Maviye Yolculuk: Capri Adası Gezi Rehberi

Yunan mitolojisinde denizkızı adası olarak bilinen, Roma imparatorlarının bile en favori tatil yeri olan, adı sosyetenin tatil cenneti olarak hafızalarımıza kazınan küçük İtalyan adası Capri, Güney İtalya seyahatimizde “buraya kadar gelmişken görelim” dediğimiz bir yerdi. Fakat adayı gördükten sonra şunu söyleyebilirim ki; Capri, tek başına Güney İtalya’ya gelme sebebi.Capri adasına nasıl gidilir?

Capri, Campania bölgesinin başkenti Napoli’ye bağlı bir ada ve Napoli’den, Sorrento’dan, Positano’dan ve Amalfi’den Capri’ye tekne ile gidebilirsiniz. Biz Amalfi’den Capri’ye gittiğimiz için sadece buradan gidişle ilgili bilgi paylaşabileceğim.

Amalfi’den Capri’ye gitmek için Amalfi limanında bulunan Capri De Luxe firmasından bilet satın alabilirsiniz. Gidiş-dönüş kişi başı tekne bileti 35 eur. Amalfi’den Capri adası yaklaşık 1,5 saat sürüyor. Tek bir sefer var; o da saat 08:30’da.

Tekne Amalfi’den ayrılırken

Bilsen iyi olur: Eğer Güney İtalya’da araba kiralayarak geziyorsanız arabanızı Amalfi’de liman kenarında bulunan otoparka bırakabilirsiniz. Günlük otopark ücreti 20 eur diye hatırlıyorum.

Tekne Capri adasında Marine Grande’ye yanaşıyor ve Capri adasından saat 16:30’da ayrılıyor.

Capri adası ne kadar büyük?

Capri adası küçücük bir ada. Öyle ki neredeyse New York Central Park kadar :) Capri adası Capri, Anacapri ve Marine Grande olmak üzere üç kısımdan oluşuyor. Capri’nin merkezi Piazzetta, Anacapri’nin merkezi Piazza Vittoria ve Marine Grande’nin merkezi teknelerin yanaştığı liman.

Marina Grande- teknenin yanaştığı liman

IMG_5804

Capri adasında nerede konaklama yapmalıyım?

Biz birçok turist gibi Capri Adasına günübirlik gittik ama dönüş saatinin çok erken olmasından dolayı vaktimiz adayı istediğimiz gibi gezmemize olanak vermedi. Eğer yolum tekrar Güney İtalya’ya düşerse mutlaka tekrar gideceğim bir yer Capri. O yüzden tavsiyem Capri’de en azından 1 gece konaklamanız. Peki, konaklama olarak Capri’de mi, Anacapri’de mi yoksa Marine Grande’de mi kalmalısınız? Ben size bu 3 bölge ile ilgili genel bir bilgi vereyim ve nerede kalmak istediğinize siz karar verin :)

capri-adasi-haritasi

Capri, daha kozmopolit, lüks moda markalarının mağazaları ile dolu sokakları olan ve gece hayatının daha hareketli olduğu bir yer.

Anacapri, Capri’den daha sakin, doğal güzellikler açısından daha zengin bir yer.

Marine Grande, teknelerin yanaştığı yer olması sebebiyle genel olarak Capri gibi kalabalık bir yer.

Fakat nerede kalırsanız kalın Capri ve Anacapri arasında her 15 dakikada bir kalkan otobüslerle kolaylıkla seyahat edebilirsiniz.

Marina Grande
Marina Grande

IMG_5810

p.s: Ben tekrar Capri adasına gidersem Anacapri’de kalmayı tercih ederdim :)

Capri adasında ulaşım

Capri küçücük bir ada zaten ve yürüyerek adayı keşfedebilirsiniz ama gitmeden önce Capri adasındaki ulaşımla ilgili bilmenizin faydalı olacağını düşündüğüm birkaç nokta var.

 • Tekne ile Marine Grande’ye vardıktan sonra Capri’yi gezmek için fünikülerle Marine Grande’den Capri’ye gitmeniz gerekiyor. Füniküler biletini aldıktan sonra hemen sıraya girin. Hatta şöyle bir trick vereyim eğer çift olarak veya arkadaş grubu ile geziyorsanız biriniz sıraya girsin, biriniz de biletleri alsın çünkü buradaki füniküler kuyruğu alıp başını giden cinsten. 1 kişi tek yön füniküler ücreti 1,80 eur. Şu linki buraya bırakıyorum. Ulaşımla ilgili çok işinize yarayacak.
Fünikülerden inince karşınızdaki manzara
Fünikülerden inince karşınızdaki manzara

 • Capri’yi gezdikten sonra Anacapri’yi gezmek isteyeceksiniz. Bunun içinde Capri’deki otobüs terminalinden 15 dakikada bir kalkan otobüsler var. Bu otobüsleri kullanabilirsiniz. Otobüs saatlerine yukarıda paylaştığım linkten ulaşabilirsiniz. 1 kişi 1,80 eur.
 • Anacapri’yi de gezdikten sonra tekneye binmek üzere Marine Grande’ye dönmeniz gerekecek. Anacapri’de indiğiniz otobüs durağından Marine Grande’ye giden otobüslere binebilirsiniz. 1 kişi 1,80 eur. Otobüs saatleri için yine yukarıdaki linki kullanabilirsiniz.
 • Fakat derseniz ki ben otobüsle falan uğraşamam o zaman seni Capri’nin meşhur taksilerine alalım. Capri’de taksiler rengarenk ve üstü açık. Hepsi aynı model ve taksi şoförleri genellikle taksilerinin rengine uyumlu giyiniyorlar :) Kendinizi Hollywood star’ı gibi hissettiren bu taksilere tekneyi kaçırmamak için biz de bindik. Anacapri’den Marine Grande 15 dakikalık bir mesafe ve taksi fiyatı 20 eur. Evet, Capri adasında taksi biraz pahalı.

IMG_6036

Anacapri'den Capri'ye giderken
Anacapri’den Capri’ye giderken
 • Ben zaten spor yapıyorum, vaktim de var, yürüyerek kaybolmak istiyorum bu adanın yokuşlarında diyorsan Capri’den Anacapri’ye ortalama 1 saatte, Anacapri’den Capri’ye ortalama 30 dakikada, Marina Grande’den Capri’ye 45 dakikada yürüyebilirsiniz fakat şunu söyleyebilirim ki değmez :) Çünkü muhtemelen hava çok sıcak olacak ve sıcağın altında yokuş çıkmak hiç de keyifli olmayacak tabii yine de sen bilirsin :)
 • Dikkat dikkat! Bir Capri’li değilseniz bu adaya araba ile giriş yapamazsınız!

p.s: Keşke bu bilgileri böyle tane tane paylaşan biri olsaydı da ben de gitmeden okusaydım ve planlamamı yapsaydım. Bu hizmet başka hiçbir yerde yok! :)

Capri’ye ne zaman gidilir?

Capri mini mini bir ada olduğundan ve sezonda günlük yaklaşık 20.000 kişi adayı gezmeye geldiğinden tavsiyem sezonda gitmemeniz. Peki, sezon ne zaman? Haziran, Temmuz, Ağustos. Capri’nin en keyifli zamanları ise Mayıs ve Eylül-Ekim. Çünkü hem hava hala çok aşırı sıcak değil, hem o daracık sokaklar çok insanla dolu değil, hem de denize girilebilecek kadar ılık :) Biz Mayıs ayında gittik ve Amalfi kıyılarına göre çok daha kalabalık olduğunu söyleyebilirim. Ama yine de Capri çok güzeldi.

IMG_5917

Lüks yaşamı ile ünlü Capri adası pahalı mı?

Hollywood starlarının tatil yeri olunca ve lüks tatil lokasyonu olarak ün salmasından ötürü Capri kesin çok pahalıdır diye düşünüyordum. Örnek vermek gerekirse Piazzetta meydanındaki bi cafede oturup kahve içerseniz 4 eur fakat bir İtalyan gibi barda omuz omuza esspresso içerseniz 1 eur :). 2 kişilik başlangıçlı, ana yemekli, içkili bir yemek ise yaklaşık 75-100 eur arasında. Tabii ki daha ucuz pizzacılar da var. Bence öyle aşırı aşırı pahalı bir yer değil. Aslında her bütçeye uygun yeme-içme seçenekleri var demek istiyorum :)

p.s: Anacapri, Capri’den daha uygun fiyatlı restoranların bulunduğu yer. Akşam yemeğinizi Anacapri’de yiyebilirsiniz.

Capri’de yapmadan dönme listesi

Faraglioni: Capri’nin ikonik kayalıkları Faraglioni, Capri seyahatinizde manzaraya her baktığınızda sizi büyüleyecek. Fakat en güzel Faraglioni fotoğraflarını teknede Capri’ye giderken çekeceksiniz çünkü hemen hemen tüm tekne şirketleri Marina Grande’ye gitmeden Faraglioni etrafında bir tur attırıyor. Akdenizin içinden su üstüne yükselen bu kayalıklar bana yine doğanın ne kadar mucizevi olduğunu hatırlattı. Denizden 100 metre yükseklikte olan bu kayalıklar 3 kayadan oluşuyor. Kıyıya en yakın olanı Stella, ortadaki Faraglioni di Mezzo-en popüler olanı-, ve deniz kısmında olanı Scopolo. Doğanın insanlığa sunduğu güzelliklerden biri olan Faraglioni’yi görmeden dönmeniz pek mümkün değil zaten :)

IMG_5795

IMG_5803

IMG_5796

La Piazzetta: Adanın Capri kısmında bulunan Piazzetta çok küçük bir meydan olmasına rağmen adanın kalbi burada atıyor. Capri adası seyahatinizde La Piazzetta’yı es geçmeniz mümkün değil. Piazzetta meydanı Kuzey Avrupa prenseslerinin, İtalyan aktörlerin ve Amerikalı milyarderlerin oturup proseccosunu içerken, Caprililierin ve turistlerin de vakit geçirdiği bir yer olması sebebiyle “dünyanın konuk odası” olarak bilinir. Piazzetta’nın cıvıltısına bu cafelerden birinin terasına oturarak eşlik edebilirsiniz.

IMG_5848

IMG_5849

Augustus Gardens- Via Krupp: Güney İtalya’nın seyahatinizi eşsiz kılacağı anlar genellikle yemyeşil bahçelerden manzarayı izlediğiniz anlar olacak. Capri adasınd bulunan Augustus Gardens da bu eşsiz anların yaşanacağı bahçelerden biri. Alfred Krupp-ThyssenKrupp firmasının kurucusu- Capri seyahatinde bu adadan çok etkilenince 20. Yüzyılın başlarında buraya bir ev yaptırmak ister- i love para- ve işe kendi ismini verdiği bu bahçeyi yaptırmakla başlar. Bahçenin ismi daha sonra Augustus Gardens olarak değiştirilir. Augustus Gardens’ın eşsiz florası eşliğinde Capri adası manzarasına seyre dalmaya bayılacaksınız. Bahçenin içinde Rus yazar Maxim Gorky’nin evi ve evinde misafir ettiği Lenin’in büstü de var. 180 derecelik nefes kesici Capri adası manzarası için Augustus Bahçelerini mutlaka görün.

IMG_5858

IMG_5879

IMG_5894

Bilsen iyi olur: Augustus Bahçelerini gezmenin en güzel zamanı ya sabah erken saatler ya da akşamüzeri saatleri. Bahçeye giriş ücreti 1 eur.

Görsen iyi olur: Augustus Gardens manzarasında en dikkat çekici kısım tabii ki Faraglioni manzarası ama Via Krupp adı verilen, muhtemelen daha önce hayatınıza görmediğiniz kıvrımlıkta olan yolu da dikkatinizden kaçırmayın. Önceleri bu yol üzerinde yürünebilirken 2016 yılı itibariyle kaya parçalarının yola düşmesi sebebiyle güvenlik önlemi olarak ziyarete kapatılmış.

IMG_5878

IMG_5891

Via le botteghe & Via Roma: Capri adasının en lüks caddesi burası. Dünyaca ünlü lüks moda markalarının Capri adasına özel konsept vitrinler hazırladığı bir cadde burası. Capri’den Anacapri’ye gitmek için gideceğiniz otobüs durağına çok yakın mesafede olması sebebiyle Capri adası seyahatinizde sanırım mutlaka göreceğiniz ve ah işte lüks Capri’deyim diyebileceğiniz bir yer:)

IMG_5906

IMG_5907

IMG_5915

IMG_5916

IMG_6030

Marina Piccola: Capri’nin en güzel plajı Marina Piccola! Burası birkaç kısımdan oluşan küçük bir koy. Plaj kısmı oldukça küçük ama suyun rengi, etrafınızı saran yemyeşil dağlar ve kayalıkların meydana getirdiği oyuklardan görünen manzara enfes! Capri adasına günübirlik bile gitseniz Marina Piccola’da en azından 1 saatini geçirind erim. Marina Piccola’ya otobüsle de gidebilirsiniz yürüyerek de. Otobüsün gelmesine 15 dk olduğu için biz yürümeyi tercih ettik. Yürüyerek 15-20 dakikada plaja inebilirsiniz. Eğer yürürseniz Via Mulo’daki merdivenleri kullanın.

IMG_5926

IMG_5929

IMG_5956

IMG_6011

IMG_6016

IMG_5987

IMG_6020

Anacapri’de yapmadan dönme listesi

Solaro Dağı’nın eteklerinde kurulu Anacapri, Capri adasının tarihi merkezi. Yaklaşık 7000 kişinin yaşadığı Anacapri, Capri’ye nazaran daha sakin. Arnavut kaldırımlı daracık sokaklarda begonvillerin altında yürüyüp eşsiz manzazaralara şahitlik etmek için, Caprili zanaatkarların el yapımı ürünlerini sattığı mağazaları gezip, kapısının önünde oturup komşusu ile sohbet eden Caprili kadınların hayatlarını izlemek için mutlaka buraya gelmelisiniz.

Piazza Vittoria: Capri’den Anacapri’ye ulaşmak için bindiğiniz otobüs sizi Piazza Vittoria’da bırakacak. Capri’deki kalabalığın yerini burada yerellerin sakin hayatı alacak. Kasabanın tek bir meydanı var o da Piazza Vittoria. Buna rağmen kalabalıktan uzak, sakin ve birkaç restoranın bulunduğu bir meydan burası.

Bilsen iyi olur: Casa Rossa, San Michele Kilisesi ve Santa Sofia Kilisesi Vittoria Meydanında göreceğiniz önemli ve bakması keyifli yapılardan bazıları.

Villa San Michele: Burası “The Story of San Michele” kitabının yazarı ünlü İsveçli fizikçi Axel Munthe’nin evi. Munthe bu evi yaptırırken demiş ki; “benim evim denizin sesine, rüzgara ve güneşe açıkolmalı, her yerden ışık saçmalı”. Villa San Michele işte tam olarak böyle bir yer. Deniz seviyesinden 327 metre yükseğe kurulan bu villa muhteşem Capri adası manzarasını hafızalarınıza kazımak isteyeceğiniz yerlerden biri. Güneşin batışını izleyebileceğiniz nefis bahçelerden biri.

IMG_6039

IMG_6044

IMG_6052

Monte Solaro: Artık Anacapri’den ayrılmamız gerekiyordu zira saat 16:30’daki tekneyi kaçırırsak Amalfi’ye özel tekne kiralayarak dönmek dışında başka bir seçeneğimiz yoktu. Fakat otobüs durağına doğru yürürken havada sandalyeye oturan Japonlar dikkatimi çekti. Biraz daha yaklaşınca Anacapri’nin nefes kesici güzellikteki doğasının içindeki teleskiyi farkettim. Ben böyle şeylere bayılıyorum! Cemal de benim aksime güvenli bulmadığı için pek sevmez :) Zamanımız kısıtlıydı ama bu deneyimi yaşamadan Capri adasından ayrılmak istemiyordum. Hemen biletimizi alarak bindik! Zaten Anacapri deniz seviyesinden çok yüksekte, bir de teleksikiye binip havada yükselmeye başlayınca arkamdaki manzara kelimelerle ifade edilmesi güç bir hal aldı. Kesinlikle muhteşem! Nefes kesici. Bu deneyimi mutlaka yaşayın. Üstelik bu keyif tam 12 dakika sürüyor :)

IMG_6061

IMG_6075

IMG_6079

IMG_6116

IMG_6121

Peki bu teleski nereye çıkıyor? İşte biz bundan tamamen bihaberdik. Zira ben sandım ki gidip, geri geleceğiz bu başlı başına bir aktivite. Meğer teleski bizi Capri adası manzarasının en önemli başyapıtı Solao Dağı’nın zirvesine çıkarmış! Deniz seviyesinden tam 589 metre yüksekte olan Solaro Dağı size sonsuz maviyi vaad ediyor. Manzara konusunda ben yorum yapmak istemiyorum, buyrun fotoğraflara bakın :)

IMG_6083

IMG_6085

IMG_6087

IMG_6091

IMG_6101

IMG_6094

IMG_6099

Bilsen iyi olur: Teleski gidiş-dönüş 11 eur. Mart ve Ekim arası 09:30-17:30, Kasım-Şubat arası 10:30-15:00 saatleri arasında açık.

Capri adasına özgü lezzetler

Capri adası diğer tüm adalar gibi lezzetli ve taze deniz mahsüllerini yiyebileceğiniz bir yer. Fakat ravioli capresi, caprese salad ve torta caprese Capri adasının yerel lezzetlerinden bazılar. Capri adasında yetişen limon ile Sorrento’da yetişen limon farklı dolayısıyla Capri adası da limoncello ile ünlü bir ada. Bir de büfe gibi yerlerde buzlu limoncello satılıyor. Mutlaka tadına bakın; sıcak havada inanılmaz iyi geliyor.

Bucca di Bacco, Via Longano 35

Deniz mahsüllü makarna için adres Bucca di Bacco. Fiyatlar pahalı değil ve lezzetler harika. Mutlaka rezervasyon yaptırın.

 1. Buonocore, Via Vittorio Emanuele 35

Capri adasının en lezzetli dondurmaları için istikamet bu adres.

Mavinin ve yeşilin binbir tonu ile aklımızı başımızdan alan Capri bize ondan beklediğimizden daha fazlasını yaşattı. Güney İtalya seyahatinizde mutlaka rotanıza eklemelisiniz. Capri adası gerçekten bir cennet!

Dünya benim evim’i facebooktan, instagramdan ve twitterdan takip edebilirsiniz.

Bu rotanın ilk yazısı Güney İtalya Gezi Rehberi yazısı için tıklayınız.

Bu rotanın ikinci yazısı Napoli: Bohem sokaklar, sıcakkanlı italyanlar ve dünyanın en lezzetli pizzaları yazısı için tıklayınız.

Bu rotanın üçüncü yazısı Sokaklarından limon kokusu yükselen şehir: Sorrento yazısı için tıklayınız.

Bunları da okumak isteyebilirsin
2 Yorum
 1. Asli diyor ki

  Merhaba nisan ayi napoli Sorrento amalfi planimiz var 2-3 gunluk daha sonra kuzeye cikacagiz nisan ayi guney icin kotu bir sezon tercohi mi olur.

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Merhaba Aslı, Nisan ayı Güney Italya için oldukça keyifli bir zaman bence. Şimdiden iyi seyahatler diliyorum.

Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresin yayımlanmayacak.