Amerika Vizesine Nasıl Başvurulur?

Amerika vizesine başvurmak uzun zamandır aklımızdaydı ama bir türlü aksiyona geçmiyorduk. Belki de Amerika’ya gitme hayalimiz ve planımız olmadığından gideceğimiz zaman başvururuz zaten diye düşünüyorduk. Fakat ülkemizde yaşanan sıkıntılardan sonra Amerika’ya gitmesek de vizemiz olsun dedik ve Amerika vize başvurusunda bulunduk. Bugün vize görüşmemiz vardı ve onaylandı. Ben de Amerika vizesine nasıl başvurulur ve bu işin püf noktaları nelerdir gibi bilgileri deneyimlerime dayanarak paylaşmaya karar verdim.

Amerika vize başvuru süreci 4 kısımdan oluşuyor.

 1. Amerika vize başvurusu için form doldurmak
 2. Formu doldurduktan sonra Amerikan vize randevusu almak
 3. Randevu günü Amerikan Başkonsolosluğuna vize mülakatına gitmek
 4. Eğer Amerika vizeniz onaylanırsa PTT’den pasaportunuzu teslim almak

Amerika vize başvurusu için online formu doldurmadan önce yapılması gerekenler:

Amerika vizesi için ilk adım vize başvuru formunu doldurmak fakat bu formu doldurmaya başlamadan önce yapılması gereken birkaç şey var.

 • Formun ilk kısmı kişisel bilgilerle ilgili. Bu yüzden yanınızda mutlaka pasaportunuzu bulundurun.
 • Formun ikinci kısmı seyahatle ilgili. Bu kısımda sizden konaklama ve uçuş bilgileri isteyecek. Bu yüzden formu doldurma kısmına geçemden önce Booking.com üzerinden %100 iptal edilebilir bir konaklama rezervasyonu ve THY’nin web sitesinden uçuş rezervasyonu yaptırın.
 • Formun üçüncü kısmı ailenizin kimlik bilgileri ile ilgili. Bu yüzden anne, baba ve eşinizin kimlik bilgilerini yanınızda bulundurun.
 • Formun son kısmında sizden beyaz fonda çekilmiş, 5×5 boyutlarında bir fotoğraf yüklemeniz istenecek. Eğer bilgisayarınızda bu şartlara uygun fotoğrafınız varsa yükleyin, yoksa randevu günü konsolosluğa giderken yanınızda mutlaka 1 tane fotoğraf götürün.

Amerika vizesi için online vize başvuru(DS-160) formu nasıl doldurulur?

Amerika vizesi başvuru sürecinde beni en çok geren şey kulaktan dolma bilgilerle edindiğim formun ne kadar uzun ve zor olduğu idi. Fakat formu doldurunca bu denli önyargılı olmamam gerektiğini birkez daha deneyimlemiş oldum. Çünkü Amerika vizesi formunu doldurmak gerçekten çok kolay.

Online vize başvuru formunun adı DS-160. DS-160 online formunu şu adresten doldurabilirsiniz.

Linke tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek.

amerika-vizesine-basvuru-nasil-yapilir-1

Bu sayfada yapılması gerekenler:

 1. Üst sağ kısımda dil seçeneği var. Dil seçeneğini Türkçe de seçebilirsiniz İngilizce de. Fakat eğer İngilizce biliyorsanız size tavsiyem İngilizce dilini seçin.
 2. Orta sağ kısımda başvuru yapacağınız şehri işaretleyin.
 3. Son olarak alt sağ köşede “start an application” yani “başvuruya başla” butonunu tıklayın.

DS-160 formunu Türkçe doldurabilir miyim?

Hayır, dolduramazsınız. DS-160 online vize başvuru formunu İngilizce doldurmanız gerekiyor ve Türkçe karakter kullanmamanız gerekiyor.

Sonrasında sistem sizi bir sonraki sayfaya yönlendirecek ve karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek.

amerika-vizesine-basvuru-nasil-yapilir-2

Bu kısımdaki en önemli şey size verilen başvuru numarasını bir yere kaydetmeniz. Çünkü sistem DS-160 online formu doldururken sizi dışarı atabilir. Tekrar sisteme girmek istediğinizde ise başvuru numaranızı yazmanız gerekiyor.

Sayfanın en alt kısmında bir güvenlik sorusunu seçip, cevaplamanız gerekiyor. Burada verdiğiniz cevabı unutmazsanız iyi olur :) Çünkü sisteme her girdiğinizde başvuru numaranızla birlikte bu güvenlik sorusunu da cevaplamanız gerekiyor.

DS-160 online başvuru formunun bundan sonrasındaki kısmını yeni bir başvuru formu doldurmam gerektiği için görsellerle yazmayacağım fakat püf noktaları paylaşarak işinizi kolaylaştıracağım :)

DS-160 online vize başvuru formunda karşınıza çıkacak bölümler:

 • Personal, Address, Phone, and Passport/Travel Document Information: İsim, soyisim, cinsiyet, medeni durum, doğum tarihi ve yeri, uyruk, TC kimlik no, adres, telefon numarası, e mail adresi, pasaport no, pasaport veriliş ve bitiş tarihi gibi bilgiler soruluyor.
 • Travel Information: Bu kısımdaki en önemli nokta “Purpose of Trip to the U.S.” yani “Amerika’ya gidiş sebebi nedir?” sorusu. Eğer siz de benim gibi turistik seyahat ediyorsanız “TEMP. BUSINESS PLEASURE VISITOR (B)” yani “Geçici iş veya turistik ziyaretçi” seçeneğini işaretlemelisiniz. Bunu yaptıktan sonra “specify” yani “tanımla” diyerek bir soru daha çıkacak. Bu soruyu “BUSINESS & TOURISM (TEMPORARY VISITOR) (B1/B2)” yani “İş veya turistik (geçici ziyaretçi)” şeklinde cevaplayın. Bunun dışında seyahat tarihleri, konaklayacağınız yer, size eşlik edecek biri varsa onun bilgileri gibi bilgiler soruluyor.
 • U.S. Contact Information:Bu kısımda konaklayacağınız otelin bilgileri soruluyor.
 • Family Information: Anne, baba ve eş eğer varsa çocuk gibi aile üyelerinin doğum tarihi ve yeri bilgileri soruluyor.
 • Work/Education/Training Information: Mevcut iş, bir önceki iş, meslek, iş adresi, okul bilgileri, konuştuğunuz diller, daha önce gittiğiniz ülkeler ve erkekler için askerlik bilgisi gibi sorular soruluyor.
 • Security and Background Information: Sizi tanımaya yönelik güvenlikle ilgili bilgiler soruluyor.
 • Location Information: Başvuru yapacağınız yer bilgisi soruluyor.
 • Preparer of Application: Başvuru formunu hazırlarken birinin size yardım edip etmediği bilgisi soruluyor.

Tüm bu kısımları doldurduktan sonra yukarıda da bahsettiğim gibi sistem uygun şartlarda fotoğraf yüklemenizi istiyor. Eğer uygun şartlarda fotoğrafınız yoksa “fotoğraf yüklemeden başvuruyu tamamla” butonunu tıklayarak online başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Önemli! DS-160 online başvuru formunu %100 doğru bilgilerle doldurmanız gerekiyor. Amerika Başkonsolosluğunu en ufak bir şüpheye düşürmemeniz vizenizin onaylanması açısından önemli. Bir diğer önemli nokta ise DS-160 formunda doldurduğunuz her kısmı kaydederek ilerlemeniz çünkü sistem sizi birkaç kere atacak ve eğer o kısmı kaydetmediyseniz yeniden doldurmanız gerekecek. Kafayı yememek için bölümleri kaydetmeyi unutmayın :)

DS-160 formunda bir bilgiyi yanlış doldurdum, ne yapmam lazım?

Formu ibraz ettikten sonra hatalı veya yanlış bir bilgi verdiğinizi farkederseniz yapmanız gereken şey Ankara için şu, İstanbul için şu adresten Amerika Başkonsolosluğu ile iletişime geçmeniz.

Amerika vize görüşmesi için randevu nasıl alınır?

DS-160 formunu doldurduktan sonra şu linke gidip başvur butonuna tıklayın.

amerika-vizesine-basvuru-nasil-yapilir-3

Başvur butonuna tıkladıktan sonra karşınıza aşağıdaki ekran gelecek. Bu soruyu hayır diyip, geçin.

amerika-vizesine-basvuru-nasil-yapilir-4

Daha sonra karşınıza aşağıdaki ekran gelecek. ABD Göçmen Olmayan Vize Başvurusu (DS-160) formunu doldurdum ve vize başvurusu yapmam gerekiyor durumunu seçin ce devam et butonuna tıklayın.

amerika-vizesine-basvuru-nasil-yapilir-5

Bir sonraki ekranda kullanıcı hesabı oluşturmanız gerekiyor. Hesap oluşturduktan sonra DS-160 formunuzun onay numarasını girin ve pasaport hazır olduğunda teslim almak istediğiniz PTT şubesini seçip, Göçmen Olmayan Vize başvuru ücretini (160 dolar) kredi kartı ile ödeyin ve konsolosluk randevunuzu alın.

Amerika Başkonsolosluğu’na giderken dikkat edilmesi gereken şeyler nelerdir?

Amerika vize başvuru formunu doldurup, randevu aldıktan sonra üçüncü adım Amerika Başkonsolosluğuna vize mülakatına gitmek. Mülakatla ilgili deneyimlerimi paylaşmadan önce, öncesinde dikkate edilmesi gereken noktaları paylaşacağım.

 • Amerika vize mülakatına giderken yanınızda götürmeniz gereken en önemli 3 şey: DS-160 formunuzun kopyası, 1 adet beyaz arka fonlu 5×5 fotoğraf ve pasaportunuz. Bunun dışında destekleyici belgelerimi götüreyim mi diye sorabilirsiniz. Ben işimi şansa bırakmak istemediğim için ve vize konularında çok hassas olduğum için destekleyici evraklarımı da götürdüm. Fakat DS-160 form, pasaport ve fotoğraf dışında hiçbir şey görmek istemediler. Yine orada bulunduğum süre boyunca gördüm ki birkaç kişiden destekleyici evrak göstermelerini istediler. Bence risk almayın ve yanınızda götürün.
 • Peki, yanımda hangi evrakları götüreyim? Banka hesap dökümü, maaş bordrosu, konaklama ve uçak konfirmasyonları, çalıştığınız yeri kanıtlaması adına çalışma belgesi gibi evrakları yanınızda götürmeniz iyi olur.
 • Amerika Başkonsolosluğu’na araba ile gidiyorsanız arabanızı park edebileceğiniz tek yerin değnekçiler tarafından zaptedildiğini bilmenizde fayda var. Park yeri bulacağım diye hiç uğraşmayın çünkü değnekçiler tüm sokağı kendi malıymış gibi kullanıyor. Tarife ücreti fiks 10 lira.
 • Amerika Başkonsolosluğu’na girişte yanınıza hiçbir elektronik alet alamıyorsunuz. Buna telefon da dahil tabii ki. O yüzden eğer araba ile geldiyseniz elektronik eşyalarınızı arabada bırakın. Eğer araba ile gelmediyseniz konsolosluğun karşısında eşyalarınızı bırakabileceğiniz cafeler var. Emanet ücreti olarak 5 lira alıyorlar.
 • Diyelim ki fotoğraf çektirmeyi unuttunuz panik olmayın. Konsolosluğun karşısında fotoğraf çektirebileceğiniz yerler var. Fiyatı hakkında bir bilgim yok ama eminim fırsatçılık yapıyorlardır. O yüzden siz fotoğraf çektirmeyi unutmayın :)
 • Amerikan Başkonsolosluğu’na randevu saatinizden yarım saat önce gelin. Bizim randevumuz saat 8.00’deydi ve 7.30’da sıraya girdik.

Amerika vizesi mülakatı nasıl gerçekleşiyor?

Amerika Başkonsolosluğu’na vardığınızda binanın girişindeki sıraya girin. Burada güvenlik görevlisinin kontrolünden geçtikten sonra sırada bir görevli pasaportunuzu ve fotoğrafınızı kontrol etmeye gelecek. Bu kontrolden sonra ise bir başka görevli pasaportlarınızı alıp randevunuz olup olmadığını teyid edecek. Daha sonra sıralı bir şekilde x-rayden geçeceksiniz ve asansörle vize başvuru bölümüne çıkacaksınız. Burada bir görevli pasaport, fotoğraf ve DS-160 form kontrolü yapacak ve sonra size bir numara verecek.

ÖNEMLİ! Numara sistemi sıralı değil dolayısıyla dikkatiniz numaratörde olsun.

Sıra size ilk geldiğinde bir görevli pasaport ve fotoğrafınızı teslim alacak. Sonra tekrar numaranızı bekleyeceksiniz ve bu sefer parmak izi vereceksiniz. Son olarak yine bekleyecek ve bu sefer vize mülakatını gerçekleştiren memur ile görüşeceksiniz. Vize memuru size “nereye gittiğinizi, nerede ve kaç gün kalacağınızı, mesleğinizi ve nerede çalıştığınızı” soracak. Sorular başvuru yapan kişinin durumuna göre değişebilir.

Vize mülakatı için sıra beklerken birçok kişiye vize verilmediğine de şahit olduk ve ister istemez gerildik ve de heyecanlandık. Sıra bize geldiğinde Amerikalı vize memuru pasaportumu eline alıp şöyle bir çevirdi ve “birileri çok seyahat ediyor galiba” dedi :) Etrafımdaki birçok kişiden ne kadar çok seyahat ettiğimi duyuyorum ama Amerika Başkonsolosluğu’ndaki bir memurdan bunu duymayı beklemiyordum :) Vize mülakatı böyle başlayınca ben baya sakinleştim. Bize nereye gideceğimizi, ne kadar süre kalacağımızı ve nerede çalıştığımızı sordu. Bir de Mısır vizemizi görüp, Mısır’a neden gittiğimizi… Şarm El Şeyh’e dalış yapmaya gittiğimizi söyleyince, harika bir dalış merkezi olduğunu söylüyorlar diye ekledi. Ben de kesinlikle öyle dedim ve o büyülü “your visa is approved, have a nice journey” cümlesini duyduk :)

Uzun zamandır alalım ya şu vizeyi dediğimiz şeyi gerçekleştirmenin müthiş mutluluğunu yaşıyoruz :)

Amerika vizesinin son aşaması ise pasaportlarımızı PTT’den teslim almak olacak.

Amerika bildiğiniz gibi 10 yıllık vize veriyor fakat ülkede maksimum kalış süresi 6 ay.

Son olarak Amerika vize başvurusunu sizin yerinize bir başkası yapamaz.

ÖNEMLİ: Bu yazı 08.08.2016 tarihinde yazılmıştır. Bu yazıyı okuduğunuz zaman başvuru sisteminde değişiklikler yaşanmış olabilir. O yüzden tavsiyem Amerika Başkonsolosluğu’nun resmi sayfasını mutlaka okumanız.

Lütfen google’da cevabını kolaylıkla bulabileceğiniz ve tamamen size özel durumlarla ilgili soru sormayınız. Daha önceki deneyimlerime istinaden bu uyarıyı yazıyorum çünkü “şu şu belgem eksik, sizce bana vize çıkar mı?” gibi soruların cevabını ben de bilmiyorum.

Bu yazı turistik amaçlı başvuru yapan bir çiftin yaşadığı deneyimi anlatıyor.

Umarım vize başvuru sürecinde işinize yarar :)

Dünya benim evim’i facebooktan, instagramdan ve twitterdan takip edebilirsiniz.

Bunları da okumak isteyebilirsin
8 Yorum
 1. Araz diyor ki

  Mülakat Türkçe yapılıyor mu?

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Evet, Türkçe mülakat yapan görevliler de var.

 2. melike diyor ki

  Son derece ayrıntılı yazmışsın, emeğine sağlık.

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Teşekkürler Melikecim :) İnternette bu başlıkta çok yazı var ama içi genel olarak copy-paste o yüzden bildiğim ne varsa paylaşmak istedim :)

 3. özge paça diyor ki

  Benim merak ettiğim bir konu var bu konuda bilgisi olan varsa lüften beni aydınlatabilir mi :) Ben Nisan ayının sonunda Miami’ye balayı için gideceğim. Merak ettiğim konu şu, vizeye şimdiden başvurabiliyor muyum? Yoksa sadece gideceğim tarihe belirli bir süre kala mı başvurabiliyorum ?

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Gitmeye 1-2 ay kala başvuru yapabilirsin :)

 4. Metehan diyor ki

  Merhabalar, ben öğrenci vizesi için başvuru yapıyorum ve DS-160 formunda Istanbul’daki konsolosluğu seçtim. Ancak seyahat vaktim yaklaştığı için ve Istanbul konsolosluğunda istediğim tarihte yer olmadığı için vize randevumu Ankara’daki büyükelçilikten aldım. Bütün belgelerim tam ve ilk defa başvuru yaptığım için daha önce reddedildiğim olmadı. DS-160 formunda Istanbul Konsolosluğu yazması ama randevumu Ankara’dan almam sıkıntı yaratır mı?

  1. Merve diyor ki

   Merhaba Metehan Bey. Aynı durum ile ben de karşı karşıyayım. Konsolosluğun iletişim numarasını aradığımda, eğer size bu seçenek sunulmuşsa herhangi bir problem yaşamazsınız alabilirsiniz dediler. Sizin bu konudaki deneyiminiz nedir? Mülakatı nerede yaptınız?

Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresin yayımlanmayacak.