Neden Güney Afrika?Why South Africa?

Aslında her şey sadece bir hayal ile başladı.

2015 yılının başlarıydı. Cemal ile soğuk bir kış akşamı Çengelköy’de, deniz kenarında yürüyorduk. Sonra birden “2015 yılında şunu mutlaka yapmak istiyorum dediğin bir şey var mı?” diye sordum. Konuşmaya başladık. O da aynı soruyu bana sordu. Hiç düşünmeden ağzımdan “burası kışken ben yazda olmak istiyorum” dedim. Her ne kadar o an hiç düşünmediğimi de söylesem aslında bilinçaltımda bir yerlere attığım bir hayal olmalıydı ki birden ağzımdan çıkıverdi.

Şimdi, bu yazıyı yazarken şunu görüyorum; ben, o an ağzımdan çıkan o hayali gerçekleştirmek üzere kendime söz vermişim yoksa birkaç zaman sonra eve gelip Cemal’e Güney Afrika’ya gidelim demezdim.

Peki, Neden Güney Afrika?

Güney Yarım Küre’nin herhangi bir şehrinde de mevsim yaz iken neden Güney Afrika? Cevabı yok. Bilmiyorum. Güney Afrika’ya gidelim derken Güney Afrika’nın başkenti neresi, şehirleri nereler, nasıl bir coğrafya hiçbir şey bilmiyordum. Tek bildiğim şey Güney Yarım Küre’de olduğu ve İstanbul’da kış yaşanırken, orada yazın yaşandığıydı. Aslında en başa dönecek olursak. Neyi hayal etmiştim? Burası kışken, yazda olmayı hayal etmiştim. Bu hayalimin ağzımdan çıktığı andı. Sonra ne oldu? Eve geldim ve Güney Afrika’ya gidelim dedim. Neden? Çünkü orada yaz. Aslında hayal etmek ve hayali gerçekleştirmek sandığımızdan daha basit çünkü evrene yaydığımız enerji, hayalimizi aklımızda canlandırmak, içimizdeki tutku ve olumlu düşünce tüm bu süreçte bize yardım ediyor.

O an belki Güney Afrika’yı seçmemin hiçbir sebebi yoktu ama şimdi Güney Afrika seyahatinin hayata bakış açıma kattıklarını düşündüğümde sebebini görebiliyorum.

Heyecanlı bir şekilde uçak beklerken...
Heyecanlı bir şekilde uçak beklerken…

Güney Afrika’ya Nasıl Gidilir?

Cemal de Güney Afrika’ya gitme konusunda benimle hem fikir olunca o zaman bilet bakalım dedik. Bu arada aylardan Şubat ya da Mart’tı. Haritayı açıp iki şehir belirledik. Cape Town ve Johannesburg. Ne bu iki şehir hakkında bir şey okuduk ne de Güney Afrika ile ilgili. Türk Hava Yollarının web sitesini açıp Türk Hava Yollarının her iki şehre de uçtuğunu görünce Cape Town’a gidip, Johannesburg’tan dönmeye karar verdik. İki kişi için gidiş-dönüş 5000 liraya bilet bulunca rezervasyon yaptırdık. Zira aylar sonra bu biletin 21.000 liraya çıktığını görünce tam da bize yakışan bir hareket yapmışız deyip mutlu olduk.

Rezervasyon Nisan ayında bitiyordu ve Nisan ayında yine gideceğimiz yere ait hiçbir şey okumadan biletlerimizi satın aldık.

Biraz Araştırınca…

Geçtiğimiz yıl 18 ülkeye seyahat planlayınca Güney Afrika seyahatini araştırmak yazı buldu. Haziran ya da Temmuz gibi yavaş yavaş okumaya başlayınca Güney Afrika ile ilgili okuduğum her şey beni korkutmaya başladı. Brezilya’dan sonra dünyanın en riskli en tehlikeli şehri olarak tanımlanan Johannesburg’a okuduklarımıza kalırsa asla gitmemeliydik. Okuduğum bloglarda şehrin güzelliğine dair hiçbir şey yazmıyordu. Yazılanlar bu ülkenin ne kadar tehlikeli olduğuyla ilgiliydi. Öyle ki hava karardığında dışarıda olmamalıydık, arabayla kırmızı ışıkta dahi durmamalıydık ve arabamızın camını kesinlikle açmamalıydık… Tüm bu olumsuzlukları okuduktan sonra itiraf etmeliyim ki yanlış bir seçim yaptığımı düşündüm. O kadar çok kötü bilgiye maruz kaldık ki lokasyonu değiştirmeye karar verdik. Nerelere gidebiliriz diye düşünürken bir anda kendimizi “Neyse ne! Gidip kendimiz deneyimleyelim” derken bulduk. Şimdi iyi ki diyorum. İyi ki okuduklarımızın etkisiyle Güney Afrika’ya gitmekten vazgeçmemişiz.

12 saat dile kolay :)
12 saat dile kolay :)

Peki, bu kötü ün nereden geliyor?

Sosyal medya sayesinde Cape Town’a gitmiş birini buldum ve hemen yazdım. Bana ilk söylediği şey “dünyanın en güzel insanlarının olduğu bir yere gidiyorsun” oldu. Hiç olumsuz bir şey söylemedi, ben de sormadım. Kendisi de çok sık seyahat etmesine rağmen bu zamana kadarki en iyi seyahatinin Cape Town’a olduğunu söyleyince yüzüm güldü ve artık heyecanlanmaya başladım.

Sonra bir gün takip ettiğim Seyahat Blogları Topluluğunun Facebook sayfasında Johannesburg ile ilgili bir yazı okudum. Yazıda Johannesburg’un ne kadar tehlikeli olduğundan vs. bahsetmişti. Merakla mesaj attım. Dedim ki orada başına bir şey geldi mi? Kötü bir deneyim yaşadın mı? Ya da ne bileyim gerçekten bu kadar tehlikeli bir yer mi? Cevap çok komikti. Zira hiçbir kötü deneyim yaşamadığını ama yine de tehlikeli olduğunu yazdı. Hatta şehri oralı biriyle gezmem gerektiğini, tek başıma sokakta yürüyemeyeceğimi… Bence bu tabiki benim düşüncem ama gezgin insan diğer insanlara ilham olmalı. Yüreklendirmeli, bak sen de yapabilirsin demeli, bunu hissettirmeli. Kötü bir deneyim yaşadıysa tabiki paylaşabilir ki o da hayatın bir parçası zaten. Kendi yaşadığımız şehirde bile ne kötü deneyimlerle karşılaşıyoruz üstelik aynı dili aynı kültürü bazen aynı işi aynı okulu paylaştığımız insanlarla. Ama eğer hiç kötü bir deneyim yaşamadıysan bu kadar kötü anlatmamalısın bence. Zira bu negatif yorum ile ister istemez yine acaba doğru mu yapıyoruz diye düşündüm.

Bu kötü ün Güney Afrika’nın karanlık tarihinden geliyor. Fakirlik ve zenginliğin en uçlarda yaşandığı bu ülkede Afrikalılar Avrupalılar tarafından yıllarca ezilmiş, sömürülmüş ve ayrıştırılmış. Güney Afrika tarihinden farklı bir yazıda daha detaylı bahsedeceğim. Fakat siyah halk bu kadar sömürülünce fakirlikten, açlıktan, beyazlara duyulan nefretten dolayı uzun yıllar şiddet dolu geçmiş. Fakat artık Güney Afrika öyle bir yer değil.

Biz Güney Afrika’da 14 gün geçirdik. Şunu söyleyebilirim ki hem Cape Town hem de Johannesburg İstanbul’dan daha güvenli şehirler. Biz bu 14 günde Avrupa’da yaşadığımız dolandırıcılıkların birini bile yaşamadık. Kırmızı ışıkta da durduk, camımızı da açtık, akşam sokaklarda da yürüdük. Başımıza hiç kötü bir şey gelmedi. Hiç kötü bir deneyim yaşamadık. Johannesburg’taki Soweto teneke şehrine bile gittik ve orası da dâhil olmak üzere okuduklarımızın birini bile yaşamadık. Güney Afrika’ya giderseniz ya da gitmek istiyorsanız ya da gideceksiniz ve yolunuz bir şekilde bu yazı ile buluştuysa söyleyebileceğim tek şey şu; dünyanın her şehrinde bir tehlike vardır. Paris’te de, Berlin’de de, İstanbul’da da. Güney Afrika’da daha farklısı ile karşılaşmayacaksınız. Dünyanın en güzel gülümseyen insanlarından bir zarar gelmez.

hayallerinin-peşinden-git

Ve hayalin gerçekleştiği o an

12 saatlik ilk uzun uçuştan sonra Güney Afrika’daydık. Uçağın merdivenlerinden inerken üzerimdeki kalın giysileri bir bir çıkartıyordum. Aylardan Aralık’tı güneş yüzüme yüzüme vuruyordu. 1 yıl sonra hayalim gerçekleşmişti. Yazdaydım…

Hayal edin, bahaneler üretmeden hayalinizi gerçekleştirin bu mümkün…

follow-your-dream

Dünya benim evimden sevgiler

Dünya benim evim’i facebooktan, instagramdan ve twitterdan takip edebilirsiniz.

Hayatta Hiçbir Şey Tesadüf Değildir yazım için tıklayınız.

Barnard, Rosie ve Kızları yazım için tıklayınız.

Not: Kapak fotoğrafı www.charmingasiotour.com’dan alınmıştır.

Bunları da okumak isteyebilirsin
11 Yorum
 1. Esra diyor ki

  Yüreklendirici yazınız için teşekkürler :) Ben de biraz araştırayım dedim ve karşılaştığım şeyler hep uyarılar oldu maalesef. Ben de yakın bir zamanda yola çıkıyorum ve sizin yazınız iyi geldi doğrusu. Yolunuz hep açık olsun, sevgiler <3

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Merhaba Esra, Size cesaret verdiyse ne mutlu bana :) İnanın okuduklarınızla ilgisi yok, dünyanın en güzel coğrafyasına gidiyorsunuz. Gidince göreceksiniz. Sevgiler :)

 2. Muge Bakht diyor ki

  Merhabalar,

  Geziniz sırasında Guney AFrica icinde nasıl seyahat ettiniz? Araba mı kiraladınız yada uçakla mi gezdiniz?

  Sevgiler,

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Cape Town’da araba kiraladık. Direksiyon sağ tarafta olduğundan ilk 2 gün biraz zorlandık fakat sonra alıştık ve hiçbir sıkıntı yaşamadık. Cape Town’dan Joburg’a uçakla geçtik. Johannesburg’ta 2 gün kaldık ve yine araba kiraladık. Çünkü toplu taşıma ağı çok iyi değil. Fakat uber çok aktif kullanılıyor.

   Sevgiler

   Öznur

 3. EMRAH diyor ki

  Merhabalar bizde esimle 2 kisi aralikta johanessburg a bilet almistik simdi planlama yapacakken suc tecavüz vb seyleri okuyunca korktuk acikcasi
  7 gecemiz var
  Aslinda 2 gece johanesburg 2 gce durban 3 gece cape town düşünüyordum ama oliyunca sokakta gezilmez aksam 5 ten sonra otelde oturum vb seyler farkli bir plana itiyor.
  3 gun kruger de safari sonrasinda 3 gun zimbabwe ya da zambiya da victoria falls diye düşündük sizin onerileriniz melerdir
  Gidilesi bir yermidir. Güvenlik siz ordayken nasildi problem yasadinizmi.
  Hangi sehirleri gordunuz ulaşım nasil taxilere bile guven olmiyor yaziyor.

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Merhaba, Güney Afrika ile ilgili yazdığım tüm yazıları okumanızı tavsiye ederim. Bu sorduğunuz soruların hepsinin cevabı yazılarımda var. Biz geçen yıl gidip 2 hafta kaldık. Doyamadık bu yıl Aralık’ta tekrar gidiyoruz. Sevgiler.

 4. ahmet oğuz zenginal diyor ki

  sanırım şu anda G.Afrika dasınız Ocak ayında bende eşimle gideceğiz. Yazdıklarınız çok güzel Bizde yazılanları okuyunca vazgeçmeyi düşündük. Bir şey sormak istiyorum Uber hakkında detaylı bilginiz var mı? Veya detaylı bilgiye nereden ulaşırım? şimdiden teşekkürler.

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Merhaba, Şuan Güney Afrika’da değilim ama bu gece gidiyoruz. Blogtaki tüm yazılar ilk Güney Afrika seyahatimden. Biz döndükten iki hafta sonra yeniden Cape Town’a bilet aldık ve 1 yıldır beklediğimiz seyahat sonunda geldi çattı çok heyecanlıyız :)

   Gitmeden UBER uygulamasını indirin ve kredi kartı bilgilerinizi girin. Oraya gittiğinizde uygulamayı açın ve kullanın, çok kolay ve asla asla asla vazgeçmeyin. Dünyanın en güzel deneyimlerinden birini yaşayacaksınız.

   Çok sevgiler

   1. ahmet oğuz zenginal diyor ki

    bu seyahatte Durban varmı?

    1. Dünya BenimEvim diyor ki

     hayır, yok.

 5. veli devekaya diyor ki

  Merhabalar; Aracımla eşimle birlikte Fasdan girerek Güney Afrikaya oradadanda Mısıra gideceğiz aradaki ülkeleri yazmadım.
  Güney Afrika için çok olumsuz şeyler okuduğumdan G.Afrikaya girmekten vaz geçmiştim. Sizin yazınızı okuduktan sonra hayret içinde kaldım şaşırdım doğrusu ne yapacağımı şaşırmış vaziyetteyim.
  Tavsiyeleriniz bizim için çok önemli. Teşekkür eder, saygılar sunarım.

Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresin yayımlanmayacak.