1 Yıllık Schengen Vizesi Nasıl Alınır?

Babamın bir iş kazası geçirmesi sebebiyle ve vaktimin çoğunu onun yanında geçirmek istediğimden birkaç haftadır yazı yazmıyorum ama Salı günü vize başvurumun sonucu tam da istediğim gibi sonuçlanınca bu deneyimimi sizlerle paylaşmak istedim.

11 Ağustos itibariyle 6 aylık Schengen vizemin süresi doldu. Eylül ayı için planladığımız seyahatlerden ötürü Fransa vize başvuru merkezinden randevu alıp 28 Ağustos tarihinde başvuru yaptık ve 1 Eylül’de vize başvurumuz sonuçlandı. Artık 1 yıllık Schengen vizemiz var!

Önemli Not: Aşağıdaki bilgiler kısa süreli, turistik ve çalışan kategorisini kapsamaktadır ve tamamen kendi deneyimlerimdir.

Fransa’dan aldığım Schengen vizesi ile başka bir Schengen vizesinin geçerli olduğu ülkeye girebilir miyim?

Schengen vizesi ile seyahat edebileceğiniz ülkeler;  Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Estonya, İspanya, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Norveç, Hollanda, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İsveç, İsviçre, Çek Cumhuriyeti.

Benim Fransa’dan aldığım Schengen vizesi ile gideceğim ilk ülke Slovenya olacak yani Fransa’dan aldığım vize ile başka bir Schengen ülkesine giriş yapacağım. Almanya ve Hollanda gibi Türklerin ağırlıklı olarak yaşadığı ülkelere girişte bu durum problem yaratabiliyor. Slovenya ile ilgili bir bilgim olmadığından konsolosluğu aradım ve Fransa’dan alacağım vize ile ülkeye giriş yapıp yapamayacağımı sordum. Yanıt olumluydu, “sorunsuz giriş yapabilirsiniz” dediler. Bu bilgi üzerine Fransa’dan vize başvurumu gerçekleştirdim.

Neden direkt Slovenya Konsolosluğuna vize başvurusu yapmadım?

Slovenya’nın vize başvuru sistemi hakkında hiçbir bilgim olmadığından ve daha önce birkaç defa Fransa’dan vize aldığımdan Fransa vize başvuru merkezini daha risksiz buldum ve bu yüzden Slovenya Konsolosluğuna vize başvurusu yapmadım.

Peki bu kadar kısa sürede 1 yıllık vizeyi aracı kurum danışmanlığı almadan nasıl aldım?

1.Adım: Başvuru yapmak istediğim vize kategorisi hakkında “Vizeleriniz Hakkında Her Şey” bağlantısından gerekli bilgileri edindim.

Vize randevusu nasıl alınır?

2.Adım: Fransa vize başvuru merkezinin online randevu sisteminden randevu aldım. Eğer vizeye milli ve dini bayramlar öncesinde başvuruyorsanız sistem vize randevunuzu 10-15 gün sonraya verebilir. Ben 20 Ağustos’ta randevu aldığımda en erken 28 Ağustos’u seçebildim. Ben online uğraşmak istemiyorum derseniz 0212 373 58 10-11 numaralarından telefonla randevu alabilirsiniz fakat çağrı merkezi o kadar yoğun ki online randevu sistemini kullanmanızı tavsiye ederim.

Vize başvurusu için gerekli evraklar nelerdir?

3.Adım: Fransa vize başvuru merkezinin internet sitesinden vize başvurusu için gerekli evraklar listesini not ettim. Kısa süreli, turistik ve çalışan vize kategorisinde vize başvurusu için gerekli evraklar listesi şu şekilde;

 • Fransızca veya İngilizce doldurulmuş Schengen vize talep formu. Eğer her iki dilden birini de bilmiyorsanız formun Türkçe tercümesini bu linkten indirebilir ve formu doldurabilirsiniz. Formu eksiksiz bir şekilde doldurduğunuzdan emin olun ve 37 numaralı kutucuk ve son sayfadaki imza bölümünü imzalamayı unutmayın!
 • Pasaportun aslını yanınızda götürmeyi unutmayın :) Pasaportunuz 10 yıldan eski olmamalıdır ve içerisinde 2 adet boş vize sayfası mutlaka bulunmalı dönüş tarihinizden itibaren 3 aydan daha fazla geçerlilik süresi olmalıdır.
 • Mevcut pasaportunuzun ve varsa eski pasaportunuzun işlenmiş sayfalarının fotokopisi. İşlenmiş sayfadan kastı kimlik bilginizin bulunduğu ilk sayfa, bu zamana kadar aldığınız tüm vizeler ve mühürlenmiş sayfalar.
 • Kimlik fotokopiniz
 • 2 adet arkası beyaz, kulaklarınızın göründüğü, gülmediğiniz, 35mm genişlik ve 45mm yüksekliğe sahip biyometrik fotoğraf :) Dilerseniz vize başvuru merkezinde çektirebilirsiniz. 18 tanesi 20 lira.
 • Seyahat süresini kapsayan 30000€ teminat tutarında Schengen bölgesinde geçerli seyahat sağlık sigortası. Ben Garanti’den yaptırdım ama eşimin özel sağlık sigortası yurtdışında da geçerli olduğu için tekrar sigorta satın almadı. Özel sağlık sigortanız var ise sigorta firmanız ile iletişime geçebilirsiniz. Diyelim ki unuttunuz vize başvuru merkezlerinde artık seyahat sigortası da yaptırabiliyorsunuz.
 • Gidiş-dönüş uçak rezervasyonu. Bileti satın almanıza gerek yok THY’den yapacağınız rezervasyonun kopyası yeterli olacaktır.
 • Otel rezervasyonu. Her ne kadar vize başvuru merkezinin sayfasında bu belgeyi sunmak zorunlu değil dense de booking.com üzerinden sonradan ücretsiz iptal edilebilen rezervasyon yaptırın ve dosyanıza ekleyin. Biz aynen böyle yaptık :) Rezervasyonlarınızı vizenizi aldıktan sonra iptal ettirmeyi lütfen unutmayın!
 • Son 3 aylık hesap hareketini gösteren bankadan alınmış kaşeli ve imzalı hesap dökümü. Maaş hesabınızı gösterebilirsiniz. Eğer maaş hesabınızdan başka bir hesabınız var ise onu da ekleyebilirsiniz. Bankanıza gidip müşteri temsilcisinden vize başvurusu için 3 aylık hesap dökümü istiyorum derseniz bu belgeyi temin edebilirsiniz. Garanti bankası ücretsiz veriyor fakat bazı bankalar sayfa başına 50 kuruş alıyor. Hesap dökümünde kaşe ve imza olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

Not: Kalacağınız her bir gün için hesabınızda en az 120€ olması gerekiyor.

 • Son 3 aylık maaş bordrosu. Bu belgeyi çalıştığınız firmadan temin edebilirsiniz.
 • Varsa araba ruhsat fotokopisi ve yine varsa tapu kopyası. Benim olmadığından bunu vermedim :)
 • Görevinizin, işe başlama tarihinizin, aylık maaş tutarınızın, izin sürenizin ve işverenin çalışanın Türkiye’de görevine devam edeceğine dair taahhüdünü içeren antetli kağıda imzalı ve kaşeli işveren yazısı. Bu belgenin örneğini aşağıda paylaşıyorum. Bu yazıyı çalıştığınız firmadan temin edebilirsiniz.
Örnek İş Veren Yazısı
Örnek İş Veren Yazısı
 • SGK işe giriş bildirgesi formunu çalıştığınız firmadan temin edebilirsiniz.
 • SGK hizmet dökümünü ise e-devlet şifreniz ile e-devlet sitesi üzerinden indirebilirsiniz.
 • Ticaret ve sanayi odası kaydını çalıştığınız firmadan temin edebilirsiniz.
 • Vergi levhasını çalıştığınız firmadan temin edebilirsiniz.
 • Resmi gazete kopyasını çalıştığınız firmadan temin edebilirsiniz.
 • Son olarak imza sirkülerini de çalıştığınız firmadan temin edebilirsiniz.

Vize başvurusu için randevumu aldım, gerekli evrakları topladım şimdi ne yapmam lazım?

4.Adım: Ben vize randevumu Harbiye’deki ofisten aldım fakat bilginiz olsun VFS Altunizade’de bir merkez açmış. Yukarıdaki evrakları aynı sırada dosyaladım ve 28 Ağustos sabahı saat 08:00’de VFS Harbiye’de ilk sıradan numaramı alıp toplamda 5 dakikada vize başvurumu sorunsuz bir şekilde gerçekleştirdim. Daha önce parmak izi verdiğim için tekrar parmak izi ve biyometrik fotoğraf sürecinden geçmedim.

Vize başvurusuna ne kadar ödedim?

Schengen vizesi başvuru ücreti 60€ ve servis hizmet bedeli 26€ yani toplamda 86€ ödedim. Türk lirası ile ödeme yapamıyorsunuz! Yanınızda mutlaka Euro götürün.

Vize başvurumu yaptım acaba pasaportum ne durumda?

5.Adım: Vize başvurumu gerçekleştirdikten sonra verilen fiş üzerinde numara ile her gün pasaportumun nerede olduğunu takip ettim. Nasıl mı? Online pasaport takip sistemi ile :) 1 Eylül’de kontrol ettiğimde “pasaportunuz vize başvuru merkezine gönderilmiştir. Teslimata hazırdır” mesajını okuyunca heyecanla Harbiye’ye gittim.

Vizem ne kadar sürede çıktı?

Fransa vize başvuru merkezinde aksi bir durum söz konusu olmadıkça vize 3 iş gününde sonuçlanıyor. Ben 28 Ağustos Cuma günü başvurdum 1 Eylül Salı günü vizemi aldım.

Vizem sonuçlandığında ne yapmam gerekiyor?

Koşa koşa vize başvuru merkezine gitmeniz gerekiyor. Peki ne zaman? 15:00-17:30 saatleri arasında.

Ben saat 4’te Harbiye’deydim. Heyecanla “acaba ne kadar süreli verdiler” diye beklerken sıra bana geldi. Pasaportumu alıp vizemi kontrol ettiğimde 1 yıllık Schengen vizesini görünce inanılmaz mutlu oldum! Sonunda verdiğim 86€’nun bir anlamı oldu :) Bu Fransa’dan başvurduğum 3. Vizem. İlk başvurumda 3 ay, ikinci başvurumda 6 ay ve üçüncü başvurumda 1 yıllık vize verdiler.

Bundan birkaç yıl önce Fransa da Almanya ve Hollanda gibi son derece katıydı fakat son zamanlarda evraklarınız eksiksiz bir şekilde sunulmuş ise en kolay vize veren ülke olduğunu deneyimlerime istinaden söyleyebilirim. Yukarıda yazdıklarım dışında ekstra hiçbir şey yapmadım. Bu zamana kadar aracı kurumla hiçbir vizeye başvuru yapmadım. Yukarıda yazdığım evrakları toplamak kimisine çok zor geliyor ama aslında çok kolay. Ben 1 günde evraklarımı toparladım. Eğer yakınlarda vize başvurunuz olacaksa seve seve yardımcı olmaya çalışırım.

Kısa kısa notlar…

 • Harbiye’deki Fransa vize başvuru merkezine metroyla gidebilirsiniz. Osmanbey metrosunun Pangaltı çıkışından Taksim’e doğru 10 dakikalık bir yürüme mesafesinde. Araba ile giderseniz caddenin bir alt sokağında birçok otopark mevcut.

Adres: Cumhuriyet Caddesi 193, Harbiye –34380 Şişli İstanbul

 • Vize başvurunuzu Pazartesi ile Cuma günleri arasında sabah saat 08:30 ile 15:30 saatleri arasında yapabilirsiniz. Fransa Başkonsolosluğunun ve Türkiye’nin resmi tatil günlerinde vize başvurusu yapılmamaktadır.
Bu tarihlerde Fransa vize başvuru merkezi kapalı.
Bu tarihlerde Fransa vize başvuru merkezi kapalı.
 • Fransa vize başvuru merkezinin VIP vize başvuru, dosyanızın işlenme aşamalarının takibi için SMS hizmeti, kargo ile adrese pasaport teslimatı, fotokopi, fotoğraf, çıktı alma, seyahat sağlık sigortası gibi ek hizmetleri de var. Her bir servisin de bir bedeli var elbet :) Ben en ekonomik şekilde başvuru yaptığımdan her şeyi kendim yaptım.
 • Benim başıma hiç gelmedi ama başkonsolosluk vize talebi ile ilgili karar vermeden önce başvuru sahibini kişisel bir görüşmeye çağırabiliyor.
 • 24 Eylül 2014’ten itibaren artık vize başvurularına kişisel olarak gidip parmak izi ve biyometrik fotoğraf vermeniz gerekiyor bu yüzden size tavsiyem aracı kurumlara ekstra para vermek yerine başvurunuzu kendiniz yapın.
 • Son olarak vize başvurusu sandığınız kadar zorlu bir süreç değil. Deneyimimi yukarıda paylaştım. Ekstra hiçbir şey yapmadım ve 1 yıllık vizem olduğu için çok çok mutluyum :)

Dünya benim evim’i facebooktan ve instagramdan takip edebilirsiniz :)

Dünya Benim Evim’den sevgiler

Bunları da okumak isteyebilirsin
109 Yorum
 1. Hülya diyor ki

  Almayadan basvuru yaptım sadece 3 aylık verdiler bakalm bu sefer fransadan denicem bende :) Çok sevindim bol gezmeli bol yazılı yıl diliyorum sana

  1. dunyaben diyor ki

   Daha önce Almanya’dan ve Hollanda’dan hiç vize başvurusu yapmadım ama Türk nüfusunun fazla olması sebebiyle vize konusunda çok katı olduklarını duydum. Özellikle Almanya kaç gün kalacaksan o kadar süreli vize veriyor. Çok teşekkür ederim canım :)

   1. Volkan diyor ki

    ağustos 2015 te almanyadan hiç sorunsuz 1 yıllık vize aldım. önemli olan evrak ;)

  2. Ahmet diyor ki

   NasıL başvuru yaptınız ? Davetli mi değil mi davetsiz ise gereken evraklar söylermisiniz..?

   1. Dünya BenimEvim diyor ki

    Yazıyı okuyun lütfen.

 2. şahika diyor ki

  Merhaba, bu kadar detaylı anlattığınız için teşekkür ederim:) çok faydalı bir yazı olmuş gerçekten. Elinize sağlık :)

  1. dunyaben diyor ki

   Merhabalar, Zaman ayırıp okuduğunuz için ben teşekkür ederim :) İlk ağızdan paylaşılan deneyimlerin çok kıymetli olduğuna inanıyorum. Umarım deneyimlerim başkalarına rehber olur. Sevgiler :)

 3. Alican diyor ki

  Hayırlı olsun, Peki 1 yıllık süre içersinde ne kadar kalma müddeti var 90 günmü?

  1. dunyaben diyor ki

   Evet Alican bey, 90 gün

   1. Tunç diyor ki

    Arkadaşlar araştırmanızı tavsiye ederim vizenizi daha verim kullanabilmeniz adına;
    1 yıllık çok girişli 90 günlük vize demek, 180 gün içinde 90 günlük periyodu temsil eder, 1 yılda 2 kere 180 günlük periyot olduğu için;
    vize başlangıcından itibaren son 180 gün içinde 90 günü geçmemek şartıyla 1 yıl içinde vizenizi kullanabnilirsiniz demek umarım anlatabilmişimdir.

    1. Safa diyor ki

     Merhaba,

     Ben de bugun Belcikadan vize basvurumun geri cevrildigini ogrendim. Red de etmemisler pasaportu iade ediyorlar. Sebebi halen gecerli vizem olmasiymis. Soyle ki: gecen yil 27 Aralik 2014 tarihinden itibaren bir yil icinde 90 gun C tipi vize verdiler. Ben 10 gununu hemen 27 araliktan itibaren, 12 gununu Mayista ve 69 gununu yazin (14 Temmuz-20 Eylule) kullandim. Su an 90 gunum doldugu icin (ki 91 olmus) yeniden vizeye basvurdum ancak konsoloslugun beni arayarak verdigi cevap vizemin hala devam ettigi, 180 gun icinde sizin de dediginiz gibi 90 gun olmak seklinde aslinda bir yilda 180 gun olarak kullanilabilecegi seklinde. Ay sonunda bir haftaligina Maltaya gidecegim ve acikcasi hala icimde orada 1 yil icinde 90 gununuzu tamamlamissiniz diyip beni geri gonderecekler korkusu var. Konsolosluktan bana soylediklerini yazili olarak verin ki gittigimde gosterebileyim pasaport kontrolde dedim vermediler. Sizce sorun yasar miyim? Uzun soru icin kusura bakmayin :) Cok tesekkur ederim.

     1. dunyaben diyor ki

      Merhaba, Daha önce hiç böyle bir sıkıntı yaşamadım :) O yüzden problem yaşarsın ya da hayır problem yaşamazsın diyemiyorum. Fakat sen benim yerimde olsan ne yapardın diye sorsaydın, ben kesinlikle giderdim Malta’ya :) Şöyle ki zaten konsolosluk vizen devam ediyor deyip pasaportunu geri yollamış. Sorun yaşayacağını hiç sanmıyorum fakat dediğim gibi yaşamadım bilemiyorum :)

      Şimdiden iyi seyahatler diliyorum

      Sevgiler

 4. Çağatay Yazıcı diyor ki

  Merhaba rehberiniz oldukça bilgilendirici olmuş elinize sağlık. Ancak yine de size birkaç sorum olacaktı:
  1-86€ ücreti nasıl ödediniz? Yanınızda 1€ madeni para mı götürdünüz? Daha fazla para götürsek üstünü geri öderler mi?
  2-Hesapta gün başına 120€ para olması gerekiyor dediniz, siz yaklaşık olarak ne kadar para gösterdiniz? 365*120€ göstermeye gerek yok, değil mi? :)
  3-Otel rezervasyonunu ve sağlık sigortasının kaç gün olması gerekiyor? Siz vize başvuru formunun Schengen alanında kalınacak gün sayısı bölümüne kaç gün yazdınız?

  Yardımınız için teşekkür ederim.

  1. dunyaben diyor ki

   Çağatay merhaba, Beğenmene çok sevindim, çok teşekkürler. Hemen sorularına yanıt veriyorum;

   1-86 euro vize başvuru merkezinde nakit olarak ödeniyor. 1 euro madeni param olmadığı için 1 euroyu tl olarak ödememi istediler para üstü yine tl olarak veriliyor.

   2-Hayır :) 365 x 120 euro göstermeye hiç gerek yok :) Sadece kalacağın gün kadar örneğin 3 gün kalacaksan 3×120 euro. Ben maaş hesabımı gösterdim.

   3- Otel rezervasyonu ve seyahat sağlık sigortasının kalacağın gün kadar olması gerekiyor. Örneğin ben 10-13 eylül arasında seyahat edeceğim ve otelim, seyahat sağlık sigortam ve iş veren yazmı bu tarihleri referans alarak hazırladım.

   Sevgiler

   Öznur

 5. tuğba diyor ki

  Merhaba birçok yere göre açık ve güzel bit şeklide anlatmışsınız :) acaba yukarıda fransadan aldığınız bu vizeyle ilk önce almanyaya gitsek bir sorun olur mu ? yoksa cümleyi ben bi yanlış anladım
  Şimdiden teşekkür ederim

  1. dunyaben diyor ki

   Tuğba merhaba, Benim bildiğim kadarıyla sorun oluyor. Zira Almanya, Almanya’dan alınan vize ile girişi kabul ediyor fakat sizin yerinizde olsam bir de Alman konsolosluğunu arayıp sorarım. 0212 334 61 67 telefon numarası.

 6. reyhan diyor ki

  merhaba, ben devlet memuruyum, hastanede çalışıyorum. “vergi levhası, ticaret sanayi odası kaydı ve resmi gazete kopyası” devlet daireleri için de gerekli belgeler mi? bir de daha bu ay başladım maaş yatmadan vizeye başvuracağım, maaş bordrosu gösteremeyeceğim doğal olarak. sorun çıkar mı?

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Merhaba, Bu evraklar devlet memurları için geçerli değil. Maaş bordrosu olarak bir önceki işinizin bordlarını koymanızda fayda var. Bol şans, sevgiler :)

   1. reyhan diyor ki

    cok tesekkürler:) bir de imza sirkülerini soracaktım. devlet dairesinin imza sirküleri olur mu?

    1. reyhan diyor ki

     sgk işe giriş bildirgesi ve hizmet dökümü almalıyım sanırım?

    2. dunyaben diyor ki

     Olur tabi :)

 7. Pembe diyor ki

  Methane, calismayan birine schengen vizesi Almak mumkun mumkun mu.. Yani butun giderleri tarafimdan karsilanacaktir diye yazi yazsak.. Ve maddi olarak da araba ruhsati ev tapusu ve banka hesabi gosterebilsek.. Ve Daha once de pasaportunda schengen bolgesi olmayan ulkelere turistik amacli seyehatlar yaptigi gorulse.. Vize Alinabilir mi acaba bilginiz var mi.. Ayrica kendi banka hesabina da aylik 3 bin tl gibi duzenli bir odeme yapildigini belgeleyebiliriz.. Cok tesekkurler..

  1. dunyaben diyor ki

   Merhaba, Malesef konsolosluk vize verir mi vermez mi bu soruya yanıt vermem mümkün değil. Fakat başvuracağınız ülkenin schengen vize prosedürünü okuyup evrakları ona göre hazırlarsanız vize almamanız için bir sebep olacağını sanmıyorum. Sevgiler.

  2. gokhan diyor ki

   sgk dan çalışmadığını ispaatlayıcı belge al,ailenden biirisini sponsor olarak göster,masraflarını karşılayacağını noter onaylu tahhüt etsin.daha önce yaptıgın seyahatlar aksine güven verir ama gittiğin ülkeler libya gibi ülkelerse sorun olabilir

 8. Merve Melis diyor ki

  Ben almanya icin vize almak istiyorum. 1 yillik pasaporta en az kac aylik vize yapilir? Simdiden tesekkur ederim

  1. Tunç diyor ki

   Pasaportunuz vizenizin bittiği tarihten sonra 3 ay daha geçerli olmalıdır.
   Kaynak: http://www.mfa.gov.tr/umuma-mahsus.tr.mfa

 9. Cihan diyor ki

  Merhaba , bir sorum olacakti ben 3 aylik schengen vizesini fransiz konsuloslugundan aldim , yani 3 ay gecerli süre 30 gün kalma haki. sorum su 23 günü kulandim 7 günüm kaldi bitis tarihi de ocak 2016 . ben bu durum da yeni basvuru yapabilirmiyim yoksa bitis süresinimi bekliyecegim ? eger bu konuda bilginiz varsa aktarabilirseniz sevinirim Saygilarimla

  1. dunyaben diyor ki

   Cihan merhaba, Süresini beklemene gerek yok. Yeniden başvurabilirsin. Şimdiden iyi seyahatler. Sevgiler

   1. Cihan diyor ki

    tesekürederim verdigin bilgi icin

    Saygilarimla

 10. Özlem diyor ki

  merhaba birşey sormak istiyorum yunanstandan 3aylık coklu giriş almıştım fakat bu sürede yunanistandan daha fazla süre bulgaristanda geçirdiğim için vize işlemlerimi halleden büro bir daha yunanistandan red yersin başka ülkeden çoklu vize al diyor. red yeme durumu gerçekten olur mu? mesela italyadan 6 aylık alsam yine çoğu günümü italyada geçirecek değilim bu durumda tüm ülkelerden red mi yiyoruz:D

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Merhaba, malesef bir bilgim yok. Vize uzmanı olmadığım için ne desem yalan olur :)

  2. Tunç diyor ki

   Vereceğim bilgileri teyid ettirmenizi tavsiye ederekten:
   31 Ocak 2012’den itibaren Bulgaristan’da kalacağınız zaman süresince geçerli olması şartıyla Schengen vizesiyle Bulgaristan’a vizesiz gidip kalabiliyorsunuz ve bu süre Schengen için verilmiş sürenizden düşmüyor (çünkü Bulgaristan Schengen’e üye değil.)
   Sizin ‘Bulgaristan’da bulunmanız, Yunanistan için neden red edilme faktörü oluşturuyor’ durumunu anlamış değilim, araştırın bence.
   Birde danışman kişinin başka ülkeden vize al demesi enteresan çünkü geçerli Schengen varken aynı zaman için bir Schengen daha alamazsınız. (Bulgaristan’a başvurmakta serbestsiniz, çünkü o Schengen vizesi değil.)
   Ekstra Not: Bulgaristan gibi Romanya’da aynı şekilde Schengen günlerinizden düşmeden Schengen vizesi (2 ve çok girişliyse) kabul etmektedir.
   Kaynak Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı: http://www.mfa.bg/en/pages/109/index.html
   Kaynak Romanya Dışişleri Bakanlığı: http://www.mae.ro/en/node/30330

   Arkadaşları bu bilgiler kendim araştırarak edindiğim bilgilerdir. Mağdur olmamak için lütfen sizde bu bilgileri tekrar kontrol ediniz.

 11. Su diyor ki

  Merhaba,

  Çok faydalı bir yazı olmuş teşekkürler. Fransa’ya başvururken seyahat planı için airbnb rezervasyonu kullanmak mantıklı olur mu? Bir de teslim edeceğimiz belgeler için herhangi bir dilde olma zorunluluğu var mıdır yoksa Türkçe de olabilir mi? Son olarak maaş hesabı yerine birikim hesabı dökümü sunmamız yeterli olur mu?

  Teşekkürler.

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Rica ederim :) airbnb rezervasyonu kullanmakta bir sakınca yok sonuçta o da bir konaklama şekli. Diğer sorular için konsolosluğu arayıp bilgi almanız daha iyi olur. Sevgiler

 12. Ayfer diyor ki

  Öznur Merhaba,
  Senli benli yazıyorum çünkü okuduklarımla sanki bir arkadaşımın yazılarını okuyor hissine kapıldım. :) Okuyanlara örnek teşkil etmesi açısından vize maceramı paylaşmak ve son başvurum için akıl danışmak istiyorum. Senelerce bankada çalışmış ve bu dönemde Çek cumhuriyeti (1), İtalya(2), İspanya(2)’dan toplamda 5 adet turistik vizesi olan biriyim. İtalya, 2 kez 6’şar aylık vize verdi. Ve her vizemi aldığım ülkeden ilk girişimi yaparak kullandım. Bankadan sonra özel sektöre geçiş yaptım ve çalıştığım firma yurtdışı bağlantılı olduğundan, davetiye ile Eylül 2015’te İtalya’ya başvurdum. Beklentim yukarılarda gezerken; vizem 45 günlük multi ve 30 gün kalma hakkı ile sonuçlandı. Ve şimdiye kadar ilk kez de İtalya’dan aldığım Vize ile başka bir ülkeye giriş yaptım ( Yunanistan). Haziranın 2. haftası için vizeye ihtiyacım var. İtalya’nın kapısını çalamıyorum, son vizemi kötüye kullandım onların gözünde. Aracı firmamızdan Kosmos vize şefinin değiştiği ve kaç kez vize almış olursa olsun kişilere kısa süreli vize verildiğini öğrendim. Fransa’nın kapısını çalma niyetim var fakat sence ilk Fransa vizem olacağından yine 3 aylık vize ile geri döner miyim diye korkuyorum. İkilemdeyim açıkçası. Benim için en uzun vizeyi sence kim verebilir? Hislerinle hareket edebilirsin. :) Bol gezmeli, eğlenceli tatiller dilerim. Sevgiler,

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Merhaba :) Ben senli benli konuşmayı tercih ediyorum zaten sorun yok :) Paylaşımın ve yorumun için teşekkür ederim. Ben son 3 vizemi Fransa’dan alıp hiç Fransa’ya gitmedim. İlk vize başvurumda 3 ay, ikinci vize başvurumda 6 ay ve üçüncü vize başvurumda 1 yıl verdiler. Vize konusu çok değişken ve net değil. Mesela Fransa kimisine ilk başvuruda 3 yıl vermiş. Örnekler çok :) Ben şahsen Fransa’dan başvurmanı tavsiye edebilirim. Fakat 3 aydan daha uzun verir mi ilk başvuruda bilemiyorum :) Umarım yardımcı olmuşumdur. Sevgiler ve şimdiden harika seyahatler.

 13. Ayfer diyor ki

  Sanırım net belirtmemişim, Haziran’da Yunanistan’a gideceğim esasen. Ama uzun vizem olursa elbette başka programlarda yapabilirim. Bir de senden öğrenmek istediğim bir konu daha var. Bütün vizelerini Fransa’dan almışsın. Hepsi için ilk giriş ülken Fransa mı oldu? Ya da Fransa’dan vize alıp da Fransa’ya giriş yapmadığın vizen oldu mu? Tekrardan Sevgiler…

 14. Aykut diyor ki

  Merhaba, Fransa için vezir başvurusu yapacağım ama uçak bileti rezervasyonu konusunda aklım karışık. THY ve çoğu firma rezervasyon için 1 gün süre tanıyor. Ama vize en erken 3 iş gününde çıkıyor. Vize çıkmadan bilet satın almakta istemiyorum. Vize başvurusundan önce rezervasyonumu yaptırsam ve o çıktıyı götürsem sorun olur mu ? Netice de bir gün sonra iptal olacak, konsolosluk sorun çıkarır mı ? Yardımcı olursanız sevinirim. İyi günler

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Merhaba, Hatırladığım kadarıyla THY rezervasyonu daha uzun süre tutuyor. Fakat 1 gün sonra iptal olsa bile rezervasyon yaptırın ve dosyanıza koyun. Bir sorun olacağını sanmıyorum ama konsolosluk da değilim tabii ki :)

 15. Ayfer diyor ki

  Öznur Merhaba,
  Perşembe evraklarımı teslim ettim Kosmos’a Yunanistan için. Salı Kosmos’a gelmişti evraklarım ben kargo istediğimden bugün (çarşamba) aldım pasaportumu. 7. vizemin bu şekilde sonuçlanması takdire şayan cinsten. Ülkeye giriş yapacağım tarihten itibaren sadece 2,5 ay ; multi ; 30 günlük. Yunansitan’ dan aldığım ilk ve son vizem bu olacak. Sonrakilerde mütemadiyen Fransa’nın kapısını çalacağım garantilendi. :) Okuyanlara ışık tutması için deneyimimiz ayrıntılı paylaştım. Gezme sevdalı herkese güzel, keyifli geziler dilerim. Sevgiler

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   2,5 ay vize üzücü olmuş. Bir dahakine Fransa’dan başvurun :)

 16. Ozkan diyor ki

  Merhabalar . Bende cok farkli bir soru isaretiyle karsi karsiyayim. Bi kac gundur dusunup duruyorum . Ilk vizem hollandaya 3 gunluk basvurdum 30 gunluk verdiler ikincisinde 10 gun luk basvurdum 90 gunluk verdiler . Suan belcika aile ziyareti icin 14 gun istedim 15 gunluk verdiler , yani araya baska bir ulkenin visesi girmis oldu dondugumde tekrar hollandaya basvursam yinede 1 yillik verirlermi yoksa basa mi sarar . Vfs yi aradim ilk kez duyuyorum talep dan daha fazla gun vize verdiklerini dediler :) konsolosluga sormalimiyim yoksa direk basvursam 1 yillik vize alabilirmiyim . Bu arada ilk vizelerim ve basvurmak istedigim turistik vize ogrenciyim . Simdiden tesekkurler cevaplar icin . Ve cok faydali yazilar emeginize saglik .

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Merhaba, Konsolosluğun ne kadarlık vize vereceği tamamen konsolosluğun bileceği bi iş. Ben sana ne desem yalan olur :)

 17. Koray diyor ki

  Merhaba, ben de Cuma günü VFS Global’den randevu aldım ama bazı sorularım var. Eşim beni sponsor olarak gösterecek. Ben tüm işyeri evraklarını ve banka hesap detaylarını aldım. Fakat eşimin dosyasına da bunların birer kopyasını koymaya gerek var mıdır? Yani mesela bankadan 1 tane hesap dökümü aldım. Eşimin dosyasına fotokopisini koysam olur mu?

  Bir de kredi kartımın limitini gösteren belge istedim, ama banka çalışanı böyle bir belge yok, hesap özeti verebilirim. Onda limit yazar fakat çift imzalı isterseniz şu an 2 yetkili burada yok, tek imzalı verebilirim dedi. Kredi kartıyla ilgili tam olarak nasıl bir evrak sunulmalı?

  Son sorum da, tatil planım ayın 6’sı sabah 6’da gidiş 15’i gece 10’da dönüş şeklinde. Bugün sigorta yaptırmaya gittim. Bu tarihler için yapıldı ama 9 gün yazıyor. Vize başvuru formunda ise ben 10 gün yazdım. (6’sı ile 15’i dahil sayınca 10 gün hesaplıyorum) Formdaki rakamı 9 mu yapsam sizce?

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Merhaba, Evet eşinizin dosyasına da birer kopyalarını koymanız gerekir. Sağlık sigortası gününde sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum. Tek imzalı hesap ekstresi de olur bence bir sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum. Şimdiden iyi seyahatler.

 18. Tuğba Şahin diyor ki

  Merhaba, önemli bir sorum var. Çalıştığımız okulla öğrencilerimizi Almanya’ya götürdük ve oradan da Hollanda’ya geçip Amsterdam’dan çıkış yaptık. Çok girişli Schengen Vizemin 6 ayda 90 günlük hakkımın 6 gününü kullandım. Şimdi tekrar Almanya’ya gitmem gerek ancak tekrar sağlıklı sigortası falan yaptırmam gerekiyor mu? Çünkü okulla olan programımız mayıs ayında 6 günlük bir süreçti.Vize evraklarımızı teslim ederken sigorta poliçemizi de ibraz ettiğimizde sigorta süresi o 6 günü belirtiyordu .
  1.Açıkçası kafam karıştı, havaalanında böyle bir taleple karşılaşır mıyım?
  2. Giderken de yanımda kalacağım gün sayısı çarpı belli miktar para mı olmak zorunda?

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Tuğba merhaba, normalde hayır tekrardan sağlık sigortası yaptırmana gerek yok ama Almanya en zor sınır geçişi olan bir ülke olduğu için tavsiyem kalacağın gün sayısı kadar seyahat sigortasını ne olur ne olmaz yaptırman. Fransa deseydin, hiç gerek yok derdim. Hayır, yanında nakşt para götürmek zorunda değilsin. Sevgiler

 19. mesut diyor ki

  merhaba ben austurya viyanaya aile birlesimi icin geldim yanliz 3 hafta oldu fakat vizem gelmedi 1hafta sonra turkiyeye gitcem ne yapmam gerekiyo sikistirsak sorun olurmu

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Üzgünüm cevabını bildiğim bir şey değil bu.

 20. berk diyor ki

  merhaba, oncelikle yaziniz mukemmel olmus. benim sorun slovenya havaalaninda bir sorun yasadinizmi ya da birsey sordular mi? tesekkurler

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Merhaba, çok teşekkür ederim. Hayır, hiçbir sorun yaşamadık.

 21. Emre diyor ki

  Hayırlı günler ben gecen sene öğrenci olarak hollandaya vize basvurusu yaptım 5 gün otelde kaldım ve bana 1 aylık vize vermislerdi ve vize 13 gümde cıkmıstı aöylediğim gün girip cıktım suan tekrar basvuru yaptım ama ucak biletimi otel rezervasyonunu yaptırdım ve basvuru yaptıgım tarihke gitmek istedigim gün arasında 10 gün var yetisirmi vizenin cıkması tahmininize göre tesekkür ederim tekrardan hayırlı günler

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Emre merhaba, 10 gün ideal bir süre bence yetişir ama senin yerinde olsam bunu VFS Hollanda ofisine sorardım daha garanti çünkü.

 22. ONUR diyor ki

  Merhaba paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim Benimde size bir sorum olacak ilk vizemi Fransadan aldım 1 aylık verdiler daha sonra isveçten istedim 3 aylık verdiler tabi Gezmenin tadını alınca vize daha nasıl uzun alınır die yazınıza rastladım Vizem ocak ayında bitecek Tabi bu arada ocak sonrası planlar yapıldı Sorum şu Fransa veya italya dan vize başvurusu yapıp Prag a sonrasında Budapeşteye girebilirmiyim İtalya veya Fransaya giriş yapmadan bu riske girmeye değer mi Red yermiyim Teşekkür ederim

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Onur merhaba,

   Ben Fransa’dan vize alıp, Slovenya’ya girmiş ve hiç sorun yaşamamıştım. Bazı ülkeler var Almanya, Hollanda gibi bu ülkelere giriş yapacaksan mutlaka o ülkenin konsolosluğuna başvuru yapman gerekiyor. Fakat Fransa’da benim deneyimlediğim kadarıyla böyle bir durum söz konusu değil. Red alacağını veya bir sorun yaşayacağını sanmıyorum. Evraklarını tam bir şekilde verirsen bence Fransa 6 aylık bile vize verebilir. Bol şans

 23. Banu diyor ki

  Merhaba,ilk defa Fransa vizesi için başvurusunda bulundum.Umarım olumlu sonuçlanır ve vizem çıkar.Fakat Fransa’ya gitmeyip Belçika’ya giriş yapsam sıkıntı olurmu acaba?siz yorumunuzda başka ülkeye giriş yaptığınızı belirtmişsiniz ama ilk çıkışım olduğu için problem olur mu?

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Merhaba, Herhangi bir sorunla karşılaşacağınızı sanmıyorum. Sevgiler

 24. Bahar diyor ki

  Merhaba ben ıtalya için tur satın almıştım u gunluk izmir konsoloslugu basvuru yaptım ama vize 1 gun verilmiş aracı şirket iade etti nedenini henüz öğrenemedik bu gun belli olucak sizce neden voyle ilmi olabilir daha onceden alınmış shengen vizem vardi ama 1 gun vize çıkmış dediler

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Derya merhaba, İnan bir yorum yapamıyorum. 1 günlük vizeyi ilk defa duyuyorum. Haber gelince yaz merak ettim.

   1. Bahar diyor ki

    Bu gun bilgi geldi yanlışlık yapılmış düzelttiler 10 gun olarak . Boyle hatalarin olabildigini soylediler 2 gun sonunda sonuc aldik

    1. Dünya BenimEvim diyor ki

     Neyse ki hatalarını kabul etmişler :)

 25. Gizem diyor ki

  Merhaba, ben almanyaya 1 yil icin vize basvurusunda bulunucam. size birkac sorum var.
  1) 1 yil icinde en fazla 90 günmü kalinabilir.
  2) 1 yillik vize bitince nekadar beklemeliyim bir sart varmi. yoksa hemen basvurup hemen kullanmak icin vize almak hakkim varmi?
  3) Aslinda benim icin önemli olan almanyaya istedigim zaman gidebilmek, SIK araliklarla yani ben 3 aylik veya 6 aylik vize basvurusunda bulunursam 1 yil icinde almanyada kac gün kalma hakkim var. 3 aylik vize alirsam tekrar hemen basvurabilirmiyim yoksa beklemeliyim. ayni durum 6 ay icinde gecerli beklemem gerekiyormu?
  4) 6 aylik veya 1 yillik vize icin o süreleri kapsayan seyahat sigortasi yaptirip mi basvurayim.
  Yardimci olursaniz cok sevinebilirim, yada sizce bu sorularin net cevabini nereden alabilirim.

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Gizem merhaba, Bildiğim kadarıyla sorularına yanıt vermeye çalışayım. Almanya’ya 1 yıllık vize başvurusu diye bir şey yok. Eğer turistik başvuru yapıyorsan ve ilk defa vize alıyorsan muhtemelen seyahat süren kadar vize verir konsolosluk. Fakat bu tabii ki sadece benim tahminim :) 1 yıllık vize alsan bile aynen dediğin gibi en fazla 90 gün kalabiliyorsun toplamda. 1 yıllık vizen bitince tekrar başvuru yapabilirsin, beklemene gerek yok. Seyahat sigortasını yine seyahat süren kadar yaptırmalısın. Örneğin uçuş tarihin 24 Ekim-31 Ekim arasında ise seyahat sigortanı da bu tarihler aralığında yaptırmalısın. Kolay gelsin.

 26. Berkay diyor ki

  İlk schengen vizesi başvurum Slovenya dandi 15 günluk Avrupa gezisi için Slovenya dan başlamak istedik.VIzeyi de ordan almak istedik.Vize süresi tam 15 gündü ve multi ydi.Vfs merkezindeki beyefendi pasaportumu teslim almaya gittiğimde vizenin verilip verilmediğini sordu ben de verilmiş dedim normalde Slovenya konsolosluğu garip nedenlerle vize başvurularını reddediyor dedi.15 günlük vizemle kendimi şansli hissetmek zorunda kaldım.

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   :)

 27. hasan diyor ki

  merhaba öncelikle yazınız çok güzel olmuş teşekkür ederim,benim size birkaç sorum olacak benim ilk vizem ispanyaydı 1 aylık vize vermişlerdi 5 gün kalmıştım,ikinci vizem isveçti 5 gün vize verdiler 5 gün kaldım :) şimdi ben tekrardan isveçe gideceğim 7 günlüğüne sizce nasıl uzun süreli vize alabilirim? hesabımda çok para mı olması gerekiyor,veya ikinci kez isveçe gideceğim için bana uzun süreli vize verirler mi? yani 6 aylık vize için nasıl bir yol izlemem lazım sizce? cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Merhaba, Öncelikle 6 aylık ya da 1 yıllık ya da 3 yıllık vize almanın hiçbir garantisi ve yolu yok. Bu tamamen konsolosluğa ve sizin vize geçmişinize dayanan bir şey. Siz yine tüm evraklarınızı hazırlayın ve vizenize başvurun. İsveç’ten daha önce vize aldığınız için bu sefer uzun süreli – 3 aylık- vize verebilirler diye tahmin ediyorum. Bol şans.

 28. Guzelhayat diyor ki

  iyi günler. biz çiftçilik yapıyoruz. yunanistana vize için başvuru yaptık ama 3 defa tek giriş 5 gün kalışlı vize verildi. şuan fransa, ispanya, macaristan deneyeceğim. sizce hangisi mantıklı? belgeler: çiftçilik belgesi, sgk, 1 senelik banka hesap özeti( bol giris cikisli) tapudur, falan filan.

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Fransa’dan şansınızı deneyin derim.

   1. Guzelhayat diyor ki

    şuan için rahat ve uzun veriyor diye duyumlar aldık bakalım deneyelik 3 tane vizenin ardına red olmaz sanırım dimi?

    1. Dünya BenimEvim diyor ki

     Bunun cevabını ben nasıl bilebilirim ki?

 29. Efe diyor ki

  Yazınız için çok teşekkür ederim. Çok açıklayıcı olmuş. Günlük 120 euro kısmı ilginç geldi. Bir kişinin yorumuna 365×120 euro değil de, kalacağınız 3 gün için gösterdiğinizi yazmışsınız. 365 günlük bir vize 365 gün kalınacağını baz almıyor mu?

  O üç günü tam olarak nasıl anlattınız vize görevlilerine acaba?

  Bence en önemli kısım maddi durum. Maddi durumu yeterince kanıtlarsak vize almak kolay diye düşünüyorum.

  İyi günler

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Teşekkürler Efe. Vizeye 1 yıllık başvurmadım. Seyahat sürem 1 yıl değildi zaten ama hep Fransa’dan başvurduğum için Fransa en son 1 yıllık vize verdi. Görevlilere bir şey anlatmanız gerekmiyor. Turistik seyahat diyorsunuz o kadar. Bu işin en önemli tek bir kısmı yok. Önemli olan evrakların tam olması.

   Sevgiler

 30. Durkan diyor ki

  Bu kadar kasmayın ilk schengen vizesi başvurumu geçen ay yunandan yaptım ve 75 günlük mult vize verdiler.Mult kutucuğunu işaretledim evraklarımı düzgün bir şekilde teslim ettim mülakatada çağırmadılar.sakın sahte evrak vermeyin ve yalan beyanda bulunmayın.herşey gönlünüzce olsun

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Yazıyı okumadınız galiba? Normal süreci anlatıyorum zaten kasılacak bir şey yok yani.

   1. Durkan diyor ki

    Ben sizin yorumunuza istinaden cvp yazmadım sayın admin genel olarak yorumlara istinaden yazdım deneyimleriniz gayet güzel kolaylıklar dilerim

 31. Ays diyor ki

  Merhaba.Bende isvicreden 1 er aylik 2 defa vize aldim sonra italyadan 6 aylik vize aldim ayrica ingikterden 6 ay ve 2 yil olmak uzre 5 vize aldim.Uzun sureli shengen vizesi almak istiyorum davetiye olmadan uzun sureli hangi ulkeden alabilirim.

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   En son İtalya’dan almışsın bence İtalya’ya başvur yine.

 32. Serkan sgrl diyor ki

  Selamlar bnm daha pasaportum yok. İzmirdeyim. Vize alip Norveç gitmek istiyorum. Gezi amaçlıdır. Maas dökümünde derlermi bu adamin maaşı az diye. Onlara gore 700€ maas aliyor olacagim aylik Zaten yillik ozel. saglik sigortam var. Yunanistan vizesi alip Norveç hayali

 33. Mehmet diyor ki

  Mrb lar ilk önce cok güzel paylaşımlarda bulunulmuş tebrijler benim almanyadan 1 aylık viEm vardı gittim gecen yıl fransadan aldım 3 aylık gittim bu yıl tekrar baş vurdum aracı şirketle 1 yıl verdiler bu vize ile istedigim kadar giriş cıkış yapabilirmiyim 2 cisi direk fransa vizesi ile hollanda dan giriş yapabilirmiyim tlk

  1. Mehmet diyor ki

   Bu arada son vizem gene fransadan

  2. Dünya BenimEvim diyor ki

   Merhaba Mehmet, Teşekkür ederim. Eğer vizen multiple yani çoklu girişliyse elbette istediğin kadar giriş çıkış yapabilirsin :)

   1. Mehmet diyor ki

    Mult yazıyo evt tşk hollandaya giriş yapacam işallah ni sıkıntı cıkmaz

    1. Dünya BenimEvim diyor ki

     Bir sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum :) Şimdiden iyi seyahatler.

     1. Mehmet diyor ki

      Tşk

  3. gokhan diyor ki

   multi vize ile istediğin kadar giriş çıkış yapabilirsin,fransa vizesi ile direk hollandaya giriş yapmaya calışırsan büyük ihtimal biraz soru sorucaklardır,neden ilk giriş ülken fransa değilde hollanda diye,ufakta olsa geri çevrilme ihtimalin var.

 34. Sibel diyor ki

  Merabalar ben Alman vatandasiyim ama Türkiyede yasiyorum ve Cine gitmek istiyorum. Vizemi Türkiyedede cikarta bilir miyim?

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Hiçbir fikrim yok :( İsterseniz Çin Konsolosluğu ile bir görüşün.

 35. Genieman diyor ki

  Arkadaşlar,

  Eğer vize almak istediğiniz ülkenin vize prosedürünü detaylı inceleyip gerekli tüm evrakları hazırlayarak başvuruda bulunursanız, vize başvurunuzun red edilme olasılığı yok gibi bir şey. (eğer ülkeler arasında siyasi bir sorun yoksa tabii).

  Özellikle Schengen vizesi ile ilgili uygulamalarda, vize süresi kısa periyotlardan başlayarak devam eden başvurularda uzatılarak veriliyor. Örneğin benim şuan ki vizem 3 yıl süreli. Sanıyorum maksimum 5 yıl oluyor.

  Yeterki gerekli prosedürü tam olarak okuyun, anlayın ve tüm işlemleri gerçekleştirin.

  Ayrıca Schengen Vizesi eskiden hangi ülkeden aldığınız fark etmeden kullanılabiliyordu. Ancak son yıllarda vize başvurusunu Schengen Bölgesi’ne giriş yapacağınız ilk ülkeye yapmanız gerekiyor. Aksi durumda kesin olarak sorun yaşarsınız demek yanlış olsa da, giriş yaptığınız ülkede pasaport kontrolü sırasında görevlilerin şüpheli bir yaklaşım sergilemesi olası ve kendinizi anlatmak için ekstra uğraşmanız gerekebilir.

  Selamlar ;)

 36. Ayrancı cilingir diyor ki

  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Ben teşekkür ederim :)

 37. Uğur Ç. diyor ki

  Merhaba, Almanya için İdata’ya ya başvuru yaptım. Hesabımda para, vergi levhası, ticaret oda belgesi vs. Hepsini verdim red verdiler. Sonra Almanya’dan davetiye geldi. Bir kez daha başvurdum. Sadece 7 günlük vize vermişler.
  -Bunun Herhangi farklı olumsuz bir nedeni olabilir mi ?
  – ve bir sonraki başvuruyu ne zaman yapabilirim ve daha uzun verirler mi ?
  (Not: İlk defa Yurtdışı başvurusu yaptım)

 38. Furkan diyor ki

  Merhabalar,
  Banka hesabı hakkkında sorum olacaktı. Benim vadeli mevduat hesabımda para var.Her ay bunu yeniliyorum.Vadesiz hesabımda para yok.Bir sorun teskıl eder mi?
  Tesekkurler

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Hayır bir sorun olacağını sanmıyorum.

 39. Dcan diyor ki

  Merhabalar,

  Bir konuda yardiminizi rica ediyorum.Benim Italya’dan alinmis 1 senelik schengen vizem var ve fakat Ingiltere’de ogrenci oldugum icin halen kullanamadim vizemi zaman bulup ve 1 ay sonra da suresi doluyor.
  Alinan schengen vizesini kullanmamak bir sorun yaratiyormu gelecekteki basvurularda,bilginiz var mi acaba?

  Bu arada vize gecmisim oldukca kabarik.En son aldigim 1 yillik vizem 3.Italya vizemdi,aldigim diger 2 Italya vizesini sadece Italya icin kullandim,toplamda 6 schengen vizem,halen gecerli Amerika vizem, 4 adet Ingiltere turist vizem,2 adet Ingiltere ogrenci vizem ve ayrica uzakdogu seyahatlerim de var.

  Tek merak ettigim kullanilmayan shengen vizesi bir problem oluyormu gelecekte?

  Bu konuda bilginiz varsa yardiminiz super olur.
  Eger bilginiz yoksa da caniniz sagolsun :)

  Tesekkurler..

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Merhaba Duygu, Kullanılmayan Schengen vizesi bir sorun yaratmıyor. Bunu sana sorarlarsa o anki planlarım değişti ve vizeyi kullanamadım dersin.İçin rahat olsun :)

 40. Öznur diyor ki

  Merhaba. Erkek arkadaşım Alman vatandaşı. Yakında evleneceğiz. Okulu için Almanya yada İtalyaya gidecek bende onunla gitmek için vize almak istiyorum. 6 aylık vize almam gerek ama Idata T.C. Vatandaşlarının en fazla 90 günlük vize alabilceğini söyledi. Bir yıllık altı aylık vize hiç bir şekilde alınamıyor mu anlamadım. Daha önce hiç vizem yok. Konuyla ilgili bilgimde yok. Başka bir ülkeden de alamaz mıyım? Yardımcı olur musunuz? Teşekkürler

 41. Ahmet diyor ki

  iyi gunler ben yurt disinda yasiyorum bircok ulkeye ziyarette bulundum kambocya tayland filipinler gibi simdik Fransa ya aile ziyaretinde bulunmak istiyorum ordan bana davet gonderecekler bu yabancı oldugum bir konu daveti hemen arayip gondermelerini istemem lazim mi yoksa belli bir sure zarfinda mi davet gecerli yada istemem gerekli bi zaman var mi ?
  Yurt disinda olanlar icin visa nin cikmasi daha kolay olur mu ?
  Cok Tesekkur ediyorum verdiginiz bilgiler icin iyi ki rastladim size .

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Merhabalar, Size yardımcı olmak isterdim ama mevcut durumunuz benim de çok bildiğim bir konu değil. Fakat tavsiyem davetiyeyi vize başvurunuzdan önce istemeniz. Tabii davetiye geldikten sonra hemen vizeye başvurun ki evrak için tarihi eski demesinler.

 42. Müjde diyor ki

  Merhaba,

  Şimdiye kadar gördüğüm en aydınlatıcı yazı öncelikle çok teşekkür ederim paylaşımların için.
  ben ilk defa vize başvurusunda bulundum ve evraklarım da eksik yok 2 gün oldu pasaportunuz vize merkezine ulaşmıştır teslime hazırdır mesajı aldım acaba vizem onaylanmış mıdır ? onaylanmayınca nasıl anlaşılıyor o kadar araştırdım ama herhangi bir açıklama bulamadım :(

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Müjde merhaba, Endişelenmene gerek yok. Onaylanıp onaylanmadığını ancak pasaportunu aldığında görebilirsin.

 43. Aylin diyor ki

  Merhabalar çok açıklayıcı bir yazı olmuş teşekkürler..Benim merak ettiğim basvuru gununden 15 gün sonra seyahatım olacak..Seyahat sigortam ne kadar sureç için yaptırmalıyım…

 44. Ozan diyor ki

  Merhabalar. Ben de sizin gibi herhangi bir kurumdan yardim almadan Vfs global aracigiyla vize basvurusu gerceklestirdim fakat vizem reddedildi. Ben ogrenciyim ve davetiyeyi halam gondermisti. Simdi tekrar basvuru yapmak istiyorum. Seyehat planim su sekilde olacak. Ocak ayinda Fransa’ya halamin kizinin nisanina gitmek istiyorum bir ay kalip tekrar okulima geri donecegim Haziran ayinda ise Almanya’da dugunu olacak ve ona da katilmak istiyorum. Simdi size sorum sunlar olacak: Ben ekim ayinda basvuru yapip ocak ayinda gidebilir miyim? Sizce bu surec erken mi? Digeri ise bana 6aylik vize verirler mi? Ben ocak ayinda nisana gidip donup tekrar haziran ayinda almanyaya dugune gjtmek istiyorum.bunu belirtirsem sizce 6aylik vize alir miyim?

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Merhaba, Ocak ayındaki seyahatiniz için Ekim ayında vizeye başvuru yapmayın. Çünkü arada çok uzun zaman var. Aralık sonuna doğru başvurunuzu yapın. Vize başvurusu yaparken ayrıca bir mektup yazıp bu durumu belirtmenizde fayda var. Sevgiler

 45. Yağmur diyor ki

  merhaba, sizden çok acil bir ricam olacak. Öğrenciyim, ilk defa schengen vizesine başvuracağım(Hollanda). 8 günlük seyahat olacak kendi hesabımda 4 bin TL var ancak yine de ablamı sponsor göstereceğim. Kendisi çalışan. 3aylık bordro işe giriş kağıdı 4A hizmet dökümü alındı ancak buna istinaden bir de şirket sahibinden izin yazısı gerektiği söyleniyor çoğu forumda ancak ablam sponsor olacak seyahat etmeyecek yani bu izin belgesi sadece kendisi için alacağı bir şey olmaz mı? Arkadaşıma babası sponsor olacak birlikte basvuracağız yoksa hiç riske atmadan bende babasını mı sponsor göstereyim? Bu evrak çok sorun olur mu nolur yardım edin periembe randevu var

 46. Can diyor ki

  Merhabalar. Ben gectigimiz yaz tatilinde Fransa’ya vize basvurusunda bulundum. Universite ogrencisi olmamama rahmen vizem geri donecegim dusulmemesinden dolayi reddedildi. Vizem basvurumu halamin goderdigi davertiyeyle yapmistim. Simdi tekrar vize basvurusu yapmak istiyorum ama bu sefer basvurumu otel rezervayonuylayapmak istiyorum. Sicze bu durum rekrardan vize reddime sebebiyet verebilir mi?

 47. Ozan diyor ki

  Merhaba. Ben geçtigimiz yaz Fransa’ya vize basvurusu yaptim. Vizem geri donecegime dair bir kanit sunamadigim ve seyahat nedenlerimi kanitlamadigim icin reddedildi. Vize basvurumu halam ravetiyeye gondererek gerceklestirdim. Simdi ara tatilde 20 gunluk bir tatil planliyorum. Ama bu sefer vize basvurusunda ucak bilet rezervasyonuyls yapmao istiyorum. Davetiyemin yanina ekstra olarak halamlarda kalmayacagimi onlara uzak olan Paris’te kalacagimi halamlarinda oraya gelecegini yazmayi dusunuyorum. Sizce mantikli mi? Ayrica unibersite ogrencisiyim. Sizcebir kere davetiye ile basvuru yapip red almisken simdi otel rezervasyonu ile yapmam sikinti yaratir mi?

 48. Tuba diyor ki

  Merhabalar. Öncelikle paylaşmış olduğunuz bilgiler için teşekkürler. Benim izin dilekçesi ile ilgili bir sorum olacak. Son vizemi fransadan 6 aylık aldım tekrar vize başvurusunda bulunacağım uzun süreli olmasını istiyorum. Ben asgari ücretten sigortalı görünüyorum fakat maaşım daha yüksek bunu izin dilekçesinde detaylı bildirmeye gerek var mi yoksa sadece maaş bilgilerimi yazmam yeterli mi? Daha önce ki vize başvurumda bunları belirmemiştim. Ssk hizmet dökümünü mu yoksa banka dökümünü mu baz alıyorlar?

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Bence resmi kayıtlarda maaşınız ne ise onu gösterin.

Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresin yayımlanmayacak.