Cape Town Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Cape Town, Amerika’da bir yer olsaydı eminim her yıl daha fazla turistin dikkatini çekerdi. Fakat Afrika kıtasında olması ve karanlık tarihi sebebiyle Cape Town’a genellikle önyargı ile yaklaşılıyor. Aslında haklısınız. Ben de Cape Town’a gitmeden önce internette araştırma yaparken bu ülkeye dair çok az olumlu şey okumuş döndüğümde ise dünyanın en güzel ülkesini buldum demiştim. Cape Town yazılarımla eğer varsa bu ön yargınızı kırmak ve ona şans vermenizi istiyorum. İnanın hiç pişmanlık duymayacaksınız ve hayatınız Cape Town’dan önce ve Cape Town’dan sonra olmak üzere ikiye ayrılacak.

Bu yazımda Güney Afrika ile ilgili yanlış bilinen bilgileri, Cape Town’a gitmenin ne kadar kolay olduğunu ve seyahatinizi planlarken size yardımcı olacağını düşündüğüm bazı bilgileri paylaşacağım. Bununla birlikte Cape Town seyahatim sırasında sorulan soruları yanıtlayacağım.

Güney Afrika’ya gitmek için vizeye ihtiyacım var mı?

Eğer Güney Afrika’da toplam kalacağınız süre 30 günden az ise Güney Afrika,Türk vatandaşlarına vize uygulamıyor. Fakat eğer 30 günden fazla kalmayı planlıyorsanız Güney Afrika Cumhuriyeti konsolosluğuna vize başvurusu yapmanız gerekiyor. Pasaport kontrol sırasında pasaport polisi ülkeden çıkış yapmak zorunda olduğunuz günü pasaportunuza yazıyor. Kapıda vize uygulaması olmadığı gibi giriş ücreti gibi bir para da ödenmiyor.

Güney Afrika’nın vizesiz olması oraya gitmeniz için bir sebep olabilir mesela :)

Güney Afrika nerede?

Güney Afrika, Afrika kıtasının en güney ucunda bulunan bir Afrika ülkesidir. Botsvana, Zimbabve, Mozambik, Svaziland ve Namibya ülkeleri Afrika kıtasının güneyinde bulunur ve bu ülkelerin yeri Güney Afrika bölgesi olarak tanımlanır. Fakat Güney Afrika bir ülkedir. Ülkenin güneybatısında Atlas Okyanusu, güneydoğusunda ise Hint Okyanusu vardır. Böylelikle iki okyanusa kıyısı vardır.

Güney Afrika ile Türkiye arasındaki saat farkı nedir?

Güney Afrika ve Türkiye aynı boylamda yer alıyor. Bu sebeple Güney Afrika ve Türkiye arasında bir saat farkı olmaması gerekiyor aslında. Fakat Türkiye’nin kış saati uygulamasına geçmemesi sebebiyle Türkiye, Güney Afrika’dan 1 saat ileridedir. Türkiye’nin zaman dilimi GMT+3, Güney Afrika’nın zaman dilimi ise GMT +2’dir. Bu yüzden jet lag gibi bir durum da söz konusu değil :)

Cape Town’a nasıl gidilir?

Cape Town’a direkt veya aktarmalı uçuşla gidebilirsiniz.

Eğer direkt gitmek isterseniz Türk Hava Yolları haftanın her günü Cape Town’a uçuyor. Uçak gece saat 2.45’te ve 11 saat 15 dakikalık bir uçuş sonrasında öğlen saat 13.00’te Cape Town’a varıyorsunuz. Bu uçuşun en güzel kısmı gece olması. Mesela biz uçak kalmadan uyuyakalıyoruz ve uyandığımızda sabah 10.00 oluyor :) Uyuyabilmek çok güzel ama Türk Hava Yolları koca yolculuk boyunca bir kere akşam yemeği, bir kere de kahvaltı veriyor. Bence çok yetersiz.

Biz 2015 yılında satın aldığımız Cape Town bileti için iki kişi 5000 TL, 2016 yılında satın aldığımız Cape Town bileti içinse 5300 TL ödedik. Biletleri ortalama 1 yıl öncesinden satın aldık.

Biz “bir an önce Cape Town’a varma” hevesimiz yüzünden iki yıldır THY ile Cape Town’a gidiyoruz.

Eğer vaktiniz varsa Emirates veya Qatar Hava Yolları ile aktarmalı olarak da Cape Town’a gidebilirsiniz. Aktarmalı uçarsanız daha uygun fiyatlara uçak bileti bulabilirsiniz.

Cape Town güvenli mi?

Eveeet! Gelelim en en en çok sorulan soruya. Biz 2015 yılında Cape Town biletini aldığımızda şehirle ilgili bildiğimiz tek şey Güney Yarım-kürede olduğu ve bir Afrika şehri olduğuydu. Seyahat tarihi yaklaşmaya başlayınca biraz araştıralım dedik ve okuduklarımızdan sonra neredeyse bileti iptal ediyorduk. İnternette iki türlü bilgi var. Ya kesinlikle gitmeyin inanılmaz tehlikeli ya da mutlaka gidin dünyanın en güzel şehri. Biz dünyanın en güzel şehrine gidiyoruz diyerek Cape Town uçağına bindik.

Cape Town’da kendimizi güvende hissetmediğimiz hiç bir an olmadı. Kötü, tehlikeli, riskli hiçbir deneyim yaşamadık. Arabada giderken asla camları açmayın uyarılarına rağmen cam sonuna kadar açık bir şekilde araba kullandık. Townshiplere (teneke evlerin olduğu bölge) asla gitmeyin demelerine rağmen gittik ve kötü hiç bir şeyle karşılaşmadık.

Cape Town’da güvenli bir şekilde seyahat etmeniz için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.

 • Hava karardığı zaman ıssız ve arka sokaklarda yürümeyin. Bu demek değildir ki akşam dışarı çıkmayın. Sadece kalabalığın olduğu yerlerde olmaya özen gösterin.
 • Aracınızı park ettikten sonra aracın görünür yerlerinde hiçbir şey bırakmayın. Buna çanta, poşet, yiyecek, şarj kablosu, kamera gibi şeyler dahil.
 • iPhone bu coğrafya için oldukça seksi bir telefon. Bu yüzden telefonunuzu, kameranızı, cüzdanınızı göstere göstere dolaşmayın.

Yukarıda bahsettiğim her şey İstanbul’da yaşayan insanlar için de geçerli. Hatta aşağıda İstanbul ile Cape Town arasında yapılmış bir kıyaslamayı paylaşmak istiyorum.

Neden Güney Afrika yazısı için tıklayınız.

Güvenlik sorusu ile ilgili son olarak kendimi Cape Town’da İstanbul’da hissettiğimden daha çok güvende hissettiğimi söyleyebilirim.

Cape Town’dan Johannesburg’a nasıl gidilir?

Bu kadar uzağa gelmişken hem Cape Town’u hem de Johannesburg’u göreyim diye düşünebilirsiniz. Biz de geçen sene Cape Town’a gittiğimizde aynen böyle düşündük. Bu yüzden biletimizi İstanbul-Cape Town ve Johannesburg-İstanbul şeklinde planladık. Cape Town’dan Johannesburg’a ise yerel hava yolu firması olan Safair ile gitmiştik.

Cape Town’dan Johannesburg’a uçakla 2 saatte gidebilirsiniz. Ülkenin yerel hava yolu firmaları Mango Air, Safair, Kulula Air ve South African Air şeklinde. Bu hava yollarından birini rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Eğer vaktiniz varsa Cape Town’dan Johannesburg’a araba ile de gidebilirsiniz. Fakat bu 14 saatlik bir yolculuk olacak. O yüzden tekrar düşünmekte fayda var :)

Eğer çılgın bir deneyim peşindeyseniz dünyanın en pahalı tren yolculuklarından biri olarak geçen The Blue Train ile Cape Town’dan Johannesburg’a 28,5 saatte gidebilirsiniz :)

Güleryüzlü insanların şehri Jo’burg yazısı için tıklayınız.

Cape Town’da nerede kalınır?

Cape Town’da kalınacak yer seçeneği oldukça fazla. Fakat tavsiyem eğer 1 haftadan uzun bir süre kalacaksanız iki farklı bölgede konaklama yapabilirsiniz.

Eğer şehir merkezinde kalmak istiyorum derseniz konaklama için Long Street, Kloof Road, Bree Street, Green Street, Queen Victoria Street ve Bo-Kaap bölgesinde konaklayabilirsiniz. Fakat bu caddelere yakın bir yerlerde konaklamanız her yere yürüyerek gideceğiniz anlamına gelmiyor. Çünkü Cape Town’da görülecek yerlerin hepsi birbirine yürüme mesafesinde değil.

Alternatif olarak Green Point, Sea Point ve Woodstock bölgelerinde konaklama yapabilirsiniz. Buralarda şehrin kalbi sayılabilecek yerler.

Bir de benim tavsiyem Cape Town’a gitmişken mutlaka bir şarap bağında kalmanız. Eğer Cape Town’da şarap bağlarında kalmak isterseniz Paarl, Constantia, Stellenbosch ve Franschhoek şarap bölgelerinden birini tercih edebilirsiniz. Bu bölgelerden en popüleri Stellenbosch. Dolayısıyla otel seçenekleri de fazla. Fakat daha uygun konaklama seçenekleri için Paarl’ı da tercih edebilirsiniz. Bu bölgelerin hepsi cennet gibi.

Eğer biraz daha lüks bir yerde kalmak isterseniz Waterfront, Camps Bay ve Clifton Plajı bölgeleri sizi tatmin edecektir.

Eğer 1 haftadan uzun kalacaksanız seyahatinizin bir kısmını Cape Yarımadası bölgesinde geçirebilirsiniz. Çünkü Cape Yarımadası bölgesinde de yapılacak birçok şey var ve Simon’s Town balıkçı kasabası bu bölgenin konaklama yapmak için en güzel yerlerinden biri.

Cape Town’da otelde mi kalmalıyım yoksa ev mi kiralamalıyım?

Ben Cape Town’da otelde hiç kalmadım fakat birbirinden farklı bölgelerde birçok ev kiraladım. Airbnb ile Cape Town’da konaklayacak harika evler bulabilirsiniz. Size tavsiyem kesinlikle ev kiralayın ve kiraladığınız evde ev sahiplerinin de olacağından emin olun. Çünkü Cape Town’u yerlisinden dinlemek ve deneyimlemek inanın bambaşka!

Güney Afrika konaklama rehberi yazısı için tıklayınız.

Cape Town’da ulaşım

Cape Town ulaşım ağı çok gelişmiş bir şehir değil. Bununla birlikte oldukça büyük bir coğrafyaya yayıldığı için görülecek yerler birbirinden uzakta.

Cape Town’da otobüs: Şehirdeki Golden Arrow Buses diye bir otobüs firması var. Fakat bu otobüslerle Cape Town’da istediğiniz her yeri görmek mümkün değil çünkü bu otobüsler yerel insanların yaşadıkları banliyölerden şehir merkezine gelmesini sağlıyor. Bu yüzden otobüs kullanmanızı önermiyorum.

Cape Town’da City Sightseeing otobüsleri: Biliyorum dışarıdan çok turistik duruyor fakat bu kırmızı üstü açık otobüslerin Cape Town’da oldukça işlevsel olduğunu söyleyebilirim. Eğer araba kiralamayacaksanız city sightseeing otobüsleri ile birkaç tur paketi satın alabilir, Cape Town’u bu şekilde gezebilirsiniz. Günlük hop on hop off otobüs bileti 120 Rand yani ortalama 30-35 tl arasında bir fiyatı var.

Cape Town’da taksi kullanımı: Cape Town’da taksi kullanmak isterseniz Unicab ve Excite taksi firmalarını önerebilirim. Cape Town’da taksi ile ulaşım pahalı değil. Kilometre başına 10-12 Rand yani yaklaşık 2,5-3,5 tl arasında.

Cape Town’da UBER kullanımı: Eğer ehliyetiniz yoksa veya araba kiralamak istemiyorsanız Cape Town’u gönül rahatlığı ile ekonomik ve rahat bir şekilde gezmenin tek yolu bence UBER! Güney Afrikalılar da taksi kullanmak yerine UBER kullanıyor ve şehirde UBER kullanımı gerçekten çok yaygın. Cape Town’a gitmeden önce telefonunuza mutlaka UBER uygulamasını indirin ve üyeliğinizi tamamlayın. Sonrasında dilediğiniz gibi Cape Town’u gezin. UBER’de 1 kilometre 7 Rand yani 1,77 tl olarak yansıtılıyor. Tabii ki dünyanın her yerinde olduğu gibi Cape Townlu taksiciler UBER araçlarından nefret ediyor :)

Seyahat ederken UBER kullanmanın faydaları yazısı için tıklayınız.

Cape Town’da araç kiralama, benzin istasyonu, araç sigortası ve otopark

Cape Town’u özgürce, konforlu ve güvenli bir şekilde gezmenin en güzel yolu kesinlikle araba kiralamak! Havaalanında Hertz, Budget, Avis, Sixt gibi uluslararası araç kiralama şirketlerini bulabilirsiniz. Tavsiyem biletinizi aldıktan sonra internetten araç kiralama rezervasyonunu yapmanız böylelikle daha ucuza araç kiralamış olacaksınız. Araç kiralama işini ertelemeyin çünkü Cape Town’a gelen turistlerin çok büyük bir bölümü araba kiralıyor. Oaraya gidince hallederiz diye kesinlikle düşünmeyin çok zor durumda kalabilirsiniz, benden söylemesi :)

Biz VW Polo marka araç için günlük 55 lira ödedik. Firma olarak Budget’ı kullanıyoruz. Aracı teslim alırken size verilen araç bilgi kâğıdındaki hasar almış yerler ile aracı mutlaka karşılaştırın ve bu konuda oldukça titiz davranın.

Araç kiralaması yaparken size ekstra sigorta satın almak isteyip istemediğinizi soracaklar. Biz her iki seyahatimizde de ekstra sigorta almadık ve tabii ki risk aldık. Eğer sizin bütçe sıkıntınız yoksa ekstra sigorta almanızı tavsiye ederim.

Cape Town’da adım başı petrol istasyonu yok. Bu yüzden benzininiz azalmadan depoyu doldurmayı ihmal etmeyin. Buitengracht, Orange ve Somerset Caddeleri üzerinde 24 saat açık benzin istasyonları bulabilirsiniz. Burada çalışan insanlara 5-10 Rand bahşiş bırakırsanız cebinizden çok para çıkmadan birini çok mutlu etmiş olursunuz.

Cape Town’da aracınızı park edebileceğiniz otoparklar olduğu gibi yol üzerine de park edebilirsiniz. Eğer aracınızı yol kenarına park ederseniz mesai saatleri içinde el terminali ile çalışan resmi çalışanlar var ve bu kişiler fiş kesip ödeme alabiliyor. Fakat mesai saatleri dışında ise gönüllü çalışanlar oluyor :) Bu kişiler aracınızı park etmenize yardımcı oluyor ve 5-10 Rand bahşiş ile çok mutlu oluyorlar. 5-10 Rand sizin için pek bir şey ifade etmeyebilir ama bu insanların gerçekten o paralara ihtiyacı var.

Bilsen iyi olur:

 • Aracınızı yol kenarına park ederken sadece beyaz çizgili yerleri kullanın. Sarı ve kırmızı ile çizilmiş alanlara park ederseniz aracınız çekilir ve bunun için 1000 Rand ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz.
 • Cape Town’da otopark ücretleri oldukça uygun.
 • Aracınızı park ettikten sonra içinde görünür bir şekilde çanta, poşet, bavul gibi şeyler asla ve asla bırakmayın. Eğer bu tip şeyler bırakırsanız döndüğünüzde üzücü bir tablo ile karşılaşabilirsiniz. Fakat bu aklınıza hemen Güney Afrika’nın riskli bir yer olduğunu getirmesin. İstanbul’da da çantanızı arabada “gel beni çal” der gibi bırakırsanız, burada da benzer bir tablo yaşarsınız.
 • Araç kiralarken kredi kartınızdan provizyon alınıyor ve rakam araca göre değişiyor. Mesela Polo için kredi kartımızdan 310 usd çekilmiş. Bu yüzden kredi kartı limitinizin yeterli olduğundan emin olun.

Türk ehliyetim Cape Town’da geçerli mi?

Biz araç kiralama firması olarak Budget’ı kullandık ve kiralama sözleşmesinde mutlaka uluslararası ehliyet istediği yazıyor. Tavsiyem araç kiralaması yapacağınız firmaya bunu mutlaka sormanız. Benim deneyimime göre Türkiye’de kullandığınız ehliyetle Cape Town’da araç kiralayamazsınız. Bu yüzden tavsiyem bu seyahate çıkmadan önce ehliyetinizi uluslararası ehliyete çeviriniz. Size yakın emniyetten randevu alarak bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Güney Afrika’da direksiyon sağ tarafta mı?

Evet, Güney Afrika’da direksiyon sağ tarafta dolayısıyla trafik sol taraftan akıyor. Güney Afrika zamanında İngiliz sömürgesi olduğu için bu durum İngilizlerden Güney Afrikalılara kalmış bir alışkanlık. Fakat Güney Afrika’da direksiyonun sağda olması sizi korkutmasın. Biz de geçen sene hayatımızda ilk defa Güney Afrika’da arabayı sağ taraftan kullandık ve inanın hiçbir sıkıntı yaşamadık. İlk etapta biraz zorlasa da kısa süre içinde alışıyorsunuz. Her şeyi tersten düşünün :) Güney Afrikalılar kurallara uygun bir şekilde ve sakince araç kullandığı için araba kullanmakta bir sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum.

Cape Town’a ne zaman gidilir?

Güney Afrika genel olarak tropik ve ılıman bir iklime sahip fakat Cape Town’da ağırlıklı olarak Akdeniz iklimi yaşanıyor. Yani yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılıklı ve yağışlı :) Cape Town güney yarım kürede olduğu için biz kış yaşarken onlar yaz, biz yaz yaşarken Cape Town kışı yaşıyor. Cape Town’da yaz mevsimi Kasım-Şubat ayları arasında yaşanıyor. Bu aylarda hava 15-40 derece arasında değişiyor. Kış mevsimi ise Mayıs-Ağustos ayları arasında yaşanıyor ve yılın bu döneminde hava 7-18 derece arasında değişiyor. Aslında gördüğünüz gibi Cape Town’da kış mevsimi bizim bildiğimiz kış gibi soğuk geçmiyor. Fakat bol bol yağmur yağıyor ve çok şiddetli rüzgar esiyor. Çok sıklıkla yaşanmasa da Antartika’dan gelen soğuk hava akımları bazen Cape Town’da da hissedilebiliyor. Bu arada rüzgar Cape Town’da yılın her ayı var. Hava çok sıcak bile olsa rüzgar var. Ben her iki gidişimde de rüzgardan dolayı paraşütle atlayamadım mesela :)

Ben Cape Town’un sadece yaz mevsimini biliyorum. Çünkü hayalim evimde kış mevsimi yaşanırken yazı yaşamaktı. O yüzden tavsiyem tabii ki Cape Town’a yaz mevsiminde gidin. Yani Kasım, Aralık, Ocak ve Şubat aylarında.

Cape Town’da penguenin işi ne?

Ben de Cape Town’a gitmeden önce araştırma yaparken bi baktım ki penguenleri göreceksin diyor tüm kaynaklar. O zamana kadar penguenlere dair bildiğim tek şey bu minnoş hayvanların sadece kutuplarda yaşadığıydı. Fakat Cape Town’daki Boulders Plajı’nda birbiriyle aşk yaşayan penguenleri görünce çıldırdım! Meğer penguenler sadece kutuplarda ve soğuk bölgelerde yaşamıyormuş. Cape Town’daki şirinlik abidesi bu penguenlerin türü Afrika pengueni olarak geçiyormuş. Tabii ki bu minikoları görmeden dönmüyorsunuz :)

Cape Town’da deniz tatili yapılır mı?

Cape Town’un bir yanı Atlas Okyanusu diğer yanı Hint Okyanusu. Üstelik bembeyaz kumlu harika plajları ve bayağı ünlü Afrika güneşi var. Dışarıdan bakıldığında deniz tatili için tüm şartlar tamam gibi duruyor fakat üzülerek söylüyorum ki Cape Town deniz tatili için uygun değil. Cape Town’un Atlas Okyanusu kıyıları yani Camps Bay, Clifton 1,2,3,4 ve Llandudno plajları güneşlenmek için harika plajlar fakat su sıcaklığı 10-14 derece arasında ve inanın ayaklarınızı sokarken bile zorlanacaksınız. Hint Okyanusu tarafı yani False Bay, Kalk Bay, Simon’s Town ve Muizenberg plajları Atlas Okyanusuna göre daha sıcak olmakla birlikte yine de yüzmek için çok konforlu değil. Bu plajlarda suyun sıcaklığı 12-17 derece arasında. Tüm deneyimlerime dayanarak deniz tatili yapacaklar için Cape Town’un uygun bir destinasyon olduğunu düşünmüyorum.

Cape Town sörf için uygun mu?

Sörf tutkunları için Cape Town bir cennet! 150’den fazla sörf noktasının bulunduğu Cape Town’da özellikle Muizenberg Plajı, sörf severler tarafından en çok tercih edilen sörf noktası diyebilirim. Sörf için en uygun zaman Hint Okyanusunun daha dalgalı olması sebebiyle Haziran- Ağustos ayları arası. Muizenberg’te sörf yapmak için profosyonel olmanıza gerek yok. Eğer sörf öğrenmek isterseniz The Surfer’s Corner’a bi uğrayın derim.

Cape Town balayı için uygun mu?

Eğer “düğün hazırlıkları bizi bitirdi, öyle bir yer olsun ki sürekli yüzelim, yatalım ve yiyelim” diye düşünmüyorsanız evet, Cape Town balayı için çok uygun bir destinasyon. Özellikle şarap bağlarında çok romantik vakit geçireceğinizi söyleyebilirim. Bir de Cape Town’un doğası, insanları ve dünya mutfağı ağırlıklı yemekleri balayınızı unutulmaz kılacaktır. Bu şehrin enerjisi gerçekten çok farklı ve bence bu enerji size iyi gelecek :)

Güney Afrika’nın para birimi nedir?

Güney Afrika’nın para birimi rand. 3 Şubat 2017 itibariyle 1 TRY, 3,58 Rand’a geliyor.

Cape Town’a giderken yanımda dolar mı götürmeliyim yoksa euro mu?

Cape Town’a giderken yanınızda dolar da euro da götürebilirsiniz. Fakat biz seyahat ederken eğer gideceğimiz ülkenin para birimi euro değilse yanımızda dolar taşıyoruz. Bunun da sebebi doların eurodan daha evrensel olması ve seyahatlerimiz için para biriktirirken doları tercih etmemiz. Biz Cape Town’a giderken yanımıza dolar aldık. İstanbul’dan Cape Town’a giderken yanınıza rand almanıza gerek yok zaten bulması da çok zor. Bir de kuru daha düşük oluyor.

Cape Town’da kredi kartı kullanabilir miyim?

Cape Town’da hemen hemen her yerde kredi kartınızı kullanabilirsiniz. Fakat öncesinde eğer kredi kartınız yurtdışı alışverişe kapalıysa mutlaka açtırın. Eğer Cape Town’daki harcamalarınızı dolar veya euro olarak ödemek isterseniz bankanızla görüşüp kredi kartı ekstrenizi dolar veya euro olarak talep edebilirsiniz. Bu durumda hesap kesim dönemi sonunda yurtiçi harcamalarınız için TL ekstresi, yurtdışı harcamalarınız için de euro veya dolar ekstresi olmak üzere iki hesap özeti alırsınız.

Cape Town’da para bozdurma ve ATM’den para çekme

Cape Town’da nakit Rand almanın en kolay ve en güvenilir yolu ATM’den para çekmek. Cape Town’daki bankamatiklerin birçoğundan Master veya Visa banka kartınızla direkt hesabınızdan para çekebilirsiniz. Biz Akbank Neo kart kullanıyoruz ve her para çekiminde sabit 7 lira işlem ücreti ödüyoruz. Aslında ihtiyacınız olan parayı tek seferde çekerseniz her seferinde işlem ücreti ödemezsiniz. Biz Cape Town’da nakit işini bu şekilde çözüyoruz :)

Örnek vermek gerekirse 2 hafta için 1500 rand çektik ve bu rakam fazlasıyla yetiyor. Tabii ki sadece nakit harcama yapmanız gereken durumları kastediyorum :) Tavsiyem Cape Town’a gitmeden önce bankanızla görüşüp bu konuda bilgi almanız. Eğer yine de ben döviz bürosundan para bozduracağım derseniz en güvenli yer Greenmarket Meydanındaki Travelex döviz bürosunu kullanabilirsiniz.

Önemli not: Bunun dışında bazı bankalarda da para bozdurabilirsiniz fakat bildiğim kadarıyla hem kur düşük hem de komisyon bedeli yüksek. Paranızı banka ve Travelex dışında hiçbir yerde bozdurmayın!

Cape Town’da hayat pahalı mı / ucuz mu?

Cape Town kesinlikle pahalı bir şehir değil. Bu şehirde her bütçeye göre yeme, içme, konaklama ve alışveriş seçenekleri mevcut. Örnek vermek gerekirse;

 • Güzel bir restoranda içecek dahil öğlen yemeği 25-30 lira arasında
 • Fast food yemek tercih ederseniz Big Mac tarzında bir menü 13-15 tl arasında
 • Marketten alacağınız 50’lik biranın fiyatı 3,5-4 lirayken bu birayı bir pub’da içerseniz fiyatı 4-6 tl arasında değişiyor.
 • Bir restoranda iyi kalitede şişe şarap sipariş verirseniz fiyatı 25-30 tl arasında
 • 1 litre benzin 3,32 lira
 • Şehir merkezindeki bir barda kokteyl fiyatı 12-15 tl arasında
 • Cafede bir flat White kahve fiyatı 4-6 tl arasında
 • 1 litre su 1,5-2 tl arasında
 • Cafede kahve, taze sıkılmış meyve suyu ve egg benedict’li bir kahvaltı fiyatı 30-35 tl arasında. Bu yiyebileceğiniz en pahalı kahvaltı olacaktır :)
 • İki kişilik klasik bir akşam yemeği (başlangıç, ana yemek, tatlı ve 2 kadeh şarap) 100-150 tl arasında

Cape Town lezzetleri yazısı için tıklayınız.

Cape Town yeme içme rehberi yazısı için tıklayınız.

Cape Town’da priz

Cape Town’da kullanılan prizler Türkiye’den farklı. Bu yüzden tavsiyem gitmeden mutlaka Güney Afrika prizlerine uygun dönüştürücü almanız. Güney Afrika’daki prizler İngiltere’deki gibi. Eğer gitmeden alamazsanız sorun değil. Hava alanında veya marketlerde de satılıyor.

Cape Town’da hangi dili konuşuyorlar?

Apartheid rejiminden önce ülkenin resmi dili İngilizce ve Afrikaans idi. Devletin her kademesinde Afrikaans dili, ticarette ise İngilizce kullanılıyordu. Fakat apartheid rejiminden sonra Güney Afrika’nın 11 tane resmi dili oldu. Sadece buradan bile bu ülkenin ne kadar zengin bir çeşitliliğe sahip olduğunu görebilirsiniz. Mandela İngilizce’yi devletin ortak dili olarak ilan etti. Çünkü bu 11 dili herkes bilmiyordu. Siyah ve beyazların birbirini anlaması gerekiyordu ve bunun için İngilizce seçildi. İngilizce de bu 11 resmi dilden biri. Güney Afrika nüfusunun %22.7’si Zulu dilini konuşuyor. Zulu kabilesi, Güney Afrika’nın en büyük etnik grubu. Nüfusun %13.5’i ise Afrikaans dilini konuşuyor. Bu dili konuşanlar daha çok beyaz ve renkli Güney Afrikalılar. İngilizce ise nüfusun %9.6’sı tarafından kullanılıyor ve ülkenin en çok konuşulan üçüncü resmi dili. Ülkenin 5 farklı dilde yazılmış ulusal marşı da var. İşte bu yüzden Mandela Güney Afrika’ya “rainbow nation” demiş.

Cape Town seyahatimizde karşılaştığımız herkes çok iyi derecede İngilizce konuşuyordu. Dolayısıyla İngilizce konuşarak her şeyi halledebilirsiniz.

Cape Town dil okulu için uygun bir yer mi?

Eğer dil okulu için araştırma yaparken google seni buraya sürüklediyse Dünya Benim Evim’e hoşgeldin :) Bir üst sorunun cevabında bahsettiğim gibi İngilizce Cape Town’un ortak dili. Hem bu sebeple hem de iklim itibariyle bence Cape Town İngilizce öğrenmek için harika bir yer. Türk öğrenci sayısının çok az olması ve dil okulu fiyatlarının Londra, Amerika ve Kanada’ya göre daha ekonomik olması da bir tercih sebebi olabilir. Good Hope Studies, Cape Town’daki en iyi dil okulu.

Cape Town’da safari yapılacak yerler var mı?

Biliyorum, Afrika kıtasında çıkacağınız bu yolculuk aklınıza safariyi de getiriyor ama üzgünüm, Cape Town safari için uygun bir yer değil. Fakat eminim Cape Town’da safari diye araştırırken karşınıza bir çok tur firması çıkacak. Bu turlar genellikle günü birlik oluyor ve 2-3 saatlik bir yolculuk sonrası sizi küçük milli parklara götürüyorlar. Bu parklarda fil, leopar, aslan, gergedan gibi hayvanları görebilirsiniz ama hayvanlar sanki doğal ortamında değil de sanki oraya yerleştirilmiş gibi. Kasım ayında gidip bu deneyimi yaşayan arkadaşımın yorumu “vakit ve nakit kaybı” şeklinde oldu. Biz de iki kere gidip 2şer hafta kalmamıza rağmen safari yapmadık. Eğer safari yapmak istiyorsanız hazır buraya gelmişken Johannesburg yakınlarındaki dünyanın en büyük milli parklarından Kruger’e gitmelisiniz.

Cape Town kalabalık bir şehir mi?

Cape Town, Güney Afrika’nın Johannesburg’tan sonra en kalabalık ikinci şehri. Şehrin nüfusu 2016 verilerine göre 3.74 milyon ve nüfusun %69,6’sını 15-64 yaş grubu oluşturuyor. Bu veriler dışında kendi deneyimime dayanarak Cape Town’un kalabalık bir şehir olmadığını söyleyebilirim. Her iki seyahatimi göz önünde bulundurursam şehrin en kalabalık zamanları Pazar günleri Muizenberg ve Camps Bay plajlarıydı.

Cape Town nüfusunun;

 • %42,4’ünü “coloured” yani Asya’dan Cape Town’a köle olarak getirilen insanların soyu,
 • % 38,6’sı siyah Güney Afrikalılar
 • %15,7’sini beyaz Güney Afrikalılar
 • %1,4’ünü Hindistanlılar
 • %1,9’unu diğer kişiler oluşturuyor.

Güney Afrika’nın başkenti neresi?

Güney Afrika’nın 3 tane başkenti var ve dünya üzerinde üç tane başkenti olan tek ülke Güney Afrika. Bunun sebebi 1910 yılında 4 farklı İngiliz kolonisi birleşip Güney Afrika Birliği’ni oluşturuyor. Birliğin başkenti neresi olsun tartışmaları büyüyünce üç farklı başkent belirleniyor ve Cape Town yasama başkenti, Pretoria idari başkent, Bloemfontein ise adli başkent ilan ediliyor. Peki, dördüncü koloni olan Natal Kolonisi’ne ne oluyor? Diye sorarsanız buranın eski başkenti olan Pietermaritzburg’a başkentlik verilmediği için maddi tazminat ödeniyor.

Güney Afrika’da okuma yazma bilme oranı nedir?

Güney Afrika’nın okuma yazma oranı %94.3. Karşılaştırma yapabilmeniz için Türkiye’nin okuma yazma oranı ise %94.

Cape Town’a turla mı gidelim yoksa bireysel mi?

Büyük harflerle yazacağım; BİREYSEL! :) Çünkü tur firmalarının programlarında olan her şeyi kendi başınıza organize edebilirsiniz. Hatta tur firmalarının programlarının eksik bile olduğunu söyleyebilirim. Seyahatinizi kendi başınıza planlayın ve seyahatin hissettirdiği özgürlüğü yaşayın. Sorumluluğu tur şirketine bırakmak yerine siz alın. İnanın, kendi başınıza organize edip gerçekleştirdiğiniz bir seyahatin tadı turla gitmekten çok daha farklı olacak. Özellikle Cape Town tursuz ÇOK rahat gezebileceğiniz bir yer. Bir türlü karar veremiyorsanız ve aklınızda sorular varsa yazın bana elimden geldiğince seve seve yardımcı olurum.

Cape Town’a bebekle/çocukla gidilir mi?

Cape Town gerçekten baby/child friendly bir destinasyon. Çocuğunuzla birlikte yapacağınız o kadar fazla aktivite var ki. Mesela şarap bağlarında piknik yapmak istediğinizde onlara özel piknik sepetleri hazırlıyorlar. Özellikle araba kiralayıp gezerseniz çok rahat edersiniz. Cape Town’un en maceracı tarafı dağ tırmanışlarını bile çocuğunuzla yapabilirsiniz.

Cape Town için ne kadar bütçe ayırmalıyım?

Uygun uçak bileti bulduktan sonra Cape Town gerçekten ekonomik bir şehir. Biz THY ile direkt uçtuk ve uçak biletimizi çok da uygun bir fiyata almamamıza rağmen 2 haftalık Cape Town seyahatimizde her şey dahil iki kişi 13bin lira harcadık.

Güney Afrika’ya gitmeden önce aşı olmalı mıyım?

Güney Afrika Orta Afrika’daki ülkeler gibi riskli Afrika ülkeleri arasında olmadığı için Güney Afrika’ya giderken aşı olmanıza gerek yok.

Cape Town’a neden gitmeliyim?

Bu kadar bilgiyi yazarken hiç zorlanmadım ama dakikalardır bu soruya nasıl en iyi şekilde yanıt veririm diye düşünüyorum. Cape Town’a gitmelisiniz çünkü buranın nefes kesici manzaraları, müthiş doğası, güleryüzlü ve samimi insanları size iyi gelecek. Bu şehrin çok başka bir enerjisi var. İster tek başınıza seyahat edin ister grupla ya da sevgilinizle bu şehirde herkes için bir şey, her bütçeye uygun aktiviteler var. Fakat en önemlisi burada tanışacağınız insanlara bayılacaksınız ve aslında benim için burayı bu kadar eşsiz kılan da yerlilerle yaşadığım deneyimler…

Bu kadar detaylı bilgilere rağmen hala aklınıza takılan bir soru varsa yazın! :)

Cape Town’da yapılacak 30 şey listesi için tıklayınız.

Cape Town şarap rotaları için tıklayınız.

Güney Afrika’ya gitmeden önce izlemeniz gereken film önerileri için tıklayınız.

Dünya benim evim’i facebooktan ve instagramdan takip edebilirsiniz :)

Bunları da okumak isteyebilirsin
15 Yorum
 1. Derya Vatansever diyor ki

  Canım Öznur! Bu yazıyı gidene kadar her gün okusam yine de sıkılmam,harika olmuş o güzel kalbine sağlık:)

 2. Tulay Orak diyor ki

  Gitti seksi İpnone’um,gitti seksi penguen vidyolarım Öznur :( ama Cape town dediğin kadar varmış,kalbim hala orda:)

 3. Vicky diyor ki

  Buraya gelmeden once Cape Town’la ilgili tum yazilarinizi defalarca okudum , not aldim.Tirmanislari yapamiyorum ama listenin gerisi tamam ;) Burdaki tek sorun Long Street’te bile aksam 5’de cafe, restoran,eczane,market ne varsa kapanmasi ve sokakta yuruyen insan olmamasi.(Gece klupleri, barlar haric) Mecbur Waterfront’a gidiyoruz :)
  Blogunuz cok iyi ve daha cok kisiye ulasir umarim.Sevgiler

 4. Nesibe diyor ki

  Merhaba ! Blogunuza bayildim, ben su an esimle johannesburgdayim akbank neo kartimizla haftasonu mall of africa’da 2 farkli atmde para cekmeyi denedik, para miktarimizi gorebildik, ancak ‘ services cancelled ‘ diyor ve parayi vermiyor , acaba haftaici mi cekmek gerek, siz ne zamanlari cekmistiniz atmden?

 5. Hasan diyor ki

  Blogunuzu okudum çok güzel bir sorum olucaktı ben gidip orda 6-7 kalmak istiyorum İngilizce için uygun mu yani halk biliyor mu ve 6-7 aylık orada kalma bana kaça mal olur

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Vizesiz sadece pasaportla giderseniz maksimum kalış süresi 1 ay. 6-7 ay kalmak için farklı bir vize türü ile gitmelisiniz. Konuşma dili İngilizce. Kaça mal olacağı konusu sizin harcamalarınızla ve önceliklerinizle ilgili :)

  2. Sümeyye diyor ki

   Merhabalar,
   Öncelikle blogunuz için teşekkürler oldukça bilgilendirici. Ben ve eşim Cape Town da yaşıyoruz. Hasan beyin sorusuna istinaden cevap yazmak istedim. 3 aylık turist vizesi alabiliyorsunuz ve ikinci bir 3 ay için buradan vize talebinde bulunabiliyorsunuz. Alternatif bir yolda eğer okula kaydolacaksanız study permit türündeki vize sizin için uygun olacaktır.

 6. Eda diyor ki

  Ben yaz tatilinde dil okulu için burayı düşünüyorum fakat gezmek de istiyorum (alışverişe yönelik) sizce gitmeli miyim

  1. Sümeyye diyor ki

   Kesinlikle harika bir şehir. Dil okulu ve gezmek için ideal. Paramızın nadir değerli olduğu yerlerden biti

 7. Ayşegül İğci diyor ki

  Merhaba, Cape Town Pass aldınız mı? Önerir misiniz .
  Teşekkürler

 8. Kaan yurdakul diyor ki

  Merhaba,

  Benim deneyimime göre türkiyede kullandığınız ehliyetle güney afrikada araç kiralayamazsınız demişsiniz. Nasıl bir deneyimdi?
  Son çipli ehliyetlerden yok bende, güney afrikada araç kiralayamaz mıyım? Budget sorun mu çıkarıyor?

  Teşekkürler,
  Kaan

 9. sinem diyor ki

  merhaba, yazılarını severek takip ediyorum ve gerçekten çok başarılı buluyorum:)bu nedenle bence hep yazın:)ocak sonuan doğru 2 çocuğumla cape towna gitmeyi planlıyorum ancak internette okuduğumda sizin de belirttiğiniz gibi bazı risklerden sözedilmiş.Özellikle hastalık kısmı beni biraz tedirgin ediyor.sarı humma aşısına gerek yokmuş ancak sıtma ile ilgil ibir bilginiz var mı acaba?bu tarz hastalık riskleri olabilecek bir yer mi?Görüşlerinizi paylaşırsanız çok sevinirim.sevgiler,

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Cape Town için hiçbir ilaç kullanmanıza ve aşı olmanıza gerek yok. Avrupa’dan farksız :)

   Sevgiler

   1. sinem diyor ki

    çok teşekkürler:)

 10. Mesut Yiğit diyor ki

  Yazınız gayet güzel ,detaylı ve açıklayıcı olmuş. Teşekkürler.

Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresin yayımlanmayacak.