Bir Masalın İçinde: Hallstatt Kasabası

Bir gün Instagram’da karşıma bir fotoğraf çıktı ve fotoğrafın yer kısmında Hallstatt yazıyordu. Adını daha önce duymadığım, hangi ülkede olduğunu bile bilmediğim bir yer. Bir an böyle bir yerin gerçek olduğuna inanamadım çünkü fotoğraf adeta bir tablo gibiydi. Adını unutmamak için hemen seyahat not defterimde gidilecek yerler kısmına ekledim.

IMG_1968

Ben bu yüzden fotoğraf çekmeyi ve fotoğraflara bakmayı çok seviyorum. Çünkü daha önce hiç görmediğiniz ve adını hiç duymadığınız yerlere sizi hayran bırakabiliyor.

Hallstatt

Ben o fotoğrafı gördüğümde aylardan Mayıs’tı. Tam üç ay sonra bir hayalim daha gerçekleşti ve ben Hallstatt’a gittim. “Öznur, benim hayallerim neden hemen gerçekleşmiyor?” diye aklınızdan geçebilir. Eğer hayal ederken olumsuz düşünceleri aklınızdan geçirmezseniz, hayalinizi gerçekleştirmek için girişimlerde bulunursanız ve karşılaştığınız tüm sıkıntılara rağmen hala ısrarla pozitif ve olumlu bir şekilde hayaller kurarsanız sizin de hayalleriniz hemen gerçekleşir derim :)

Hallstatt-blog

Hallstatt’a Nasıl Gidilir?

Biz Hallstatt’a Graz’dan araba ile 2 saat 15 dakikada gittik. Fakat eğer yolunuz Lubliyana’ya, Viyana’ya veya Salzburg’a düşerse buralardan da Hallstatt’a kolaylıkla gidebilirsiniz. Araba opsiyonunu kullanmak istemeyenler Hallstatt’a trenle de gidebilir. Hatta Interrail yapacakların rotasına mutlaka eklemesi gereken bir yer Hallstatt kasabası.

Hallstatt-elektrikli-bot-turu

Ben araba kiralayıp gitmenizi tavsiye ederim. Zaten Avrupa’da araba kiralama ücretleri gerçekten çok uygun. Graz-Hallstatt arasındaki yol inanılmaz keyifli. Güzel müzik ve muhteşem Avusturya doğası eşliğinde dağların etrafından bazen tırmanıyor bazen ise keskin virajlı yollardan geçiyorduk. Yolda giderken aklımda hep o fotoğraf vardı. Yol yakınlaştıkça heyecanım giderek artıyordu ve ben o fotoğrafın gerçekten bir anda karşıma çıkmasını istiyordum.

Hallstatt-evleri

Hallstatt’ta Otopark

Hallstatt kasabasına vardığımızda bizi otopark yönlendirmeleri karşıladı zira kasabanın içine araba ile girmek yasak. Eğer Hallstatt’a araba ile gelecekseniz mutlaka erkenden varmayı planlayın çünkü Hallstatt’ta 3 tane büyük otopark bulunmasına rağmen yüksek sezonda park sırası beklemeniz gerekebilir. Biz Eylül ayında gittik ve kasabaya sabah erkenden vardığımız için otopark sıkıntısı yaşamadık.

Otopark fiyatları: İlk 15 dakika ücretsiz, 15 dakika ile 1 saat arası 3 euro, 1 saat ile 2 saat arası 5 euro, 2 saat ile 3 saat arası 6,5 euro, 3 saat ile 12 saat arası 7,50 euro, 12 saat ile 24 saat arası saat başına 0,50 euro.  Otopark ödemesi makinalardan yapılıyor ve kredi kartı da kullanılabiliyor.

Aracımızı park ettikten sonra hızlı adımlarla ve heyecanla kasabaya doğru yürümeye başladık.

Hallstatt-gezi-rehberi

Hallstatt’ta Konaklama

Biz Hallstatt’a bir tam gün ayırdık ve zaman oldukça yeterliydi. Dolayısıyla konaklama yapmadık. İnternetten baktığımızda fiyatlar oldukça yüksekti. Fakat kasabada internette olmayan birçok Bed&Breakfast konaklama seçenekleri var. Ben risk alırım diyenlerdenseniz tavsiyem konaklamanızı kasabaya gelince yapmanız. Yüksek sezonda böyle bir şey yapmayın tabi :)

Hallstatt-gezisi

Bir Masalın İçindeymiş Gibi

Kısa bir yürüyüşten sonra karşıma çıkan heybetli dağlar ve buz mavisi Hallstatt Gölü tek kelime ile büyüleyiciydi. Böyle anlarda içimdeki ses “dünyada uzak diye bir şey yok” diye fısıldıyor kulağıma. Göl kenarında durup çok uzun süre dağları, gölü, evleri, göl üzerindeki ördekleri ve kuğuları izledim. İçimi adeta huzur kapladı ve birkaç ay önce görüp büyülendiğim yerde olmanın mutluluğunu ta içimde hissettim.

Hallstatt-manzara

Hallstatt-göl-turu

Hallstatt-manzarasi

Kısaca Hallstatt

Hallstatt Kasabası, Avusturya’da bulunuyor. Nüfusu 1000 kişiden daha az. Kasaba ismini tarih öncesi çağlardan kalma tuz madeninden alıyor ve dünyanın en eski tuz madeni bu kasabada yer alıyor. Turistler tarafından çoktan keşfedilen ve oldukça popüler olan Hallstatt Kasabası, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesinde yer alıyor. Kasaba o kadar küçük ki baştan sona yürümek sadece bir buçuk saat kadar sürüyor. Hallstattlılar kasabalarını çok seviyorlar öyle ki kasaba günümüze çok iyi bir şekilde korunarak gelmiş.

Hallstatt-rehberi

Hallstatt-yeme-icme

Eğer bir gün yolunuz Hallstatt Kasabasına düşerse ki bence mutlaka düşsün çok sayıda Asyalı turist ile karşılaşacağınızı şimdiden söyleyeyim. Evet, Asyalı turist zaten her yerde ama bu kadar küçük bir kasabada turistlerin %70’ini Asyalı turistler oluşturuyor. Bunun sebebi ise Çin’in Huizhou şehrinde 960 milyon dolara Hallstatt Kasabasının replikasının yapılması. Çinliler kopyalama konusunda sınırları zorlamış ve resmen bir kasabayı kopyalamışlar. Şaşırmamak mümkün değil…

hallstatt-kasabasi

Hallstatt Gezi Rehberi

Hallstatt-ruyasi

Elektrik Botla Göl Turu

Manzaradan kendimi kopardıktan sonra elektrikli bot kiralayarak göl turu yapmaya karar verdik. Hallstatt’ta elektrikli bot kiralayan birçok yer var. Fakat tavsiyem kasabanın hemen girişindeki, tahta kulübesinde 2 köpeği ile bu işi yapan bir kadın var oradan kiralamanız. Çünkü kasabanın en romantik elektrikli botu burada :)

IMG_1724

Biliyorsunuz ben sudan korkuyorum, botu Cemal’in kullanacağını anladığımda ise korkum ikiye katlandı :) Can yeleği takmak aklıma gelse de vintage takımımın üzerine can yeleğinin hiç uymayacağını düşünüp kırmızı renkli bota attım kendimi.

IMG_1730

Şuanda yazarken o anlara gidiyorum ve inanın kalbim pıt pıt hızlıca atmaya başlıyor. Lacivert renkli gölün üzerinde yavaş yavaş giderken bir yanımız koskoca dağlarla çevrili, diğer yanımız ise büyüleyici Hallstatt evleri ile çevriliydi. Birçok kez gözlerimi kapatıp, yüzümde kocaman bir gülümseme ile suyun sesini dinledim. Botumuz o kadar romantik, o kadar sevimliydi ki su korkum falan uçup gitti.

IMG_1740

En güzel Hallstatt fotoğraflarını çekeceğiniz, bot turuna çıkan kişilerle birbirinize el sallayacağınız, bakıp bakıp gerçek olamayacak kadar güzel diye defalarca içinizden geçireceğiniz bu turu yapmadan Hallstatt’tan dönerseniz olmaz gerçekten olmaz!

IMG_1742

Fiyat: 1 saatlik elektrik botla göl turu 15 euro.

Tips: Elektrikli botla göl turu 1 Nisan-30 Eylül tarihlerinde yapılabiliyor. Bu tarihler arasında sabah 6’dan akşam 8’e kadar göl turu yapabilirsiniz.

Tips: Seyahatinizi bu tarihlere göre ayarlayın çünkü elektrik botla göl turu yapmadan Hallstatt’tan gidemezsiniz :)

IMG_1753

Hallstatt Meydanı | Market Square

IMG_1972

Market Meydanı, kasabanın kalbi. Tarihi 14. yüzyıla dayanan bu meydanın etrafı cafe, restoran, hediyelik eşya satan mağazalar ve birkaç otel ile çevrili. Meydanın mimarisi yuvarlak formda ve etrafındaki yapılar o kadar güzel o kadar renkli ki inanın bu meydandan hiç ayrılmak istemeyeceksiniz. Meydanda bir de Holy Trinity(Baba, Oğul, Kutsal Ruh) Sütunu var.

Kasabadaki konserler de yine bu meydanda yapılıyor.

IMG_1877

Tips: Meydanda bulunan cafelerden birine, rengârenk evleri karşınıza alarak oturun ve anın keyfini çıkarın. Çünkü burası dünyanın en güzel kasabalarından biri…

Hallstatt Protestan Kilisesi

IMG_1973

Hallstatt fotoğraflarının en belirgin simgesi olan Halstatt Protestan Kilisesinin yapımı 18. yüzyıla dayanıyor ve yapımı 5 yıl sürüyor.

Bazı akşamlar içinde konserlerin de verildiği kiliseyi Hallstatt seyahatinizde mutlaka görün.

IMG_1945

Yürüyüş Rotaları

IMG_1867

Hallstatt Kasabasında yapılacak en güzel aktivitelerden biri de yürüyüş. Kasabanın meydanından yukarı doğru çıkan merdivenleri kullanarak Hallstatt’ın muhteşem doğasına karışabilirsiniz. Aynı zamanda harika fotoğraflar da çekebilirsiniz. Fakat siz bu yürüyüşleri yaparken benim gibi babet giymeyin ki yarı yoldan dönmeyesiniz :)

IMG_1896

Tips: Hallstatt yazınca Google’da karşınıza çıkan o fotoğrafı çekmek için Hallstatt gölünü sağ tarafınıza alarak yolun sonuna kadar yürüyün ve kalabalığı gördüğünüz yerde durun, geldiniz. En güzel Hallstatt fotoğrafları için o yolu yürümeden kasabadan ayrılmayın :)

IMG_1933

Hallstatt Yeme İçme Rehberi

Hallstatt-yemek

Kasaba bir göl kenarında olunca önerilen yemekler genellikle balık ağırlıklı oluyor. Tatlı su balığını sevenler mutlaka balık yesin.

Gasthof Simony Restaurant

Hallstatt Gölü kenarında bulunan Gasthof Simony isimli bu restoran inanılmaz romantik ve inanılmaz keyifli bir yer. Meydandan girişi bulunan bu restoranın arkaya doğru açılan bahçesinde oturup göl kenarında yemek yemekten ben çok keyif aldım. 2 içki ve 2 ana yemek tutarı 35 euro.

Adres: Wolfengasse 105, 4830 Hallstatt, Avusturya

IMG_1975

Cafe Derbl

Meydanda sağ tarafta bulunan Cafe Derbl’in hem kahvesi, hem servisi hem de tatlıları harikaydı. Renkli evlerin bulunduğu meydana bakan masalarından birine oturup günün kahvesini yudumlayın…

Hallstatt-cafe

Bu cafede yaşadığım tatlı bir anıyı da paylaşmak istiyorum. Yan masada yaşlı bir çift oturuyordu ve Avusturyalı amca ısrarla beni izliyordu, dayanamadım dönüp gülümsedim kendisine. Sonra bana Almanca bir şey söyledi, anlamadım haliyle. Eşi olduğunu düşündüğüm kişi İngilizce’ye çevirince amcanın boynuna sarılmak istedim :) Meğer saçlarımı çok beğenmiş. Ah ben nasıl mutlu nasıl :)

2 kahve, 2 tatlı 17 euro

Adres: Marktpl. 61, 4830 Hallstatt, Avusturya

IMG_1835

IMG_1833

IMG_1817

Hallstatt, görülecek yerler listenize mutlaka eklemeniz gereken bir kasaba. Ben her adımımda durup o anı, gördüklerimi, hissettiklerimi kaydedip bilinçaltıma atmak istedim. Her adımımda heyecanla ve hayranlıkla gezdim bu kasabayı. Haritaya falan hiç ihtiyacınız yok. Canınız nereye dönmek istiyorsa dönün, nereye gitmek istiyorsa gidin. Her anından çok büyük keyif aldığım bu seyahati unutulmayacaklar listeme ekledim bile.

IMG_1959

IMG_1984

IMG_1971

İyi ki o gün o fotoğraf karşıma çıkmış ve ben oraya gitmeyi hayal etmişim.

Tam olarak hayal ettiğim gibiydi her şey.

Teşekkürler canım evren.

IMG_1815

IMG_1957

IMG_1944

Dünya benim evim’den sevgiler

Dünya benim evim’i facebooktan, instagramdan ve twitterdan takip edebilirsiniz.

Bu rotanın ilk gezisi Bled için tıklayınız.

Bu rotanın ikinci gezisi Lubliyana için tıklayınız.

Bu rotanın dördüncü gezisi Graz için tıklayınız.

Bu rotanın beşinci gezisi Zagreb için tıklayınız.

Bunları da okumak isteyebilirsin
19 Yorum
 1. Özge diyor ki

  Ben bu yazıya, bu kasabaya ve bu fotoğraflara bayıldım!
  Bu gezinizi en yakından takip edenlerden biriyim sanırım ve giderken yazılarını print edip gideceğim! :)

  1. dunyaben diyor ki

   Çok teşekkürler Özgecim. Mutlaka gidip görmeniz gereken bir yer, eminim siz de çok beğenirsiniz :)

 2. Mine diyor ki

  Arkadaşlarımı topladım, hepsine bağora bağıra bu yazıyı okudum anlattım ?

  1. dunyaben diyor ki

   hahaha Mine çok tatlısın, evet evet kesinlikle gitmelisiniz <3

 3. gizem diyor ki

  O kadar harika ki tam hayalimdeki bir yermis. Tesaduf eseri kesfettim sitenizi ama simaniz cok tanidik geldi kadikoyde dilko dershanesine gitmis miydiniz ya da ist uni de mi okudunuz

  1. dunyaben diyor ki

   Gizem merhaba, Güzel yorumun için çok teşekkür ederim. Hem Dilko dershanesine gittim hem de İstanbul Üniversitesinden mezunum. Sanırım birbirimizi tanıyoruz :)

 4. Pınar diyor ki

  Tamam Hallstat masal kasaba ama senin gözünden ve fotograflarından bakmak da bir baska güzel. Benim icin de kesin gidilecekler arasına girdi, ayrıca sac modeline o amca gibi ben de aşırı bayildım :)) Bir de Öznur, fotografları makine ile cekiyorsun değil mi? Cok basarılı bence! Marka bilgisi de paylasabilir misin benle, su ara yeni bir arayışa girdim de :)

  1. dunyaben diyor ki

   Canım Pınarcım, çok teşekkür ederim :) Saç modelim tamamen o günün sallamasyon modeli :) Vee fotoğrafları iphone ile çekiyorum. O makinayı taşımamak için bu kadar yer gezmeme rağmen bir fotoğraf makinam yok :( Senin önerin olursa benimle de paylaş :)

 5. duygu diyor ki

  Öznur inanılmaz keyifli bir yazı olmuş ve okurken kendimi hallstatta hissettim:) Önümüzdeki aylarda biz de eşimle viyana’ya gitmeyi planlıyoruz sence hallstata viyanadan trenle gitmek nasıl bir fikir? Tam olarak bilmiyorum açıkçası. Hangi trene binip ne kadar sürede varılır bana yardımcı olabilirsen çok mutlu olurum:)

  1. dunyaben diyor ki

   Çok teşekkür ederim güzel yorumun için :) Viyana’dan Halstatt’a trenle gidebilirsiniz. Tren firmalarına google’dan bakabilirsin :) sevgiler

 6. büşra diyor ki

  merhaba,
  samimiyetinize,yazınıza ve hallstatt’a ba-yıl-dım.:)

  1. dunyaben diyor ki

   Çok teşekkür ederim Büşra mutlu ettin beni:)

 7. Gözde diyor ki

  Merhaba, Halstatt ile ilgili yazılar arasında dolaşırken sizin blogunuza denk geldim. Okuduğum en faydalı en heyecanlı yazı buydu ☺️ Sonra blogunuzda ordan oraya gezerken airbnb yazınıza denk geldim ve öyle kurtarıcı oldu ki bizim için. 24 ekim-3 kasım arası hallstatt eklenmiş bir ortaavrupa rotası düşünüyordum ve oteller hiç içime sinmiyordu yazınız ilaç gibi geldi ☺️ İyi ki paylaşıyorsunuz bu kıymetli bilgileri. Budapeşte için airbnb den ev öneriniz olursa çok mutlu olacağım 🙏🏻

  1. Gözde diyor ki

   Aslında soruyu Peter’ın evini önerir misiniz diye düzelteyim :) özellikle ulaşım açısından

  2. Dünya BenimEvim diyor ki

   Gözde merhaba, yazılarımı okuyup böyle tatlı bir mesajı benimle paylaştığın için çok teşekkür ederim, çok mutlu oldum. Peter’ın evini kesinlikle tavsiye ederim ve şimdiden harika bir seyahat diliyorum, sevgiler.

 8. Aslı diyor ki

  Ben de yazınızı çok beğendim ve fotolarınız da çok hoş.

  Faydalı bir paylaşım olmuş. Kısmetse ben de bu ay gideceğim sadece birkaç saatliğine olsa da bu şehri görmek istiyorum :))

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Aslı merhaba, çok teşekkür ederim. Dediğin gibi birkaç saatliğine bile olsa mutlaka görmelisin :)

 9. ESRA diyor ki

  Bende bayıldım gidip gömek istiyorum adeta aşık oldum .Türkiye den kaç saat sürüyor.

  1. Dünya BenimEvim diyor ki

   Yazıyı okur musunuz lütfen? Tüm detaylar yazıyor.

Bu konuda söyleyecek bir şeylerin olmalı

E-posta adresin yayımlanmayacak.