Bunun birçok sebebi vardı. Öncelikle 2 kişi olarak ayrıldığımız bu şehre teknik olarak 3 kişi olarak dönüyorduk. Ailemin ve arkadaşlarımın beni hamileyken görmelerini çok istiyordum. Muhtemelen bu ilk ve son hamileliğimdi ve özellikle ailemin beni o şekilde görmesini çok istiyordum. Tüm sevdiklerimizi, yemekleri, İstanbul’u çok özlemiştik. Aradan 15 ay geçmişti ve ilk kez İstanbul’a tatile gidiyorduk… Tüm bunlara ek olarak aklımızda aklımızın bir köşesinde acaba yeniden İstanbul nasıl olurdu düşüncesi vardı. Tüm bunlar bu seyahati bizim için oldukça heyecanlı kılıyordu.

İstanbul seyahatimiz tahmin ettiğimizden çok daha güzel geçti. 2,5 hafta gibi kısa bir süreliğine gitmemize rağmen planladığımız her şeyi yaptık. Gerçi ne planladınız derseniz sevdiklerimizle vakit geçirmeyi ve yemek yemeyi :) Seyahatimiz hamileliğimin 19. ve 20. haftalarına denk gelmişti ve ben Melbourne’da Türk yemeği diye sızlanmalarımın acısını doyasıya yemek yerken çıkardım :) İstanbul seyahatimizin bize neler hissettirdiğini daha sonra uzun uzun size anlatırım…

Bizi tanıyanlar Eylül ayının bizim için kutlu doğum ayı olduğunu bilir :) Eylül ayı için yaklaşık 6 ay önceden aldığımız Hawaii biletimiz vardı. Aslında bu seyahati iptal etmeyi hiç istemedik fakat Hawaii’de en çok yapmak istediğimiz şeyler uzun yürüyüş/tırmanış rotalarıydı ve hamileliğimin 20’li haftalarında bu rotalar pek yapılabilir durmuyordu. Bu yüzden bu seyahati iptal edip, Avustralya’da mevsimin daha ılık olduğu bir yere gitmeye karar verdik.

Hawaii biletini Jetstar’ın kampanyasından satın almıştık ve promosyon bilet olduğu için para iadesi yapılmıyordu. Fakat $800’ı öylece çöpe atmak da istemiyorduk. Havayolu şirketini arayıp durumu anlattım. Onlar da eğer doktorumdan hamile olduğuma dair bir yazı alıp onlara yollarsam bilet parasının tamamını -buna vergiler de dahil- iade edeceklerini söylediler. Böylelikle para iademizi aldık ve hem 30. yaş günümü hem evliliğimizin 5. yılını hem de babymoon yapmak üzere Avustralya’nın en özgür ruhlu şehri olan Byron Bay’e gittik.

Avustralya’nın sanırım en güzel yanı aynı anda hem kız mevsimini hem de yaz mevsimini yaşayan şehirler olması zira Eylül ayında biz Melbourne’da hala soğuktan donarken Byron Bay’de denize bile girdik. Byron Bay seyahati bize çok iyi geldi. Evlenirken giydiğimiz kıyafetleri her yıl 10 Eylül’de yeniden giyinip anılarımıza bir yenisini ekliyoruz. Üstelik bu yılın fotoğraflarında karnımın içinde de olsa bize Dünya Lennon eşlik ediyordu :)

Ekim ayında ailelerimiz için başvurduğumuz turistik Avustralya vizesinin çıkmasıyla ailelerimizin gelişini resmileştirdik ve bu bizim için önemli bir motivasyon kaynağıydı.

Kasım ayında 1 yıldır çalıştığım iş yerinden doğum sebebiyle ayrıldım. Artık 36 haftalık hamileydim ve bu zamana kadar oldukça rahat bir şekilde çalışmış olmak bana iyi gelmişti. İşten ayrıldığım hafta ailelerimiz de Avustralya’ya geldi. Ailelerimizin Dünya Lennon’un doğumuna gelebilmeleri ve hayatımızın bu önemli zamanını bizimle paylaşmaları bizi inanılmaz mutlu etmişti. Artık heyecanla bebeğimizi bekliyorduk…

Onun varlığını planlamadığımız gibi bu dünyaya gelişini de planlamadık. Doktorun verdiği tahmini doğum tarihi 20 Aralık 2018 olmasına rağmen 30 Kasım 2018’de Dünya Lennon ‘Ben geliyorum’ dedi…

Aralık ayında hayatımızın ikinci yarısı başladı. 1 Aralık 2018 sabahı 4.33’te Dünya Lennon hayatımıza katıldı ve bizi daha önce çıktığımız hiçbir yolculuğa benzemeyen eşsiz bir yolculuğa çıkardı.

Dünya Benim Evim isimli blogumu 2015 yılının Şubat ayında yayına aldım. Amacım seyahatlerimde yaşadığım deneyimleri yıllar geçse de unutmamaktı. Bu yüzden seyahat ettikçe yazmaya başladım. Bu zamana kadar da genellikle seyahat temalı yazılar yazdım. Fakat sizlerden defalarca farklı konularda da yazı yazmam yönünde mesajlar aldım.

Seyahat blogu olarak açtığım Dünya Benim Evim bundan sonra seyahat ve yaşam blogu olarak devam edecek zira Avustralya kıtasına taşınmamızla birlikte seyahat etmek üzülerek hayatımızın merkezinden çıktı. Elbette elimizden geldiğince seyahat etmeye çalışıyoruz fakat sizler de görüyorsunuz ki eskisi gibi olmuyor. Ee hayatımıza minnoş mu minnoş bir birey daha katıldı ve şu ara iliklerimize kadar ebeveyn olmayı öğreniyor ve bu rolün getirdiği yenilikleri deneyimliyoruz.

Bu yüzden seyahatin yanı sıra ebeveynlik, yoga&meditasyon, kültür&sanat gibi konularda da içerik üretip sizlerle deneyimlerimi paylaşmayı çok istiyorum.

Bu yazı ile bloga geri döndüğümü duyurmak istedim :)

Sanırım sizlerden ‘hoşgeldin’ cümlesini duymaya çok ihtiyacım var :)

Son olarak Dünya Benim Evim’i yeniden tasarlayıp en ince detayına kadar ilgilenen ve şuanki haline getiren DigiWings’e tüm kalbimle teşekkür etmek istiyorum. Onlar olmasaydı ben şuan bu yazıyı bile yayınlayamıyor olurdum.

Bunları da okumak isteyebilirsin
80 Yorum
 1. Tuğçe diyor ki

  Harika bir yazı olmuş :) Bir solukta okudum ☺️ Hoşgeldiniz ozaman 😍

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Çok teşekkür ederim :)

 2. Betülaracar diyor ki

  Hoşgeldin hoşgeldin hoşgeldin sonsuz kez hoşgeldin🤗 çok motive ol ki hep bizimle paylaş yaşadıklarını, deneyimlerini. Çok özlemişim okumayı, her ne kadar instagramdan da takip etmesemde sanırım burası favorim👍🏻 Yeni yazılarını heyecanla bekliyorum, lokum çetesi başkanına çok selam ve sevgiler🤗

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Yaaaa lokum çetesi ile seni öpüyoruz :)

 3. Suzan diyor ki

  Hoşgeldin🥰

 4. Berfin diyor ki

  Hos geldiiin! İyi ki geldin. Umarim minikten firsat olur ve buraya daha sik ugrarsin. İnstagram da takip ediyor olsam da uzun uzun yazilarini okumayi ozlemisim. Cok sevgiler❤️

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Ah ya inanılmaz özlemişim ben de yazı yazdıktan sonra böyle geri dönüşler almayı :)

 5. Özgür diyor ki

  Kocaman hoşgeldin :) farklı mecralardan pozitif yüzünü görsek, ilham alsak bile uzun okumayı özlemiştik :)

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Çok teşekkür ederim. :)

   Ben de yazmayı çok özlemişim

 6. Dilek mutaf diyor ki

  Çokkkk Özlemiştikkk bir an sitenin çökeceğinden korkmadım değil Eminim sizi takip edenlerin hepsi benim gibi heyecanla yeni yazıyı bekliyordu
  Hoşgeldinizzzz🥰
  Hoşgeldin Dünya 🐣💋

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Çok teşekkür ederim Dilek, çok tatlısın her zamanki gibi

 7. Hülya diyor ki

  Hosgeldiiin❤uzun uzun okumal güzel…

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Ne mutlu bana

 8. Merve diyor ki

  Öznuur hoşgeldinn🌸💌

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Hoşbulduuuuk :)

 9. Derya diyor ki

  Merhaba Blog sayfanız olduğunu bilmiyordum.Bu yazıdan sonra diğerlerine de bakacağım.O zaman hoşgeldiniz 😁

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Asıl olay blog :)

 10. Pınar diyor ki

  Hoş geldin :)

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Hoşbulduuuuk :)

 11. Burcu diyor ki

  Hoşgeldin yeniden! Uzun zaman sonra tekrar yazılarını okumak çok güzel! Bence senin ışığın seyahatten çok daha fazlasına yeter, ebeveynliği öğrenirken edindiğin tecrübeleri okumak bile çok bilgilendirici ve keyifli! Çok sevindim tekrar bloğa dönmene! ❤️😍 minik tosbaayı öp çokça bizim için 😘

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Çok teşekkür ederim Burcu, inanılmaz mutlu etti mesajın…

 12. Gülhan diyor ki

  Hoşgeldin 😌

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Hoşbulduuuuk :)

 13. Seda diyor ki

  Cok guzel bır yazı. Yeniden hosgeldın. Merakla dıger yazılarını bekliyor olacagız. Sevgi ve saglıcakla kalın 😇

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Çok sevindim beğenmenize :)

 14. Yollarbenimumudum diyor ki

  Senin yazılarını tekrar okumak harika. Hoşgeldin 😊

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Bu mesajlar da bana büyük motivasyon oldu çok teşekkür ederim

 15. Nagihan diyor ki

  Hoşgeldinnn 😊😊

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Hoşbulduuuuk :)

 16. Sevinc Topal diyor ki

  Yeni yazını okumak çok keyifliydi Öznur, senin o güzel anlatımını çok özlemişim. Hoşgeldin 😊. Nice yazılarını keyifle okumak dileğiyle…

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Ben de her yazı sonrası gelen bu motivasyon dolu mesajları inanılmaz özlemişim, çok teşekkür ederim.

 17. ^MeltemSarı diyor ki

  HOŞGELDİİİİNNN :) Uzun zamandır takip ettiğim hesap en güzel , en samimi platforma geri dönmüş. Enerjin , gülüşlerin hep motive ediyordu şimdi kaldığın yerden yazılarını okumak çok daha mutlu edicek. Muğla’dan sevgiler

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Her mesajı yüzümde kocaman bir gülümseme ile okuyorum, inanılmaz mutlu oldum çok teşekkür ederim.

 18. Serhat diyor ki

  Merhaba Oznur, yasasin hasret sona erdi🤗🙏 Hosgeldin🥂

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Çok teşekkür ederim, evet sonunda! :)

 19. Serhat diyor ki

  Merhaba Oznur, yasasin hasretlik sona erdi🤗🙏 Hosgeldin🥂

 20. Semra deniz diyor ki

  Hoşgeldin :) iyiki geldin… okumak çok keyifli😍

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Siz de iyi ki yazdınız teşekkür ederim :)

 21. Meltem diyor ki

  Hoşgeldinnnn🌿 Uzun zamandır takipteydim sizi . Yazılarınızı tekrardan okumayı sabırsızlıkla bekliyorum . O güzel enerjiniz her türlü bize yansıyordu ama okumak bambaşka♥️ Muğla’dan 😘😘😘

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Bunları duyduğum için inanılmaz mutluyum…

 22. zulu diyor ki

  canım öznur hoşgeldin tekrardan. Yazılarını okumayı o kadar özlemişim ki gördüğüm gibi hemen okumaya başladı m. ne yazarsan yaz her daim severek okuyacağız ❣❣

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Benim tatlı ve sadık okuyucularım kalp kalp kalp… Çok teşekkür ederim

 23. Ayşe diyor ki

  ne güzel hoşluklarla geldin Öznur :) Bu hoşlukların daha da artması dileğiyle..

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Çok teşekkür ederim Ayşe

 24. Tugce Karabag diyor ki

  Hoşgeldiin çok özlemişim:) Bir daha bu kadar arayı açmaman dileğiyle, sevgiler!

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Ben de yazmayı çok özlemişim… Bir daha açılmasın aralar

 25. Türkan diyor ki

  Hoşgeldin tabiki :) Yazılarını okumayı özlemişim. Bir çırpıda bitti. sık sık yaz lütfen :) Dünyayı ve seni burdan kucaklıyorum :)

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Paylaşacak o kadar çok şey var ki ben de heyecanla sık sık yazmayı hayal ediyorum

 26. Duygu diyor ki

  Hoşgeldin Öznur💚, hoşgeldin Dünya Lennon, adın gibi özgür ve özgün bi hayat dileklerimle 🧚🏻‍♂️.

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Çok tatlısın çok teşekkür ederiz Duygu

 27. Elif Fettahoğlu Salih diyor ki

  valla ben bazen ofiste canım sıkılınca dur dünya benim evimden bir şeyler okuyayım kafam dağılsın diyorum :) ama hepsini okuduktan sonra yenilerinin olmaması üzüyordu, terk edilmişlik hissi veriyordu… ne konuda olursa olsun bence yaz, çok pozitif yazıyorsun, olumsuz bir olayı yazarken bile sonunda umutla bağlıyorsun, benim çok hoşuma gitmişti ilk blogunu okuduğumda…Hoş geldin o zaman :)

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Hahahahaha Eliiif çok teşekkür ederim bu güzel yorum için çok mutlu ettin beni…

 28. Sultan diyor ki

  Hos geldin taze anne , daha cok yazilar yazman dileğiyle…

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Hoşbulduuuk :)))

 29. Mustafa diyor ki

  Bizimde evliliğimizin onuncu senesinde bir kızımiz oldu o sebebi sizi çok iyi anlaya biliyorum. Dilerim sağlıkla büyütürsünüz.Çok güzel bir yazı olmuş. Yazılarınızın hepsini okudum.devamını bekleriz.

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Ne kadar mutluluk verici… Sizi tüm kalbimle anlıyorum ben de

 30. Nur diyor ki

  Hosgeldin :) bir çırpıda okudum, Dünya’ ya kavuştuğun için senin adına çok cok sevindim çünkü böyle bir sürpriz dünyalara bedel ki bedeli de Dünya oldu zaten😁 şükür… Ben de benzer duyguları yaşıyorum uzun zamandır anne olmak isterken, olmuyorken hayat bana da sürprizini yaptı 😊 . Bebek bakımı ve deneyimlerini paylaşman çok faydalı. İçeriği zenginleştirmek bence harika bi fikir, o zaman tekrar hoşgeldin, öpüyorum seni ve Dünya’yı. ..

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   İnanılmaz güzel bir duygu değil mi… Minnoşlarımız bizim…

 31. Neslihan diyor ki

  E hoşgeldin Öznur :) Dünya Lennon da hoş gelmiş :) mail kutumda blogunda mail geldiğini görünce hemen okudum. Her şey gönlünüzce olsun, selamlar:)

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Hoşbulduuuk sevgili Neslihan

 32. Gülsüm diyor ki

  Hosgeldin💜

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Hoşbulduk kalpler sizee

 33. Afra diyor ki

  Hoş geldin ❤️

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Çok teşekkür ederim Afra

 34. Didem diyor ki

  Hoşgeldin 😊 Takipteyiz

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Teşekkür ederim Didem

 35. Nihan diyor ki

  Harika bi geri dönüş yazısı olmuş, deneyimlediğin herseyi okumak çok zevkli buna annelik de dahil. Tebrikler tekrar ve sevgiler…

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Bunları duymak da benim için inanılmaz zevkli, çok teşekkür ederim Nihan

 36. Elcin diyor ki

  Merhaba Oznur, hogeldin. Iyi ki geldin. Sidney’e tasinali 1 sene olacak. Gelmeden once takip ettigim tek kisi sendin. O gunden beri de hayatimin icindesin. Stresli anlarimin huzurusun. Ben de cok gulen bir insandim ama zamanla biraz azaldi. Senin gulusunle canlaniyor arada:) Dunya’yi cok opuyorum.

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Çok teşekkür ederim Elçin, bu ülkenin çeşitli zorlukları var ve bazen insanın gülümsemesini azaltabiliyor seni anlıyorum fakat her deneyim bizi şuanda olduğumuz insan yapıyor…

 37. Hülya diyor ki

  Hoşgeldiniz, harika bir yazı. Devamını bekliyoruz, her şey gönlünüzce olsun👪

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Çok teşekkür ederim güzel mesajınız için

 38. Arzum diyor ki

  Hosgeldiin 🌸 iyi ki geldin🌈🌼

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   İyi ki geldim Arzum iyi ki

 39. Sinem Benli diyor ki

  Hoş geldin o zaman:) İnsan hayatında bir sürü evre var. Ne mutlu ki sen her değişime çok güzel adapte oluyorsun, en azından öyle görünüyorsun. Birçok gezi bloğu var. Seni hayata dair paylaşımların özel kılıyor bence. Yoga yazılarını merakla bekliyorum. Sevgiler🤗

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Çok teşekkür ederim Sinem… Çok mutlu ettin

 40. MagicMan diyor ki

  Oncelikle Merhaba, sonra ise hosgeldin :)
  Blogunla yeni tanistim , avustralyaya goc etmek icin arastirma yaparken kendimi burada buldum ve kaybetmek uzere oldugum cesarete yeniden kavustum diyebilirim. Tum yazilarini bir solukta okuyup bitirdim ve yenilerini sabirsiklikla bekliyorum – yer imlerinde yerini ust siralarda almis bulunmakta-
  Merak ettigim bir kac konu daha var , ilki esinin bu surecte neler yaptigi ? :)
  Ikincisi de dil egitimi sonrasi vize surecinin nasil ilerledigi ? Kalici oturma iznini esin uzerinden mi aldiniz mesela ve bu surec nasil ilerledi?
  Firsatin oldugunda bunlardan da bahsedebilirsen yada mail adresim uzerinden iletisime gecebilirsen gercekten cok sevinirim.
  Buyuyen ailenle saglikli ve mutlu bir hayat gecirmen dilegimle. Sevgiler.

 41. Eda diyor ki

  Hoşgeldin sevgili Öznur ❤️ iyi ki geldin 🤗

 42. Ferda diyor ki

  Merhaba; uzun zamandır bloğunuzu zevkle takip ediyor,yaşadığınız deneyimlere ortak oluyordum. Uzun zamandır paylaşımınızı göremeyince içten içe merak ediyordum. Bu çok değerli süpriz haberinize çok sevindim. Ailenizin çok kıymetli yeni üyesine ve tabiki size hoşgeldin,diyor. Yeni paylaşımlarınizı heycanla bekliyorum.😊

 43. Elif diyor ki

  Hoşgeldin Öznur, çok samimi yazdığın için muhtemelen, yazıların kendini severek okutuyor :)

Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresin yayımlanmayacak.