Uluslararası ehliyet nereden ve nasıl alınır?

Pasaport nasıl çıkartılır, schengen vizesi nasıl alınır, airbnb nasıl kullanılır gibi yazılarımın özellikle bu soruların yanıtını arayan insanlara çok yardımcı olduğunu düşünüyorum. En azından aldığım geri dönüşler bunu gösteriyor :) Yakın bi zamanda
mevcut ehliyetimizi uluslararası ehliyet ile değiştirdik.Madem öyle o zaman bu aşırı kolay ama seyahatlerde hayat kurtaran uluslararası ehliyet olayı ile ilgili bildiğim her şeyi tabii ki sizlerle paylaşmak boynumun borcu diye düşündüm :)

Önceden nasıldı?

1 Ocak 2016 tarihinden önce yurt dışı araç kiralamalarında özellikle Yunanistan ve İtalya Türklerden uluslararası bir diğer adıyla Beynelmilel ehliyet istiyordu. Bu uluslararası ehliyeti temin etmek için Turing’e 415 liralık 1 yıllık harç bedelinin ödenmesi gerekiyordu. 415 lira ile Avrupa’ya gidiş-dönüş uçak bileti alırken bu rakam doğal olarak kendimizi aşırı kazıklanmış gibi hissettiriyordu. Üstelik eğer 1 yılın sonrasında yenilemek istersek 225 lira daha ödemek zorundaydık. Biz şahsen bir kere Yunanistan seyahatimizde 415 lirayı ödeyip kendimizi bi kazıklanmış hissettik.

Fakat artık 415 lira ödeyip kazıklanmak diye bir şey yok!

Şimdi nasıl?

1 Ocak 2016 tarihinden itibaren sevgili devletciğimiz yeni bi uygulama getirdi. Yeni ehliyet yönetmeliğine göre mevcut ehliyetinizi yeni ehliyet ile değiştirdiğinizde uluslarası standartlara sahip olduğu için 84 ülkede başka bir belgeye ihtiyaç duymadan araç kiralayabileceksiniz.

Eski ehliyetimi uluslararası ehliyet ile nasıl değiştirebilirim?

Eski ehliyetinizi uluslararası ehliyet ile değiştirmek gerçekten çok kolay. Öncelikle şu linkten emniyet genel müdürlüğünün sürücü belgesi randevu sistemini açın. Buradan randevu al kısmına tıklayın ve ilgili yerleri doldurun. Forma gireceğiniz bilgilerin doğru olması gerekiyor aksi takdirde başvurunuz iptal edilebilir. Randevu işlemi tamamladıktan sonra randevu gününe kadar evraklarınızı tamamlamanız gerekiyor.

Bilsen iyi olur: Randevunuzu aldıktan sonra bir referans numarası verilecek. Bu referans numarasını bir yere not edin.

Uluslararası ehliyet için hangi evraklar gerekli?

Eski ehliyetinizi uluslararası ehliyetle değiştirirken aşağıdaki evrakları hazırlamanız gerekiyor.

 • Eski ehliyetiniz
 • Nüfus cüzdanı veya pasaport
 • Sürücü sağlık raporu (Aile hekiminizden alabilirsiniz. Mutlaka fotoğraflı olması gerekiyor. Fotoğraf klasik vesikalı olsa yeterli.)
 • 15 TL ödeme yaptığınıza dair dekont (Akbank, ING Bank, Ziraat Bankası gibi birçok anlaşmalı bankaya yatırabilirsiniz.)
 • 5×6 boyutlarında 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Eğer kan grubunuz kimliğinizde yazmıyorsa kan grubunuzun yazılı olduğu bir belge

Uluslararası ehliyet başvurusu ne kadar sürer?

Randevu alıp, evraklarınızı hazırladıktan sonra yapmanız gereken randevu saatinde seçtiğiniz emniyet müdürlüğünde olmak. Buradaki başvuru tüm evraklarınızın tam olması durumunda sadece 5-10 dakika sürüyor.

Uluslararası ehliyet başvurusunu yaptıktan sonra ehliyetimi nereden alacağım?

Uluslararası ehliyetiniz başvuru sırasında memura verdiğiniz adrese PTT kargo ile yollanacak. Bunun için ekstra bir ücret ödemiyorsunuz. Ehliyetinizi sizin haricinizde biri teslim alamaz. O yüzden verdiğiniz adreste olduğunuzdan emin olun.

Yeni ehliyet başvurusundan sonra eski ehliyetimi emniyete teslim edince ehliyetsiz mi kalacağım?

Tabii ki hayır :) Emniyet size ehliyet yerine geçen bir geçici belge verecek ve 15 gün içerisinde yeni ehliyetiniz size postalanmış olacak.

Bilsen iyi olur:

 • Bu yazı zaten ehliyeti olup uluslararası geçerliliği olan yeni ehliyetlerin nasıl alınacağını anlatıyor.
 • Eğer ilk defa ehliyet alıyorsanız süreç tamamen farklı. Bu yüzden tavsiyem şu linkten detaylı araştırma yapmanız.

Dünya benim evim’i facebooktan ve instagramdan takip edebilirsiniz :)

Bunları da okumak isteyebilirsin
6 Yorum
 1. Ece diyor ki

  Hürriyet gazetesindeki seyahat sayfasında görmüştüm cok eglenceli yasam tarzınız var cok begendim resimlere baktıkca tatil önerileriniz ve nerelere ucuz gidilebilir sürekli takip edicem :) vede o garita detaylı elbiseyi cok begendim o kumaştan bulabilirsem diktircem arastırdım ama suanlık bulamadım bakmaya devam ediyorum sizi sevdim :))

 2. Mustafa diyor ki

  Mrb ben almanyaya geldim kalıcı olarak Türk ehliyetim le altı ay araba kulandım o surede bitti dediniz uluslararası ehliyet burda ne kadar geçerli saygılar

 3. Mikail diyor ki

  Kardeşim verdiğin bilgiler için tşklr
  Mümkün mü mail üzerinden bana ulaşabilmeniz

  Şimdiden tşklr

 4. Enes diyor ki

  Mrb Ben 3 yıl dan beri hollandada yim türk ehliyetim var international ehliyet varmış degisince burda kullanabiliyormusuz

 5. Ozgur Kucuk diyor ki

  Merhaba,
  Biraz once Italya’daki bir arac kiralama sirketiyle gorustum ve yeni cipli ehliyetimin bir kopyasini yolladim. Ehliyetin uzerinde International Driving License ibaresi gecmedigi icin bunu kabul etmediklerini soylediler.
  Yani ezik bir ucuncu dunya ulkesi vatandasi olarak hala o belgeye 415 lira odeyip kaziklanmaya mecburuz maalesef.

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Kötü olmuş

Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresin yayımlanmayacak.