Tasos Adası Gezi Rehberi

Şubat ayında gerçekleştirdiğimiz Selanik, Kavala ve İskeçe gezisinden dönerken yazın gitmek üzere Tasos Adasını bir kenara not ettik ve çok geçmeden adada pansiyon rezervasyonumuzu yaptık. Bu gezimizde ilk defa yalnız değildik. Bi’ çift arkadaşımız da bu seyahatte bize katıldı ve aylar öncesinden heyecan başladı.

Yunanistan’a araba ile nasıl seyahat edilir?

Eğer Yunanistan’a araba ile gidecekseniz tamamlamanız gereken bir prosedür söz konusu. Yunanistan’a giriş yaparken sınırda uluslararası sürücü belgesinin ve uluslararası sigortanın polise gösterilmesi gerekiyor.

 • Uluslararası sürücü belgesi: Sürücü belgenizin aslı, TC kimlik numarası ve 2 fotoğraf ile Turing’ten bu belgeyi birkaç dakika içinde alabilirsiniz. Sadece 1 yıl geçerliliği olan bu belgenin ücreti 415 lira.
 • Uluslararası sigorta belgesi: Greencard olarak da bilinen uluslararası sigorta belgesini temin edebilmek için taşıt ruhsatı ve geçerli Türk Trafik Sigortası fotokopilerinin ibraz edilmesi gerekiyor. Biz bu yaz iki kere araba ile Yunanistan’a gitmeyi planladığımızdan 2 aylık sigorta yaptırdık. Bu belgenin ücreti ise 110,25€

Turing Adres: Huzur mah. Fazıl Kaftanoğlu cad. No: 2 1. Oto sanayi sitesi yanı, Seyrantepe Yolu, 4. Levent

Not: Bu belgeleri almaya vaktiniz yok ise sınır kapısında da satın alabiliyorsunuz.

İstanbul’dan Tasos Adasına araba ile nasıl gidilir?

Tekirdağ – Malkara – Keşan istikametinden İpsala sınır kapısına Avrupa yakasından yaklaşık 3 saat sürüyor fakat yola gece çıktığımızı belirtmek isterim. İpsala sınır kapısında pasaport, yurtdışı harç pulu ve arabanın evrakları kontrol edildikten sonra Yunanistan tarafına geçmiş oluyorsunuz. Yunanistan sınır girişinde ise vize, uluslararası sürücü ehliyeti ve uluslararası sigorta belgesi kontrolleri yapıldıktan sonra Meriç nehri üzerindeki yarısı kırmızı – beyaz, yarısı mavi – beyaza boyanmış köprü üzerinden geçip Yunanistan sınırlarına girmiş oluyorsunuz.

P.S: Sınır kapısı kontrol işlemleri 15 dakika falan sürdü. Fakat gideceğiniz zaman eğer bayram, tatil gibi günlere denk geliyorsa çok uzun sıralar oluştuğunu ve saatlerce sınırda bekleyebileceğinizi belirtmek isterim. Mesela Şubat ayındaki seyahatimizde yaklaşık 4 – 5 saat sınır kapısı kuyruğunda bekledik…

Yunanistan kısmına geçtikten sonra 647 km uzunluğunda olup, İtalyanların kendi ülkeleri dışında yaptırdığı ilk otoyol olma özelliği taşıyan Egnatia otobanı üzerinde Keramoti ayrımına kadar dümdüz gittik. Bu yol çukursuz, hasarsız çok güzel bir yol. Yaklaşık 2 saat bir yolculuktan sonra Keramoti feribot iskelesine vardık.

Keramoti’den Tasos adasının Limenas limanına feribotla 45 dakikada geçtik. Keramoti – Limenas arası sefer saatleri aşağıdaki gibi;

 • Ayın tek günleri: Seferler 07:15’te başlıyor ve şu şekilde devam ediyor; 09:15, 10:30, 11:45, 13:15, 14:30, 16:00, 17:30, 18:30, 19:45, 21:15 ve son sefer 23:45’te
 • Ayın çift günleri: Seferler 07:00’de başlıyor ve şu şekilde devam ediyor; 08:45, 10:00, 11:15, 12:45, 14:00, 15:15, 17:00, 18:00, 19:15, 20:45 ve son sefer 22:15’te.

Ücretlendirme: Araç için 16€, yetişkinler için 3,5€ ve 5-10 yaş arası çocuklar için 1,5€

[metaslider id=1133]

Adada konaklama

Studios Eleni, Limenaria, 64002

Tasos adasında konaklayabileceğiniz birçok bölge olmakla birlikte Limenaria, Golden Beach, Prinos, Limenas bölgeleri taverna, cafe ve konaklama seçeneklerinin daha fazla olduğu yerler. Biz Limenaria bölgesinde kaldık ve herkese de bu bölgede kalmalarını tavsiye ederim.

Zaten tüm gün denizde olacağız bir oda olsun temiz olsun merkeze yakın olsun fikrinden yola çıkarak Studios Eleni’de kaldık, iyi ki de burada kalmışız.

Studios Eleni’ye sabah erken saatlerde vardık ve pansiyonun sahibi Ingrid bizi güler yüzü ile karşıladı. Gerekli tüm bilgilendirmeleri yaptı ve bize taverna, plaj önerilerinde bulundu. Ingrid, bir Tasos adası tatilinde eşi ile tanışıyor ve Çek Cumhuriyeti’nden bu adaya gelin geliyor :) Pansiyonun bu yılki ilk misafirleri bizdik. Odamız mis gibiydi, çarşaflar mis gibi deterjan kokuyordu ve bir de balkonumuz vardı geceliğine 75 lira ödediğimiz bu pansiyon daha iyi olamazdı.

Eğer giderseniz bizden de selam söyleyin :)

P.S: Ingrid’ten kilosu 7€ olan bal almadan dönmeyin. Tasos adası balı ile de meşhur bir ada ve uzun zamandır gerçek bal yememiştim :)

Deniz, kum, güneş…

Yanı başımızda olan bu cennet adanın denizi, kumu, plajları tek kelime ile muhteşem! Deniz tatili yapacakların listesine mutlaka girmeli. Şimdi sizlere Tasos adasının harika plajlarını yazacağım. Yer ada olunca her yer deniz her yer plaj zaten ama mutlaka gitmenizi tavsiye ettiğim bu plajlara gitmeden dönmeyin.

Psili Amos

Küçük bir plaj olan Psili Amos oldukça rahat şezlongları, tüllü locaları olan, sakin ve huzurlu bir plaj. Cuma sabahına bu plajda günaydın demenin yaşattığı mutluluğu tarif edemiyorum :) Turkuaz denizi, incecik kumu ile bu plajı mutlaka tavsiye ediyorum.

Şezlonglar, localar ücretsiz. Sadece yediğinizi, içtiğinizi ödüyorsunuz. Soğuk bir frappe alıp huzurun tadını çıkarın. Wi fi ücretsiz.

Giola

Yüksek kayalardan denize atlamaya bayılırım, yüzer yüzer yine kayaların tepesine çıkar yine atlarım diyorsanız, kum falan benden uzak olsun bana deniz olsun yeter diyorsanız veeee yaklaşık 2 km boyunca sıcağın altında taşlı, topraklı yollardan yürür ve bayırlara tırmanırım diyorsanız Giola tam size göre :)

Arabayla bir noktaya kadar gidebildiğimiz sonrasında mavi okları takip ederek taşlı, kayalı, topraklı yollarda yürüdüğümüz ve sonunda ulaştığımız Giola natürel bir havuz. Kaya parçalarının etrafını sardığı bu doğal oluşum ne yazık ki hiç bana göre değildi zira suya girme fobimi bu yıl yendiğim, henüz yüzme kursuna devam ettiğim için yüksek kayalardan buraya atlayan insanları izlemek bile kalbimi yerinden oynattı :)

Giriş ücretsiz bence gitmişken görülebilir…

Aliki

Cennet. Tek kelime ile cennet.

Aliki küçük bir koy. İpek gibi beyaz kumu yok ama su muhteşem. Ortam muhteşem, plaj muhteşem!

Şezlonglar ücretsiz. Sadece yediğinizi içtiğinizi ödüyorsunuz. İlk gün gitmiştik fakat son günümüzü de Aliki’de geçirdik. Gidin, gidin, gidin mutlaka bu cenneti görün ve bir günü tamamen burada geçirin.

Hemen yanı başında birçok taverna var, hepsi de şahane görünüyor, doyasıya yiyin için zaten fiyatlar çok uygun. Bir de burada ballı ve meyveli Greek yoğurt yemeden dönmeyin…

Paradise Beach

Etrafını saran yemyeşil ağaçlı dağlarla, beyaz kumu ve pırıl pırıl denizi ile Paradise beach gerçekten de cennet gibi bir plaj. Plajda şezlong ve şemsiye 3€.

Burada tek bir tesis var. Vişne soslu browniyi mutlaka deneyin derim.

Golden Beach

Seyahat bloglarında ballandıra ballandıra anlatılan Golden beach bizim yazlık plajlar gibi. Çevresi oldukça renkli olan Golden beach uzun plajları seven kişiler için tercih edilebilir. Plajın ismi altın gibi kumundan geliyor. Burası biz gittiğimizde biraz dalgalıydı fakat o gün hava da biraz kapalıydı.

Marble Beach

Şimdi googleda bir sayfa açıp oraya Marble beach yazın. Nasıl? Beyaz kum, turkuaz deniz adeta bir tropik ada tadında değil mi? Evet! İşte biz de tüm seyahat bloglarında yazılanları referans alıp, yolunun çok kötü olduğu fakat gidildiğinde değiyor söylemlerinden dolayı 1,5 saatlik bir arayışın sonunda bu plajı bulduk! Fakat sonuç tam bir hayal kırıklığıydı. Fotoğraflarda beyaz kum gibi görünen şey aslında küçük beyaz renkli taşlar. Plajın hemen arkası teneke barakalarla dolu ve görüntü felaket. Marble beach için herhangi bir tabela yok fakat eğer yolun beyazlığına ve etrafta gördüğünüz mermerlere kanıp mermer ocağı yoluna girdiyseniz çok geçmeden dönün zira yanlış yoldasınız. İlk başta işte bulduk, buralarda bir yerlerde olmalı dediğimiz plaj yakınımızda bile değildi. Ancak iş makinelerinin doğru düzgün gidebileceği bu yollarda başımıza bir şey gelmediği için şükretmedik değil. Diyeceğim o ki belki sezon henüz başlamadığı için bu kadar bakımsızdı belki hava o gün kapalı olduğu için deniz aşırı dalgalıydı, bilemiyorum. Ben burayı diğer seyahat bloglarına rağmen tavsiye etmiyorum. Fakat olsun ben yine de göreyim derseniz Makryammos tabelalarını takip edin, buraya vardıktan sonra 2 km daha gidince ünlü(!) Marble beach’e varmış olacaksınız. Hiçbir şey bir kayıp değil tabi, hayatımda ilk kez mermer ocağı gördüm ve çok etkilendim. Doğa insanlığa hep vermiş ve vermeye de devam ediyor…

Glyfoneri Beach

Marble beachte yaşadığımız hayal kırıklığından sonra günü güzel bir plajda bitirmeliydik. Glyfoneri beach’e vardığımızda hiç kimse yoktu. Burası Glyfoneri otelin plajı ve gerçekten saklı cennet. Bembeyaz kumu, yemyeşil denizi ve etrafındaki ağaçlarla Glyfoneri plajına mutlaka gidin. Tüm gün boyunca hava kapalıydı ve burada yağmur yağdı ve ben hayatımda ilk kez yağmur yağarken denize girdim, inanılmaz güzeldi. Karşımda uzanıp giden ağaçlara baka baka, yağmur damlaları pıt pıt denize düşerken bu anı hiç unutmamak üzere zihnime not ettim :)

Plaja giriş 3€. Şezlong, şemsiye ücretsiz.

La Scala

Tasos adasının en trendy plajı La Scala. Çeşme, Bodrum plajları gibi olup yine de giriş ücreti alınmayan bu plajın içi inanılmaz keyifli dekore edilmiş. Beyaz tüllerin uçuştuğu, mavinin her tonunu bulabileceğiniz bu plaja bence gidin :) Ama küçük koylara, bilinmeyen plajları da göz ardı etmeyin :)

Glyfoneri ve La Scala birbirine çok yakın. Bir günde iki plaj yapmak isterseniz oldukça ideal bir seçim olur.

[metaslider id=1165]

Yemelik, içmelik

Denizin dibini gördük… İçimde ahtapot falan yetiştirmiş olabilirim hatta o derece yedik. Bildiğiniz üzere Yunanistan deniz ürünü konusunda çok iyi fakat bir de ada olunca sabah, öğlen, akşam yediğimiz tek şey deniz ürünü oldu. Siz de öyle yapın. Masanızı deniz ürünleri ile donatın.  Bakması bile keyifli :)

Psili Amos restoran

Psili amos plajında yer alan bu restoran adanın açık ara en iyisi. Biz öğlen yemeği yedik fakat akşam yemeği için de gidebilirsiniz. Karides tava, greek salatası, güneşte kurutulmuş ahtapot ızgara ve karides, midye, kalamar, ahtapot sağanaki yemeden dönmeyin. Balıklar çok taze ve lezzetler efsane. Ouzo yerine alternatif isterseniz Mythos markalı yerel biralarını içebilirsiniz. Fiyatlar çok uygun, tıka basa yediğimiz bu yemeğe 4 kişi 50€ gibi bir şey ödedik.

Kostis Fish Taverna- Limenaria

Limenaria sahil kıyısı boyunca birçok taverna var. Biz tercihimizi tonton Kostisciğimin tavernasından yana yaptık ve pişman olmadık. Kızarmış sarımsaklı, kekikli ve zeytinyağlı ekmeğin sepet sepet geldiği, lezzetli meze ve deniz ürünleri olan bu taverna 1980li yıllardan günümüze gelebilmiş bir aile restoranı. Kostis ve oğlu Vasilis’in işlettiği güler yüzlü Anna’nın hızlı servisi ile mutlaka denemeniz gereken bir restoran. Bir kadeh ouzo ile bin bir sohbet yaptığımız bu taverna evinin bahçesinde içiyormuşsun gibiydi…

Drosia Restoran, Panagia

Tasos adasının Panagia köyünde olan bu restoran deniz ürünün yanı sıra oğlak eti ile ünlü. Doğrusu bu köyde çevirme oğlak çok meşhur fakat et ürünlerini çok sevmediğim için ben tercihimi deniz ürünleri tabağından yana kullandım. Oğlak etini deneyenler ise gayet memnun kaldı. Ortaya mutlaka şefin salatasından sipariş verin. Hesapla birlikte gelen reçelli greek yoğurdu enfesti!

Zorbas Taverna, Prinos

Deniz ürününün her çeşidi, muhteşem lokasyon, harika servis ve tadı damağımda kalan lezzetler… Tamamen dışarıdan görünüşünü beğendiğimiz için oturduğumuz bu taverna tek kelimeyle enfesti. Kalamar dolma, Tasos yeşillikleri, susamlı, ballı, cevizli feta peyniri kesinlikle deneyin pişman olmayacaksınız! Yunanlar o kadar kibar ve o kadar güler yüzlü ki, bir de buna lezzet eklenince insanın içini bir huzur bir mutluluk kaplıyor :)

Tasos adasına kadar gelmişken dönüşte Kavala’ya uğramadan olmaz

Tasos adasına kadar gelip Kavala’yı görmeden dönmeyin.

Prinos’tan feribotla Kavala 1 saat 15 dakika. Feribot saatlerine buradan bakabilirsiniz. Şubat ayında kışını gördüğüm Kavala’nın yazını görmek ve geçen sefer yemek yemek istediğim tavernada yemek yiyebilmek çok çok güzeldi.

Kavala yazım için tıklayınız

Tasos adası tertemiz denizi ve plajları, ülkenin ekonomik anlamda yaşadığı zorluklara rağmen gülümsemesini yüzünden eksik etmeyen keyifli insanları, tavernaları ve denizden çıkan lezzetleriyle adeta cennetten bir parça. Zamanında Osmanlı’nın hakimiyeti altında olan bu adanın şimdi Yunanlara ait olması ise tam isabet olmuş zira biz Türkler olarak bu adayı ticarethaneye dönüştürerek mahvederdik.

Bir kez daha Tasos adasına gitmek için sabırsızlanıyorum! Yanı başımızdaki bu cenneti gidin görün…

Sevgiler

Bunları da okumak isteyebilirsin
25 Yorum
 1. Kerem Aktaş diyor ki

  Ocak 2015 itibarı ile uluslararası ehliyet artık gerekmiyor diye açıklama yapılmıştı.. Temmuz ayında Makedonya ya gitmeyi planlıyorum. Belgeyi alacak mıyım ?

  1. dunyaben diyor ki

   Merhabalar, Evet internette Ocak 2015 itibari ile kalktığı yazıyor fakat bu bilgi doğru değil. Sınır kapısından çıkışı geçtiğimiz hafta yaptık ve şuan için hala bu prosedür uygulanıyor. Fakat çipli ehliyete geçince kalkacağı söyleniyor. Size şimdiden iyi seyahatler, sevgiiler

 2. Yusuf Tolga Gürel diyor ki

  Yazınızı bir nefeste okudum.ilk fırsatta eşimle gitmeyi planlıyoruz,Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz.

  1. dunyaben diyor ki

   Merhabalar, Pazartesi gününe daha iyi başlayamazdım. Yorumunuz beni çok mutlu etti. Eşinizle birlikte şimdiden bol keyifli tatiller diliyorum. Sevgiler

 3. Ozturk diyor ki

  Ekinomik krizin etkilerini gordunuz mu? Kk geciyor mu vb

  1. dunyaben diyor ki

   Merhaba, Ekonomik krizin etkilerini gördüğümüzü söyleyemem. Tasos adası küçük bir ada olduğu için zaten her yerde kredi kartı geçmiyor. Dolayısıyla nakit para ile gitmenizde fayda var. Fakat onun haricinde restoranlarda fiyatlar hala çok uygun yani ekonomik krizi fırsat bilip fiyatlara zam yok. Mutlaka öneririm gitmenizi.

 4. Hülya A.A diyor ki

  Okadar heycablıyım ki tatil listeme aldım bile yanlız bişi sormak istiyorum kaç yeterli Tasos için_?

  1. dunyaben diyor ki

   3 gün yeterli olacaktır :) Sevgiler

 5. Hülya A.A diyor ki

  Listeme aldım bile yanlız birşey sormam lasım kaç gün yeterli Tasos için ?m

 6. muammer diyor ki

  nasıl vize alabilirim tasosa gitmak için

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Google amcaya sor söyler

 7. ANIL gÜRER diyor ki

  Merhaba,
  Araçla yunanistana gitmek için 2 belge yazmışsınız 1.si ehliyet bunun için yeni ehliyet yetiyor diğeri ise yeşil sigorta bunlar dışında; aşağıda yazdığım bilgilerdetalep edildiği yazılıyor bu konuda bilginiz varmı ? Teşekkürler.
  * Uluslararası Taşıt Belgesi
  * Gümrüklerden geçiş karnesi
  * Zorunlu yurtdışı çıkış harcı

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Merhaba, Ben bu yazıyı 2015 yılında yazdım. Yıl 2016 oldu. Değişiklikler olabilir. Bunun için en doğru edres Turing’i aramanız.

 8. İsmail KÜÇÜKGÜMÜLCİNA diyor ki

  Merhaba,
  Haziran 2014 tarihinde 3 gece 4 günlük Thassos seyahati yapmış, tadı damağımda kalmış biri olarak keyifle okudum.
  Gerçekten keyifli, ekonomik, insanları sıcak ve güler yüzlü, fiyatlar için her hangi bir yerde kazıklanma endişesi yaşanmayacak bir yer.
  Ada çevresini, araçla tam tur attım 100 km. Potos ‘da pansiyonda konakladım.
  Pansiyon odaları genel olarak 2-3 yıldız otelleri aratmayacak kadar hijyen, ferah ve geniş, ücretleri de 30-35€ civarında idi.
  Bu sene (2016) temmuz ayında bir haftalık tatil planlıyorum.

  Araçla gidecek olanlar sadece Yeşil sigorta ve 01.01.2016 tarihi ile yürürlüğe giren düzenleme gereği ehliyetini değiştirdi ise ayrıca Beynelmilel ehliyete gerek yok. (Yeşil sigorta 1 haftalık 63€)
  Teşekkürler, ellerinize sağlık.

 9. Gürkan Soylu diyor ki

  merhabalar.şahsi araç dışında nasıl gidebiliriz peki ?

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Motor kiralayabilirsiniz, taksi kullanabilirsiniz ama otobüs ulaşımı nasıl hiç bilmiyorum ama biz ordayken hiç otobüse denk gelmedik.

 10. Umut diyor ki

  Benimde bir sorum olacaktı yazınızı okuyunca birden gitmeye karar verdik ama benim en büyük çekincem dil sorunu ne yazıkki yabancı dilim çok çok az merhaba nasılsın kaç para gibi… Yolculuk ve adayı gezerken çok dil sıkıntısı yaşarmıyım acaba

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Dil sorunu yaşayacağınızı sanmıyorum. Menülerde türkçe bile yazıyor. Dili kafanıza takmayın gidin :)

 11. Hülya diyor ki

  ve rez. yapıldı bayram tatili keyfi için yazılar okundu gitmek için hazır :) buarada aynı yere rez. yaptık seni dinlemekten pişman olmadım pek :) sevgiler tşkler herşey için

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Canımsın ya :) Tasos’a bayılacaksınız :)

 12. Mehmet diyor ki

  Merhabalar,

  Cok detayli yazmissiniz tek tek butun kumsallari ellerinize saglik! Biz de temmuz gibi gitmeyi dusunuyoruz ama sizin kac gun kaldiginizi merak ettim? vala bizim iki haftamiz var ve saniirim 2 haftayi da thassos ta gecirecegiz :) yani baya dolu dolu baya plaji olan biryer, dogasi cok guzel zaten gezelim yeni yerler gorelim derdinde degiliz o yuzden sanirim guzel bir dinlenme tatili olacak. ne dersiniz 2 hafta sure icin?

  Isin kotusu, arabamiz olmayacak, ehliyetim yok, esim de kullanmak istemiyor. artik taksi toplu tasima ne kdr mumkun bilmiyorum da umarim ada icinde cok sorun yasamayiz.

  tesekkurler

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Rica ederim :) Tasos çok güzeldir. 2 hafta doya doya dinlenerek tatil yaparsınız ne güzel. Biz 4 gün kalmıştık. Araba ya da motor kiralamanızda fayda var çünkü toplu taşıma yok.

 13. Tolga diyor ki

  Merhaba,

  Bİlgilendirici ve güzel yazınız için çok teşekkürler. Biz 4 arkadaş mayıs sonunda haftasonu için gitmeyi planlıyoruz. Yanımıza ortalama ne kadar nakit almamız gerekir sizce?

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Merhaba, Ben teşekkür ederim yorumunuz için. Bütçenizi bilmiyorum ama bir kişi günlük 40-50 eur gibi düşünebilirsiniz. Kahvaltı 5 eur, öğlen yemeği 15-20 euro, akşam yemeği 15-20 euro gibi düşünebilirsiniz.

 14. özay diyor ki

  Merhaba öncelikle yazınız için teşekkür ederim çok güzel bir yazı olmuş ben sormak istediğim feribot ücreti hakkında feribot ücretini bir kereye mahsusmu ödediniz yoksa dönüşte de ödediniz mi?

Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresin yayımlanmayacak.