Airbnb Nasıl Kullanılır?

Seyahatlerimde kullanmaktan en çok zevk aldığım konaklama şekli: Airbnb

Bana en çok sorulan sorulardan biri: “kaldığınız yerler hep çok güzel bu yerleri nasıl buluyorsun, nereden buluyorsun ve pahalı değil mi”? oluyor. Bende bu soruya yanıt vermek üzere bir yazı yazmak istedim.

Airbnb nedir?

Facebook, trip advisor, twitter, google gibi airbnb de bir Amerikan girişimi ve hikayesi 2007 yılında San Fransisco’da başlıyor. Brian ve Joe adında iki kafadar kiralarını ödemekte zorlanınca oturma odasında yere üç tane yatak atıp çok basit bir web sitesi kuruyorlar ve burada konaklayacak olanlara evde hazırlanmış kahvaltı vereceklerini söylüyorlar. Bunun üzerine iki erkek ve bir kız kişi başı 80$’dan rezervasyon yaptırıyor ve hikaye başlıyor.

Görsel www.forbes.com web sitesinden alınmıştır.
Joe Gebbia, Nathan Blecharczyk ve Brian Chesky

Brian ve Joe, Harvard mezunu, eski ev arkadaşları Nathan’ı serüvene katılması için ikna ediyor ve bu üçlü Airbed & Breakfast adlı şirketlerini tanıtmak için üzerlerinde Amerikan siyasi liderlerinin karikatürlerinin bulunduğu kutularda tanesi 40$’dan mısır gevreği satmaya başlıyorlar. Bu işten 30.000$ kazanacaklarını onlar da tahmin etmiyorlar :) Daha sonra şirketin ismi airbnb olarak değiştiriliyor. 2015 yılı itibariyle 190’dan fazla ülkede, 34.000’den fazla şehirde airbnb ile konaklayabilirsiniz.

Airbnb ile nasıl tanıştım?

Seyahatlerimde konaklama şekli olarak Airbnb kullanmaktan müthiş keyif duyuyorum. Aslında uzun zamandır bildiğim ama bir türlü üyelik oluşturup kullanmadığım bir platformdu Airbnb. Danimarka seyahatimde otel ve hostel fiyatlarının çok yüksek olması sebebiyle Airbnb’de fiyatlar nasıl acaba diye düşünerek bir üyelik oluşturdum ve baktığım her evi o kadar çok beğendim ki hangisinde kalacağıma karar vermekte çok zorlandım. Airbnb kullanmaya tasarım konusunda oldukça başarılı olan bir şehirden başlayarak standartları biraz yükselttim fakat bununla birlikte unutulmaz bir deneyim kazanmış oldum.

Micki ve Amanda'nın evini beğenince :)
Micki ve Amanda’nın evini beğenince :)

Neden Airbnb?

Kopenhag seyahatimde Micky & Amanda isimli bir çiftin evinde kalmaya karar verdim çünkü evlerine gerçekten bayıldım! Evleri genel olarak beyaz ağırlıklıydı, yerler ahşap ve her şey doğal. Ağaçtan bir masa, küçük ama renkli bir mutfak, masa üzerinde beyaz bir çiçek ve piyano… Eski bir apartmanda ve tipik, turuncu tuğlalı bir binada. Bulunduğun şehirdeki lokal bir insanın evinde kalmak unutulmaz bir deneyim. Birkaç günlüğüne de olsa gittiğim yerlerde lokal insanların yemek yediği yerlerde yemek yiyip, onların takıldığı sokaklara gidip, alışveriş yaptıkları marketlerde raflardaki ürünleri keyifle inceliyorum. Bazen bu çok ünlü bir müzeyi görmekten daha büyük keyif veriyor bana ve ben bu yüzden Airbnb ile konaklamayı tercih ediyorum.

Airbnb'de bulup Kopenhag şehrinde konakladığımız ev
Airbnb’de bulup Kopenhag şehrinde konakladığımız ev
Micki & Amanda'nın evi
Micki & Amanda’nın evi
Görsel airbnb sitesinden alınmıştır. Budapeşte'de Peter'ın evi
Görsel airbnb sitesinden alınmıştır. Budapeşte’de Peter’ın evi

Airbnb’ye nasıl kayıt olurum?

Seyahat etmekten keyif alıyorsanız ve siz de Airbnb ile konaklama yapmak istiyorsanız tr.airbnb.com/signup_login adresine tıklayarak ücretsiz bir şekilde üye olabilirsiniz. İster e mail adresinizle ister google+ hesabınızla ya da facebook hesabınızla üyelik oluşturabilirsiniz. Kayıt işlemini tamamladıktan sonra mutlaka profilinizi tamamlamanız gerekiyor.

Profilimi nasıl tamamlarım?

-Profilinize mutlaka fotoğraf ekleyin. Evinde kalacağınız kişiler sizin nasıl biri olduğunuzu önceden görmek ister :)

E posta adresi, telefon numarası, LinkedIn-facebook-google hesaplarınızla çevrimiçi kimlik gibi bilgileri paylaşmanız gerekiyor zira bu profilinizi daha güvenli kılacaktır.

-Bu bilgilerden sonra kimliğinizi doğrulamanız gerekmektedir. Hem ev sahibi hem de konaklama yapacak kişilerin kendilerini güvende hissetmelerini sağlayacak bir adım bu. Dolayısıyla sürücü belgesi, kimlik veya pasaportunuzun fotoğrafını çekip hesabınıza eklemeniz gerekmektedir.

Tüm bunlar çok kişisel bilgiler olduğu için aklınızda bu işlem ne kadar güvenli sorusunu getirebilir fakat Airbnb kullanmış biri olarak şunu söyleyebilirim ki profil tamamlama ve doğrulama işlemi son derece güvenli. Airbnb bu bilgileri hiçbir şekilde paylaşmıyor. Bu bilgiler sadece karşılıklı güven ortamının sağlanması için gerekli.

Airbnb profilim. Biz Cemal ile birlikte kullandığımız için isim kısmına Öznur & Cemal yazdık :)
Airbnb profilim. Biz Cemal ile birlikte kullandığımız için isim kısmına Öznur & Cemal yazdık :)

Konaklama yaptıkça ve misafir ağırladıkça karşılıklı değerlendirmeler yapılıyor. Bu değerlendirmelerin karşılıklı yapılıyor olması Airbnb’nin faydalarından biri. Olumlu değerlendirmeler referans olarak sayılıyor ve hem ev sahibi hem de konaklama yapan kişiler için oldukça önem taşıyor.

Airbnb’ye üye oldum, profilimi tamamladım, kimlik doğrulaması yaptım peki şimdi ne olacak?

Tüm bu adımları gerçekleştirdikten sonra airbnb.com/verify adresinden kimliğinizi doğrulama işlemini tamamlayın. Bu işlemi tamamladığınızda profilinizde bir rozet belirecek. Doğrulanmış kimlik rozeti konaklama yaparken veya ev kiralarken işinize yarayacaktır.

Airbnb’de nasıl rezervasyon yaparım?

Airbnb giriş sayfası
Airbnb giriş sayfası

Seyahat etmek istediğiniz şehre karar verdikten sonra www.airbnb.com.tr adresinden gitmek istediğiniz şehri, giriş ve çıkış tarihlerini, kaç kişi konaklama yapacağınızı ilgili yerlere yazdıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek. Burada oda tipini ve fiyat aralığı kısmında değişiklikler yapabilirsiniz.

Görsel airbnb web sitesinden alınmıştır.
Görsel airbnb web sitesinden alınmıştır.

Yerin tamamı, evin tamamının size ait olacağı, özel oda evde bir odanın size ait olduğu, müşterek oda ise bir odada farklı kişilerinde olduğu konaklama türüdür.

Fiyat aralığı kısmında bulunan imleci ayarlayarak bütçenize uygun evler bulabilirsiniz.

Evin diğer özellikleri ile ilgili filtrelemeyi ise daha fazla filtre butonunu tıklayarak seçip arama yapabilirsiniz.

Görsel airbnb sitesinden alınmıştır.
Görsel airbnb sitesinden alınmıştır.

Konaklama yapmak istediğim evi buldum peki şimdi ne olacak?

Rezervasyon yaptırmak istediğiniz evi tıklayıp ev ile ilgili tüm bilgilerin yazdığı ekrana geldiğinizde karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak. Size tavsiyem rezervasyon yaptırmadan önce mutlaka ev sahibi ile iletişime geçmeniz.

Görsel airbnb sitesinden alınmıştır.
Görsel airbnb sitesinden alınmıştır.

Ev sahibi ile iletişime geç butonunu tıkladıktan sonra karşınıza bir ekran gelecek. Buraya seyahat tarihlerinizi, kaç kişi konaklama yapacağınızı, eğer geç gelecekseniz veya erken gelecekseniz bu tür bilgileri ve kendinizle ilgili ev sahibine fikir verecek bir mesaj yazmalısınız.

Bunun üzerine ev sahibi yazılı olarak cevap dönebileceği gibi otomatik olarak rezervasyonunuzu onaylayabilir. Rezervasyonunuz onaylandığı takdirde ev ile bilgilerin yazdığı ana ekrana gelerek rezervasyon isteği gönderin. Bu işlemi gerçekleştirdikten ve onayladıktan sonra daha önce kaydettiğiniz kredi kartınızdan ücretin tamamı çekilir ve seyahatten 24 saat önce ev sahibi ile paylaşılır.

Dikkat edilmesi gereken noktalar:

 • Kalacak ev araması yaparken filtreleri mutlaka kullanın. Kalacağınız odanın özelliğini mutlaka seçin. Bir başkası ile aynı odada kalmak tercih ettiğiniz bir şey olmayabilir ve tatilinizi kabusa çevirebilir.
 • Kalacağınız yere karar verdikten sonra ev ile ilgili kuralları mutlaka okuyun. Sigara içmeyen biri iseniz sigara içilen bir evde kalmak istemeyebilirsiniz ya da tam tersi söz konusu olabilir. Ya da evin olduğu bölge ailelerin yaşadığı bir bölge olabilir ve akşam saat 10’dan sonra çok sessiz olmanız istenebilir ya da evinde evcil hayvan olup olmadığına mutlaka bakın. Benim gibi kediden korkuyorsanız kedili bir evde kalmak istemeyebilirsiniz. Evcil hayvanı mutlaka sorun zira tavşanda bir evcil hayvan :)
 • Check in ve check out saatlerine mutlaka bakın. Eğer sabahın köründe ya da gecenin geç saati check in yapacaksanız rezervasyon yapmadan önce mutlaka bunu ev sahibine sorun. Aynı şekilde evden çıkacağınız saati de belirtin.
 • Airbnb ile konaklama yapmak gerçekten çok güzel bir deneyim ama zorlukları da yok değil. Kalacağınız evin sakinleri sizin eve varacağınız saatlerde okulda veya işte olabilir. Anahtarı nasıl alacağınızı seyahatinizden önce mutlaka konuşun.
 • Yurtdışına çıkıldığında internet büyük sorun haline geliyor dolayısıyla o zamana kadar airbnb üzerinden gerçekleştirdiğiniz iletişimi telefona taşımakta fayda var. Seyahatten önce mutlaka ev sahibinizin telefonunu isteyin ve kaydedin.
 • Evi çok beğenmiş olabilirsiniz fakat ev sahibinin profiline bakmanızda fayda var. Küçük çocuklu bir ailenin evinde ben kalırım ama siz kalmak ister misiniz bunu bi’ sorgulayın :)
 • Rezervasyon onayı geldikten sonra rezervasyon isteği yolladığınızda tüm konaklama ücreti kartınızdan çekilecektir. Seyahatiniz ile ilgili bir değişiklik olması durumunu göz önünde bulundurup rezervasyondan önce iptal şartlarını okumanızda fayda var.
 • Bazı ev sahipleri temizlik bedelini de sizden isteyebilir. Bu da nereden çıktı demeyin, burada işler böyle yürüyor :)
 • Airbnb’ye kayıt olduğunuz, kalacağınız evi buldunuz, yukarıdaki bilgileri de göz önünde bulundurduktan sonra rezervasyon yaptırdınız ve internetten bulduğunuz o evi buldunuz ve konaklamanızı yaptınız. Odanızı nasıl aldıysanız o şekilde bırakın. Zira ev sahibi sizinle ilgili değerlendirmede bulunacak ve bu değerlendirme sizin cv’niz gibi olacak. Aynı durum ev sahibi için de geçerli. Eğer olumsuz bir şey yaşarsanız bunu mutlaka değerlendirmede belirtin.
 • En nihayetinde hiç tanımadığınız birinin evinde kalıyorsunuz bu durum ilk başta biraz stres yaratabilir ama şöyle düşünün airbnb üzerinden konaklama yapan milyonlarca insan var :) Bu eşsiz deneyimin keyfini çıkarın.
 • App store’dan airbnb uygulamasını mutlaka indirin. Kullanımı inanılmaz kolay!

Ben seyahatlerimde airbnb’yi kullanmaktan büyük keyif alıyorum. İnternetten bulduğum evi o şehirde elimde harita ile aramak ve bulmak, internette mesajlaştığım ev sahibim ile yüz yüze tanışmak, onun deneyimlerinden faydalanmak, onun yemek yediği yere gidip yemek yemek, akşam eve döndüğümde odama girmeden önce günümün nasıl geçtiği ile ilgili minik sohbetler yapmak benim seyahat anlayışımla müthiş uyumlu şeyler…

Eğer henüz airbnb’yi denemediyseniz mutlaka kullanmanızı öneriyorum. Bu arada airbnb üzerinden uzun süreli konaklama yapabileceğiniz evler de bulabilirsiniz. Sadece ev mi? Hayır! Airbnb’ye kayıtlı 600’den fazla şato var. Evet, gideceğiniz yerde şato varsa orada da konaklayabilirsiniz :)

Son olarak bu bir reklam yazısı DEĞİLDİR! Çok zevk alarak yaptığım konaklama şeklini başkalarına ilham olması adına paylaştığım bir DENEYİM yazısıdır :)

Dünya benim evimden sevgiler

Bunları da okumak isteyebilirsin
21 Yorum
 1. seo hizmetleri diyor ki

  İlgiyle takip ediyorum teşekkür ederim

  1. dunyaben diyor ki

   Çok teşekkürler :)

 2. ranza üretimi diyor ki

  Aradığım içerikdi teşekkürü bir borç bilirim :)

  1. dunyaben diyor ki

   İşinize yarayacak olmasına çok sevindim. Sorularınız olursa yazın lütfen.. Sevgiler

 3. seo şirketi diyor ki

  Harika içerik olmuş teşekkürler

  1. dunyaben diyor ki

   Çok teşekkürler…

 4. kuyumculuk araçları diyor ki

  Biraz site gezdikten sonra bu konuyu bulabildim çok teşekkür ederim

 5. Kadir diyor ki

  “Yerin tamamı, evin tamamının size ait olacağı, özel oda evde bir odanın size ait olduğu, müşterek oda ise bir odada farklı kişilerinde olduğu konaklama türüdür.” bu kısım gerçekten önemli Öznur. Alelacele ya da ucuz olsun diye dikkat edilmeden yapılan rezervasyonlar sonradan hüsranla sonuçlanabiliyor. Gerçi bunu bir kere yaşadım ve bir gece kalacağım için önemsemedim ama dikkat etmek gerek. Eline sağlık, güzel bir rehber olmuş.

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Ben ne yazmışım :)

 6. Berke diyor ki

  Blogunuzu ve facebook paylasimlarinizi keyifle takip ediyorum. Biz de esim ile gezmeyi epey seviyoruz ve her seferinde airbnb’ye niyetlenip her seferinde vazgeciyoruz, bir turlu cesaret edemiyoruz. Konu ile ilgili son derece amatorce bir soru soracagim :) Gelecek yorumlar icin odayi/evi duzgun birakmak lazim demissiniz. Peki temizlik isi ne sekilde oluyor? Odayi temizleyip oyle mi ayriliyorsunuz? Tabii oda toplu&duzenli birakilir da bir de uzerine supurmeli&silmeli temizlik mi yapiliyor?

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Bunu duyduğuma çok sevindim. Bence gezmeyi seven bir çift olarak böyle bir deneyim yaşamalısınız :) Hayır, temizliği siz yapmıyorsunuz. Bazı evler sizden zaten temizlik ücreti aldığı için siz evden ayrılınca onlar temizlettiriyor ama bazı evler bu temizlik ücretini almıyor yani değişken. Siz sadece teslim aldığınız yeri aldığınız gibi teslim edin yeter :) çok sevgiler

 7. SEMRA AKIN diyor ki

  Merhabalar,
  airbnb ile İzmir Karaburun’da ağustos ayı için kiraladığım evin ücretini haziran ayında yatırdım. Ev sahibi ağustos ayı başında 5 kişinin evi için kalabalık olacağını söyleyerek rezervasyonu iptal etmek istedi. İsteği hiç de kabul edilebilir olmadığı halde (6 kişi kalabilir diye ilan vermişti), biz kabul ettik ve airbnb’ye bildirip ödediğimiz parayı talep ettik. Onlar ise paranın üçte birini yatırdılar. Airbnb’nin sitesinden birçok kez durumu anlatır mail attık. Sonra ücreti yatırdığımız banka ile görüşerek onlardan yardım istedik. Banka takip edeceğini söyledi, ancak altı aydır geri alamıyoruz. Ne önerirsiniz? telefon numarasını bulamıyoruz.

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Semra hanım merhaba, Talihsizlik olmuş, üzüldüm. Burada ev sahibi rezervasyonu iptal ettiği için sizin paranızı %100 geri yatırması gerekirdi. Bu tamamen airbnb’nin hatası, bankanın yapabileceği hiçbir şey yok. Biz benzerini İspanya’da yaşadık. Ev sahibi iptal etti ve paranın hepsi yattı. Ben sizin yerinizde olsam airbnb’ye durumu anlatan bir e mail atarım. Mailinizde rezervasyonu ev sahibinin iptal ettiğini mutlaka belirtin ve bankadan size geri gelen para ile sizin rezervasyon için ödediğiniz paranın aynı olmadığını yazdın. Biraz da tehditkar olun. Bu kadar süre geçti muhattab bulamadım ve eğer siz bana yardımcı olmazsanız tüketici mahkemesine gideceğim deyin. Benim mailleştiğim adres: response@airbnb.com Umarım olumlu sonuçlanır.

   1. Mustafa diyor ki

    Mrb evini buradan misafir geldi yalnız hesabına hala para geçmedi Türkiye için ödeme tercihi hangisi ıban bilgilrimi girdim yine yatması ödeme tercihini nasıl eklerim bilginiz varmı

    1. Dünya BenimEvim diyor ki

     Malesef bu konuda bir bilgim yok

 8. Deniz diyor ki

  Merhaba fiyatlandırma ile ilgili merak ettiğim bir konuyu sormak istiyorum.
  Ev fiyatı 300 tl ve 3 misafir yazıyor. Bu 300 tl kişi başı fiyat mıdır yoksa 3 kişi de kalsa 1 kişi de kalsa günlük verilecek fiyat mıdır. Teşekkürler

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Toplam fiyat :)

   1. Deniz diyor ki

    Teşekkürler. Süpermiş. Önümüzdeki tatilde denemek farz oldu o zaman :)

 9. Arda diyor ki

  Merhaba diğelim ben berline gideceğim evin tümü 235tl yazıyor bu para toplam para ama ben 3gün kalacağım diğelim 3boyunca toplam 235mi vereceğim yoksa günlük 235 mi vereceğim cevap verirseniz çok sevinirim.

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Yan ekranda toplam rakamı görebilirsiniz.

 10. ŞAKİR KAMACIOĞLU diyor ki

  MERHABA 2018 yılında Alanya da bir tatil amaçlı villa kiraladık. Belirlenen ücreti yatırdık. görünüşe göre rezerve edilmiş. ev sahibi de geri dönüş yaptı. LAKİN halen TEDİRGİNİM VE İKİ AİLENİN TEDİRGİNLİĞİNİ YAŞIYORUM. Şöyle ki; sadece İnternet üzerinden irtibat kuruyorsun elinde yazılı bir beyan yok. telefon no yok. Kişi adresi yok. Bizi karşılaması ve evi tanıtacak bize teslim edecek kişi kim.? nasıl irtibat kuracağız. ŞİMDİDEN PİŞMAN OLDUM. BU NEDENLERDEN ÖTÜRÜ.
  AYRICA ücret kesilirken kırılan dökülene karşı parayı da peşin aldılar. Bunun geri yatırılması NASIL OLUYOR.

Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresin yayımlanmayacak.