Seyahatlerimizi nasıl planlıyoruz?

Not defterimde yazılacak gezi rehberi temalı yazılar varken ben sizlere seyahatlerimizi nasıl planladığımızı anlatmak istiyorum. 6 yılı aşkın süredir çift olarak seyahat ediyoruz ve aramızdaki görev paylaşımı zamanla oluştu. Birlikte seyahat etmeye ilk başladığımızda her yıl 18 ülke falan görmüyorduk tabii ki. Yılda 1 belki 2 kere yurt dışına seyahat ediyorduk ve çok uzun süre önceden planlamasını yapıyorduk. Zamanla gelirimiz arttıkça ve önceliklerimizin yerini değiştirdikçe daha sık seyahat etmeye başladık. Her ay en az bir kere seyahat etmeye başladıkça da planlama için çok fazla vaktimiz olmuyordu. Dolayısıyla bu seyahat rutinimiz bize farkında olmadan bazı görevler vermeye başladı. Şimdi gelin size o seyahatleri nasıl planladığımızı anlatayım.

Nereye gidelim?

Biz nereye gideceğimizi genellikle ucuz uçak biletini bulduğumuz yere göre belirliyoruz. Bir de benim yakın gelecekte “görmezsem ölürüm” dediğim örneğin Petra gibi bazı destinasyonlar oluyor. Bunun haricinde oturup “ay hadi şuraya gidelim” gibi bir durumumuz yok. Bu kısımdaki tek sorun genellikle “şurayı görmezsem ölürüm” diyen taraf ben oluyorum ve seyahati tamamen benim istediğim destinasyona göre organize ediyoruz. Bir süre sonra hep benim istediğim yerlere gidiyoruz gibi bir durum oluyor. O yüzden sevgili sevgilime görev verdim ve dedim ki sen de görmezsem ölürüm diyeceğin yerler bul! :)

img_5899

Uçak bileti

Bundan birkaç yıl önce havayolu şirketlerinin kampanyalarını deli gibi takip edip inanılmaz ucuz uçak bileti bulup, Cemal’i arayıp “çok ucuz uçak bileti buldum n’olur şu bileti alalım” diyordum. O da ilk başlarda “zaten şu bileti almadık mı?” diyordu. Aramızdaki geçen seyahat temalı iletişimin ne büyük bir evrim geçirdiğini görüyorsunuz değil mi? Neyse biz genellikle o bulduğum biletleri alıyorduk. Uçak bileti bulma konusu ilk başlarda benim görevimdi fakat son 2 yıldır ikimizin ortak görevi olduğunu söyleyebilirim :)

Nerede kalalım?

Her ne kadar sevgilim bu konuda çaba gösteriyorsa da nerede kalacağımızı bulma kısmı benim görevim. Çünkü seyahat ederken beni en çok motive eden şeylerden biri nasıl bir yerde konaklayacağımız. O güzelim evleri, otelleri, odaları genellikle ben buluyorum ama tabii ki kafama göre rezervasyon yaptırmıyorum. Bir mailin gövdesine bulduğum evlerin linklerini yapıştırıp Cemal’e yolluyorum. Sonra birlikte liste üzerinden geçiyoruz ve karar veriyoruz :) Ben bazen “off neden ben hep güzel yerleri bulmakla görevliyim, sen neden güzel bir yer bulamıyorsun”diye kızsal triplerimle saçmalıyorum. Neyse ki sevgilim çocukla çocuk olmuyor.

img_1018

Nerede ne yiyelim?

Yemek konusu ikimiz için de çok önemli çünkü yine en büyük motivasyon kaynağımız seyahat edeceğimiz yerlerde yiyeceğimiz yemekler. Cemal’in bana süpriz yaptığı seyahatler dışında gideceğimiz yerlerde hangi restoranlarda ne yiyeceğimiz konusu da bende. Yerel lezzetler ve yine turistik olmayan restoranları bulmak için bildiğim tüm kaynakları didik didik yapıyorum, okuyorum ve notlar alıyorum. Daha sonra bu notlar üzerinden seçimlerimizi birlikte yapıyoruz.

dunya-benim-evim

Nereleri gezelim?

Seayaht edeceğimiz yerle ilgili araştırmayı birlikte yapıyoruz. Göreceğimiz yerleri ise gideceğimiz şehirde görülmesi gereken olmazsa olmaz yerler, benim ilgili alanlarım ve Cemal’in ilgi alanları belirliyor. Mesela ben bit pazarlarını ve ikinci el dükkanları gezmeye bayılıyorum fakat Cemal o küf ve naftalin kokusundan hiç hoşlanmıyor ve “ben seni kapıda bekleyeyim” diyor :) Fakat birbirimizin ilgi alanlarına saygı duyuyoruz, ortak noktada buluşuyoruz.

amman-guvenli-mi

Yanımıza ne kadar para alacağız?

Hangi ülkeye gidiyoruz, euro mu almalıyız dolar mı, nereden alacağız, nerede taşıyacağız gibi konular tamamen Cemal’de. Oturur hesap yapar, ne kadar nakit taşıyacağımızı belirler, bankaya gider ve ihtiyacımız olan dövizi alır, bazen kredi kartını kullanmamız gerektiğini söyler öyle ki bana sadece kaybolursam üzerimde bulunsun diye 50 euro ya da 50 dolar gibi bi para verir gerisi hep ondadır :)

Seyahat kitini kim hazırlıyor?

Normalde bu seyahat kitini hazırlamak benim hali hazırda işimken ilişkimizde bu görev de Cemal’e kalmış durumda :) Cemal seyahate çıkmadan önce ikimiz için de online check in yapıp, mobil boarding pass’lerimizi hazırlıyor. Bununla birlikte tüm seyahat notlarımızın, pasaportumuzun, konaklayacağımız yerin çıktılarını alıp bir dosya yapıyor. Tabii ki kaybederim diye bu dosyayı bana teslim etmiyor. Hatta uçakta “ver okuyayım biraz” dediğimde bile sakın uçakta unutma diyerek veriyor. Artık nasıl deneyimlerimiz olduysa?!

malta-gezi-rehberi

Bavulu kim hazırlıyor?

Herkes kendi bavulunu hazırlıyor ama Cemal bu konuda bana çok destek oluyor. Çünkü bavul yerleştirme görevi de Cemal’in. Ben alacağım her şeyi katlayıp yatağın üzerine koyuyorum sonra Cemal onları bavuluma yerleştiriyor. Çünkü ben yerleştirmeye çalıştığımda olmuyor, sığmıyor. Cemal’in hayran olduğum analitik zekası yine imdadıma yetişiyor :)

Harita kullanımı ve rotanın çizilmesi

Cemal burdan sağa dönüyoruz dediğinde sola dönen biri olarak bu görev tamamen Cemal’in. Yön duygum o kadar zayıf ki! Harita desenli her şeye bayılıyorum fakat o haritaya bakıp, hiçbir şey anlamıyorum. Tüm seyahat boyunca o haritayı bir kere bile elime almıyorum zaten. Yön duygum olmayınca rotayı da ben çizemiyorum tabii ki. Gittiğimiz şehirdeki tüm planlamayı Cemal yapıyor. Seyahat öncesinde yaptığımız listeyi haritaya yerleştiriyor, yollar çiziyor, kestirmeler buluyor. O kadar güzel kullanıyor ki haritayı sanki oranın yerlisi oluyoruz bir anda! Seyahat etmeyi bu kadar çok sevip harita kullanamamak çok komik değil mi? Resmen Cemal olmasa biterim! Canım sevgilim, haritalar sana emanet.

seyahat-planlama-nasil-yapilir

Zamanlama

Bana kalsa bu zamana kadar 676902 kere uçak kaçırmıştık. O yüzden Cemal bu işi de bana bırakıp risk almıyor. Havaalanına ne zaman gideceğiz, evden ne zaman çıkacağız, kaçta nereye varacağız gibi konuların hepsi onda. Ben o ne derse uyuyorum. Şaka şaka bazen çok biliyormuş gibi şu saatte evden çıkalım diyorum. Neyse ki pek umursanmıyorum.

Ne kadar para harcadık?

Mesela bir Pazar sabahı kahvaltısında Cemal’e iki yıl önce gittiğimiz bir şehirde ne kadar para harcadığımızı sorsam bana en fazla 5 dakika içinde cevap verir. Çünkü her şeyi excele kaydediyor ahahahah :) Bu zamana kadar çıktığımız seyahatlere ait harcamaların hepsi kayıtlı. Benim ise bu kısımla pek alakam yok. Nereye ne kadar harcadık, o seyahat bize ne kadara mal oldu, ay sonu ne kadar ödeme yapacağız gibi konuların hepsi sevgilimde :)

ibizaya-nasil-gidilir

Çift olarak seyahat etmek tabii ki çok güzel ama gördüğünüz üzere görev paylaşımı da çok önemli. Bir diğer önemli olan şey ise çiftler arası uyum. Biz kişilik olarak birbirimize hiç benzemesek de birbirimiz ile uyumlu bir ilişkimiz var. Seyahat ederken ikimiz de çok erken saatte güne başlayıp, saatlerce yürümekten hiç şikayet etmiyoruz. O yüzden seyahatlerimiz gerçekten çok güzel geçiyor. Bu tip konularda hiç tartışmıyor enerjimizi güzel anlara saklıyoruz.

Sizde planlamalar ne durumda?

Dünya benim evim’i facebooktan ve instagramdan takip edebilirsiniz :)

Seyahatte sevgililer arasında tartışmaya neden olan 10 şey yazım için tıklayınız.

Bunları da okumak isteyebilirsin
3 Yorum
 1. Adımadımgurme diyor ki

  İş bölümünüzü çok beğendim, düzenli seyahat etmeyi kafaya koyan herkese yol gösterecek ve fikir verecek güzel bir rehber olmuş. Kaleminize sağlık.

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Merhaba, Çok teşekkür ederim. Birilerinin işine yarayacak olması bizim için büyük mutluluk. Çok sevgiler

 2. ilayda diyor ki

  merhabalar. blogunuzla yeni tanıstım. bir kısmını okuyabildim. kaleminize saglık. cok içten ve guzel bir yazımınız var. bizde de durum biraz aslında tam tersi. her seyi ben yapıyorum. ama tabi severek yapıyorum. bayılıyorum gezi planlamaya. bir tek valiz hazırlamıyorum. e o kadarını da yapsın yanı dimi :D
  Size de bol gezmeler diliyorum :D

Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresin yayımlanmayacak.