Cape Town’da Yapılacak 30 Şey

Cape Town seyahatinin üzerinden 3 ay geçmesine rağmen hala fotoğraflara baktığımda içim eriyor. Bu zamana kadar gördüğüm en muhteşem şehir olma özelliğini hala koruyan Cape Town’a dair yazacaklarım bitmedi. Bununla birlikte Cape Town yazılarımı okuyup, ilham alıp Cape Town’a tatil planlayan birçok kişiden de mesaj aldım ve inanılmaz mutlu oldum.

Cape Town’da yapılacak birçok şey var. Ben 30 tanesini aşağıda listeliyorum :)

 1. The Company’s Garden

Şehrin merkezinde bulunan The Company’s Garden’da yapılacak şey çok. Sabah saatlerinde yapılan açık hava yoga dersine katılabilirsiniz, parkın içinde bulunan restoranda leziz bir kahvaltı ile güne başlayabilirsiniz, sincapları besleyebilir hatta onlarla oyun oynayabilirsiniz, Masa Dağı’nı tam karşınıza alıp bir ağacın altına uzanabilir, kuş seslerini dinleyebilirsiniz. The Company’s Garden, Cape Town’da açık ara en sevdiğim yerlerden biri.

IMG_6923

IMG_7657

IMG_7678

IMG_7268

IMG_7262

Cape Town Lezzetleri yazım için tıklayınız.

 1. Long Street

Şehrin kalbi Long Street’te atıyor. Birbirinden farklı mutfaklara ev sahipliği yapan bu cadde üzerinde yok yok! En güzel hediyelik dükkanları da burada, en renkli barlar ve hatta en hippi hosteller de burada. Zaten Cape Town’a gelip Long Street’i görmemezlik olmaz.

IMG_7257

IMG_6955

IMG_6978

IMG_7259

 1. Green Market Square

Afrika’ya dair aradığınız her şey bu pazarda. Birbirinden farklı el yapımı ürünlerin, geleneksel Afrika kumaşlarının ve kıyafetlerinin satıldığı Green Market Square vakit geçirmesi çok keyifli bir Pazar yeri. Size tavsiyem hediyelik eşyalarınızı bu pazardan alıp yerellere destek olmanız. Bir şeyler satın alırken satıcılarla sohbet etmeyi unutmayın. Bir de pazarlık :)

IMG_7071

IMG_9532

IMG_9535

IMG_9481

Bir Elbisenin Hikayesi isimli yazım için tıklayınız.

 1. Bo Kaap Bölgesi

Dünya üzerinde göreceğiniz en renkli yerlerden biri. İnternette fotoğraflarına bakıp “kesin gerçek hali böyle değildir” deyip gerçek halinin internetteki halinden daha güzel olduğuna şahit olduğum yer. Kısaca hikayesinden de bahsedeyim. Asya’dan Güney Afrika’ya köle olarak getirilen insanlar bağımsızlığını kazandığında şehrin en uzak bölgesinde bir yaşam alanı kurmuşlar. Köle olarak Güney Afrika’ya getirilmeden önce çeşitli mesleklere sahip insanlar para kazanabilmek için hergün şehir merkezine gidip “ben doktorum, evim şurada” ya da “ben tamirciyim, evim şurada” diye insanları bu bölgeye çekmek istemişler. İşe de yaramış aslında ama gelenler o evleri bulamamış. Bunun üzerine doktor evini kırmızıya boyamaya karar veriyor. Böylelikle adres verirken “kırmızı ev” diyerek evi bulamama sorununu çözmüş ve para kazanmaya başlamış. Bu taktik zamanla herkes tarafından kullanılmaya başlanmış ve mahalle rengarenk bir hal almış. Şuanda Bo Kaap bölgesinde boyasız ev yok. Hatta evin boyasız olmaması mümkün değil. Burada yaşayan insanlar Cape-Malay’lı olarak biliniyor ve hepsi müslüman. Bu yüzden mahallede bir de camii var. İnsanlar çok sıcakkanlı ve güleryüzlü. Gezerken kendinizi bir sulu boya paletindeymiş gibi hissedeceksiniz :)

IMG_7115

IMG_7137

IMG_7204

IMG_7210

IMG_7213

IMG_7215

IMG_7216

IMG_7217

IMG_7282

IMG_7300

Cape Town Kaapse Klopse Festivali yazım için tıklayınız.

p.s: Bo Kaap bölgesini Free Tour ile gezmenizi tavsiye ederim. Ofisleri Green Market Square’de.

 1. Clifton Beach 1-2-3-4

Cape Town iki okyanus kenarında yer almasına rağmen denize pek girilemeyen bir şehir J Bunun sebebi ise suyun buz gibi olması J Bizim gittiğimiz dönem yaz mevsimi olmasına rağmen birkaç kere denize girebildik. Fakat Cape Town plajlarında güneşlenmek pahabiçilemez. Benim en sevdiğim plaj Clifton Beach oldu. Clifton, 1-2-3-4 olmak üzere 4 farklı plajdan oluşuyor. Hepsi yanyana ve hepsi nefis.

IMG_7345

IMG_7346

IMG_7355

IMG_7478

Barnard, Rosie ve Kızları yazım için tıklayınız.

 1. Waterfront

Cape Town’un en zengin ve en popüler yerlerinden biri. Victoria&Albert isimli büyük bir alışveriş merkezinin de bulunduğu Waterfront bölgesi deniz mahsülü ile ünlü. Burada bulunan restoranların hemen hemen hepsi balık restoranı. Her daim cıvıl cıvıl ve renkli. Etrafında yapılacak birçok şey var. Benim Cape Town’da çok sevdiğim yerlerden biri burası.

IMG_7510

IMG_7520

IMG_7536

IMG_7591

IMG_7607

 1. Wheel Cape

Londra’nın London Eye’ı ne ise Cape Town’un Wheel Cape’i de o. Waterfront bölgesinde bulunan Wheel Cape bu bölgeyi kuşbakışı görmek için harika bir yol. Cemal’in kendini içinde çok güvende hissetmemesine rağmen ben Masa Dağı’na bir de Wheel Cape’ten bakmaya doyamadım :)

IMG_7532

IMG_7566

IMG_7576

 1. Kirstenbosch Botanik Bahçesi

Daha önce gördüğünüz botanik bahçelerini unutun. Kirstenbosch Botanik Bahçesi yeşilin her tonuna ev sahipliği yapan, inanılmaz huzurlu ve keyifli bir yer. Akşamları konserlerin de olduğu bu park gün içinde Cape Town’lu ailelerin çocukları ile gelip piknik yaptığı bir yer. Daha önce bu kadar büyük bir botanik bahçesi görmedim. Burası orman gibi bir yer. Masa Dağı’nın en en güzel göründüğü yerlerden de biri. Kirstenbosch Botanik Bahçesi’nde bulunan “Skywalk” un adrenalin seviyenizi arttırmasına hazırlıklı olun :)

IMG_7994

IMG_8025

IMG_8031

IMG_8056

IMG_8091

IMG_8112

IMG_8118

IMG_8127

IMG_8164

IMG_8288

 1. Two Ocean Aquarium

Bu zamana kadar gezip hiç akvaryum görmememize bir son verelim dedik ve Waterfront bölgesinde bulunan Two Ocean Aquarium’a gittik. Köpek balıklarının iki dalgıç tarafından beslendiği etkinliği de izledik ama en çok nemoları sevdik :) Birbirinden farklı deniz canlılarının bulunduğu bu akvaryumu özellikle çocuklu gezginlere tavsiye ediyorum. Ruhu çocuk kalanlar da gezebilir elbette :)

IMG_8202

IMG_8222

IMG_8225

IMG_8255

 1. V&A Food Market

Waterfront bölgesinde bulunan ve adını Victoria & Albert’den alan V&A Food Market, adından da anlaşılacağı üzere bir yemek pazarı. Afrika mutfağından yemekler sunan bu yemek pazarını mutlaka görmelisiniz. Yediğim zebra etinin tadı hala damağımda. Şaka yapmıyorum bak :)

IMG_8276

IMG_8277

Cape Town lezzetleri yazım için tıklayınız.

 1. Sea Point

Okyanus kenarında yürümek, koşmak, oturup piknik yapmak ya da bisiklete binmek o da olmadı burada yapılan bir festivale denk gelirseniz onun tadını çıkarmak için Sea Point’e gelin. Nasıl huzurlu bir yer göreceksiniz. Bizim şansımıza bir Hint festivaline denk gelmiştik :)

IMG_8554

IMG_7499

 1. Hout Bay

Fokları yakından görmek, şapşallıklarını izleyip gülme krizlerine girmek, nasıl kavga ettiklerini izlemek ister misiniz? O zaman Hout Bay’a doğru yol alalım. Bir de açık hava yemek pazarının bulunduğu Hout Bay şehir merkezinden biraz uzak ama kesinlikle gitmeye değer.

hout-bay-beach-house-cape-town-11

 1. Llmondo Beach

Instagram timeline’ım kar ve fırtına fotoğrafları ile dolup taşarken koyduğum okyanus, güneş, kum fotoğraflarını hatırladınız mı? İşte o fotoğraflar Llmondo Beach’ten. Beyaz ve incecik kum, etrafı saran egzotik ağaç ve bitkiler…İnsan bir plajdan başka ne bekler ki? Yüzülebilir bir deniz değil mi? Ama baştan söyleyeyim o yok :)

IMG_8573

IMG_8642

IMG_8644

IMG_8648

 1. Lion’s Head

Kaç cümle yazdım sildim ama Lion’s Head ile ilgili hissettiğimi anlatamadım. Bir güne Lion’s Head’ten hoşçakal deyin. Ömrünüzden bir akşamı bu tepeye tırmanıp güneşin batışını izlemeye adayın. Cape Town ayaklarınızın altında uzayıp giderken güneşin yavaş yavaş gökyüzünde kayboluşunun ve geriye bıraktığı renk cümbüşünün gözlerinizle fotoğrafını çekin ve hafızanıza kazıyın.

IMG_8705

IMG_8710

IMG_8745

Hayatta Hiçbir Şey Tesadüf Değil yazım için tıklayınız.

 1. Masa Dağı

Yeni bir güne Masa Dağı’nda merhaba demeye ne dersiniz? Öncelikle dünyanın en muhteşem şeylerinden birini gerçekleştirmek için öncelikle 2,5-3 saatlik bir tırmanışı gerçekleştirmek zorundasınız. Eğer teleferik ile çıkmayı düşünmüyorsanız…  Güne daha büyülü bir şekilde başlamanın başka bir yolunu ben bilmiyorum.

IMG_9193

IMG_0321

Masa Dağına Tırmanış yazım için tıklayınız.

 1. Simon’s Town

Okyanus kenarında bir balıkçı kasabası. Ayak basar basmaz tuz ve balık kokusu. Küçük balık restoranlarının yan yana dizildiği, palmiye ağaçlarının sokakları süslediği tatlı mı tatlı bir kasaba Simon’s Town. Uğramadan olmaz.

IMG_9250

IMG_9254

 1. Boulder’s Beach

İnternette gördüğümde Afrika’da penguen mi olur diye şaşırdığım, gerçeği ile karşılaştığımda ise evet, Afrika’da penguen varmış deyip sevimlilikleri ile beni mutluluktan havalara uçurdular. Paytak paytak yürümelerine şahit olacağınız Boulder’s Beach Cape Town’da yapacağınız en mutluluk verici rotalardan biri.

IMG_9262

IMG_9277

IMG_9269

 1. Muizenberg Beach

Hayatımda gördüğüm en uzun ve en kalabalık plaj olarak tarihe geçti. Bu kadar çok rengin birbirine karıştığı başka bir yer daha görmemiştim. Plajda zar zor yer bulup havluları serdik ve kavurucu Afrika güneşinin tadını çıkardık. Cape Town yazınca göreceğiniz o renkli ahşap kulübeler bu plajda :) Muizenberg Beach aynı zamanda sörf için en çok tercih edilen plaj. Bir de Hint Okyanusu olduğu için su ılık; yani yüzmek için istikamet Muizenberg Beach.

IMG_9282

IMG_9301

IMG_9313

IMG_9327

IMG_9326

IMG_9416

IMG_9429

 1. St. James Beach

Muizenberg Plajı’na çok yakın mesafede olan St. James Beach daha küçük bir plaj. Fakat renkli ahşap kulübelerin çok daha fazlası burada. Muizenberg’e gitmişken burayı da görün derim.

IMG_9394

IMG_9406

IMG_9379

 1. Chapman’s Peak Drive

15 kilometrelik bir araba yolu. Sunduğu manzara ise kalbinizi pıt pıt yerinden oynatacak cinsten.

IMG_9445

IMG_9456

 1. Iziko Slave Lodge Museum

Cape Town’un en eski yapılarından birinde bulunan Iziko Slave Lodge Museum Güney Afrika’daki köle ticaretini, siyah-beyaz ayrımını, insanoğlunun tarihte yaptığı hataları anlatan bir müze. Cape Town seyahatinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden. Asyalıların, Afrika’ya hangi şartlar altında getirildiğine şahit olurken şaşkına döneceksiniz. Siyah insanların beyaz insanlar tarafından nasıl ezildiğini ve nasıl hor görüldüğünü gördüğünüzde insanlığınızdan utanacaksınız. Acıklı bir yer burası ama Güney Afrika’yı daha iyi anlamak için mutlaka görün.

IMG_9469

IMG_9471

 1. National Gallery

The Company’s Garden içinde bulunan beyaz eski bir binada yer alan National Gallery, Güney Afrikalı, Afrikalı, İngiliz, Fransız ve Hollandalı sanatçıların eserlerine ev sahipliği yapıyor. Kendinize bir öğlen sanat ziyafeti  çekmek isterseniz National Gallery’e mutlaka uğramalısınız.

IMG_6941

IMG_9510

IMG_9514

IMG_9515

 1. Robben Island

Tarihin tanıklık ettiği en büyük özgürlük savaşçılarından birinin hayatındaki 27 yılın 18’ini geçirdiği bir hapishane. Yokluğun ortasında gibi, etrafı uçsuz bucaksız bir okyanus. İnsanın kendini küçücük hissettiği bir yer. Nelson Mandela’nın 18 yılını geçirdiği hücreyi görmek ve o 18 yılı hayal etmeye çalışmak ise çok iyi hissettirmiyor ama burayı görmeden Güney Afrika’ya geldiğinizi düşünmeyin. Biletler çok uzun süre önce bitmiş oluyor. Biz bir hafta önceden satın almak istediğimizde bile bilet bulamadık. Gişede çalışan çocuk halimize acıdı ve fazladan 2 kişilik kontenjan açıp bize bilet yarattı. Çok şanslıydık…

IMG_9551

IMG_9562

IMG_9567

IMG_9581

IMG_9580

p.s: Gitmeden önce mutlaka Özgürlüğe Giden Yol filmini izleyin.

 1. Camp’s Bay Beach

Cape Town’un en popüler plajlarından biri. İlk kez bir akşam üzeri güneşi batırmaya gittiğimizde gördüğümde bana hissettirdikleri hala kalbimi pıt pıt attırıyor. Çok huzurlu, çok büyülü. Arkasında büyüleyici Masa Dağı manzarası. Yol boyunca uzanan şık restoranlar… Plajda akşamüzeri dans eden Afrikalılar… Camp’s Bay Plajı benim aynı zamanda hayallerimin gerçekleştiği yer. 2015 yılında, 2016’yı nasıl karşılamak istersin diye soran sevgilime plajda, ayağım kumda demiştim. Öyle oldu. Tam olarak hayal ettiğim gibi. Bir marketten şarabımızı ve meyvemizi aldık. Sonra bir pizzacıdan pizza aldık ve Camp’s Bay Plajına yeni yıla kucaklamaya gittik. Kumlar üzerinde, büyüleyici okyanus kenarında…

IMG_8325

IMG_8371

IMG_8374

IMG_8388

IMG_8409

IMG_9641

IMG_9672

 1. District Six Museum

Tarihte yapılan en acı olaylardan biri de Apartheid Rejimi. Beyaz ırkın, siyah ırktan daha üstün olduğuna inanılması ve beyazların oturduğu bir banka, siyahların oturmasının yasak olduğu dönemler. Şehir merkezinde yaşayan siyahların buldozerlerle şehrin dışına sürülmesi. İşte tam o bölge District Six. Güney Afrika’yı, Afrikalıları anlamak için mutlaka görün.

IMG_9790 IMG_9800 IMG_9801 IMG_9803

 1. Watershed

Waterfront bölgesinde, koca bir konteynırın içinde bulunan Watershed birbirinden tasarım 150’den fazla üreticinin bulunduğu bir Pazar yeri. Tekstil, takı, seramik, dekorasyon gibi birbirinden değişik bir çok ürünü bulabileceğiniz gibi harika kahveler de içebilirsiniz. Ben burayı bayılarak gezmiştim. Satılan ürünler çok çok orjinal. Bayılacaksınız :)

IMG_8265

IMG_8268

IMG_8271

 1. The Old Biscuit Mill

Eski bir bisküvi fabrikasını bir pazar yerine dönüştürmüşler. Sadece haftasonları açık ve sabah 6.30’dan itibaren kalabalık. Cape Town’daki en keyifli yerlerden biri. İçinde ne var diye soracak olursanız birbirinden değişik ürünlerin satıldığı mağazalar. Bu coğrafyada her şey renkli, her şey orjinal ve her şey el yapımı.

IMG_0033

IMG_0036

IMG_0045

IMG_0080

IMG_0084

 1. Neighbourhood Market

The Old Biscuit Mill içinde sadece Pazar günleri kurulan bir yemek pazarı. Böyle renklisini, böyle kalitelisini, böyle zarifini ve böyle lezzetlisini ise daha önce hiç görmedim. Tüm tezgahları yemek isteyeceksiniz. O yüzden aç gidin lütfen.

IMG_0002

IMG_0005

IMG_0019

IMG_0048

IMG_0051

IMG_0048

 1. Helikopter turu

Bu büyülü bu huzurlu bu mutluluk dolu şehre gökyüzünden kim merhaba demek istemez ki? Gelin, hayatınızda bir ilki daha gerçekleştirin ve helikoptere binin. Daha önce helikoptere bindiyseniz bilemeyeceğim tabii :)

IMG_8520

Helikopter Turu yazım için tıklayınız.

 1. Şarap Rotaları

Dünyanın en lezzetli şaraplarının üretildiği bir coğrafyadasınız. Yol boyunca uzanan üzüm bağları ve yol üzerindeki şarap rotaları Cape Town seyahatinizde mutlaka yapmanız gereken şeylerden biri.

IMG_8801

Neden Güney Afrika yazım için tıklayınız.

Dünya benim evim’i facebooktan, instagramdan ve twitterdan takip edebilirsiniz.

Sevgiler

Bunları da okumak isteyebilirsin
8 Yorum
 1. ahmet oğuz zenginal diyor ki

  çok güzel yazmışsınız elinize sağlık

 2. filiz diyor ki

  Şu anda Cape Town dayım.Gecen sene ilk defa gelmiştik ve 5 gün kalmıştık.Bu sene farklı bir yer yerine tekrar 10 gunlugune buraya geldik.Yazınız ve resimler harika.Detaylı bilgiler var.Görmediğimiz yerleri gezeceğiz yazinizdaki.Tekrar Cape Town da olmak harika gercekten.Tesekkurler.

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Oley tek deli ben değilim demek ki :)) Cape Town’a benden çok sevgiler :)

 3. Nazlı Tönük Çapan diyor ki

  Hangi Cape Town yazısının görseli, anlatımı ve yönlendirmesi daha güzel inan seçemedim :) Tüm bunları yaşamak üzere plan ve bütçe yapıp seyahatimizi planlamaya çalışıyorum. Çok titizimdir seyahat planlama konusunda ve yazıların her biri faydalı ayrıntılarla dolu, ellerine sağlık! Gönlü seyahat için atan bir çift olarak biz de zevk ve büyük bir keyifle takipteyiz, çok sevgiler..

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Nazlı merhaba,

   Çok mutlu oldum :) İşinize yarayacak olmasına da çok sevindim. Ne zaman gidiyorsunuz?

 4. Hakkı Çalışır diyor ki

  Merhabalar;
  Yazınız çok başarılı. 2018 ekim ayının sonlarında gitmeyi planlıyoruz. Bu yazınızdaki bir çok rotayıda listeme ekledim bile. 7 gece kalacağız umarım yeterli olur. Verdiğiniz değerli bilgiler için tekrar teşekkür ederim.
  Saygılarımla…

 5. Ümran diyor ki

  Merhaba cape town a giderken hiç aşı tavsiye edilmedi mi

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Hayır, aşı olmanıza gerek yok

Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresin yayımlanmayacak.